
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:W dniu 28 października w hotelu Ossa, odbyła się prezentacja nowości sprzętowych marki Dragon na rok 2018.
Przeczytajcie o sprzęcie, który…
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity…
Czytaj więcej:Założę się, że czytając tytuł niniejszego artykułu byłeś pewien, że oto przed Tobą kolejny wykład o tym jak: niemądrze jest nie mieć
Czytaj więcej:Wyprawy w przeważającej części nocne. Przynęty? Tu trochę poszedłem w kierunku agresywnie pracujących, dających dużo szumu, bulgotu,
Czytaj więcej:Bez pośpiechu wypiłem poranną gorącą herbatę. W spokoju spakowałem auto i sprawdziłem dwukrotnie czy przypadkiem znowu nie zostawiłem…
Czytaj więcej:Relacje znad tego jeziora przekazywane pocztą pantoflową, na początku tylko w wąskim gronie, brzmiały jak groteskowa opowieść. Zachwycały i…
Czytaj więcej:Drgająca szczytówka to niezwykle skuteczna metoda wędkowania. Jak dobrać sprzęt? Jak nęcić i łowić? Odpowiedzi na te i inne pytania o…
Czytaj więcej:17.02 odbyła się pierwsza wspólna inicjatywa Marfish.pl oraz haczyk.pl. Podczas 2 godzin audycji na żywo zostało poruszone wiele tematów…
Czytaj więcej:To była kolejna 24 godzinna zasiadka w tym sezonie. Woda na której siedliśmy jest dzika i pod kątem dużych karpi nie należy do najłatwiejszych…
Czytaj więcej:To jest ryba, którą jestem przekonany- miałem wczoraj na kiju dwa razy. Pierwsze branie po zmroku i po zacięciu wiem, że to nie jest ani sandacz…
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna…
Czytaj więcej:Moje osobiste wojaże z tyczką nabierają tempa. Powszechnie uważana metoda za wyczynową, góruje podczas moich rekreacyjnych wyjazdów na ryby.
Czytaj więcej:Klenia złowiłem 9 marca na rzece Nene. Nad wodę przyjechałem jak zwykle okolo 7. Było około 8 stopni, woda dość mętna, szybko przygotowałem…
Czytaj więcej:Zima wreszcie nadeszła. Nasze wody pokrywają się coraz grubszym lodem- warto pomyśleć o łowieniu spod lodu. Pamiętajcie o bezpieczeństwie!!!
Czytaj więcej:Niedziela, sklepy zamknięte nudaa... Syna lenistwo ogarnia nigdzie tyłka nie chce mu się ruszyć tylko granie mu w głowie... Wyciągam imadło i…
Czytaj więcej:Z lodem nie ma żartów, piszę to jako nie wędkarz a strażak PSP, który zimą ma do czynienia z akcjami ratunkowymi wędkarzy pod którymi…
Czytaj więcej:Mocno się wahałem przed decyzją nabycia sprzętu muchowego. W mojej głowie był zakorzeniony wizerunek, że ta metoda jest zarezerwowana dla…
Czytaj więcej:Wędkarska ekipa IPA Cieszyn II wybrała się na Bornholm. Kilka godzin nocnego "przelotu" na Bornholm i już można spuszczać zestawy. Filmowy…
Czytaj więcej:Pod koniec listopada wraz z Jackiem gościliśmy grupę wędkarzy, było dwóch z Polski (świeżo upieczony Mistrz świata Grzegorz Zarębski i…
Czytaj więcej:Jezioro Skulska Wieś położone jest na terenie gminy Skulsk w powiecie konińskim. Teren ten wchodzi w skład Pojezierza Wielkopolsko-Kujawskiego i…
Czytaj więcej:Nadszedł wreszcie dzień wyjazdu, na który zawsze czekam z utęsknieniem (pewnie nie tylko ja). Spotykamy się wszyscy jak co roku u kolegi Wojtka,
Czytaj więcej:Tym razem zostałem zainspirowany do napisania artykułu przez jednego z naszych kolegów który w czasie rozmowy zasugerował opisanie jakiegoś
Czytaj więcej:Marka Abu Gracia na targach Efftex 2015 zdobyła nagrodę na Najlepszy Nowy Produkt w kategorii multiplikator i kołowrotek. Specjalnie dla…
Czytaj więcej:Redaktor haczyk.pl- Jaceen, jest nie tylko świetnym spinningistą, ale również doskonałym twórcą woblerów. Tym razem postanowił wykonać
Czytaj więcej:Seria pontonów Rib ZCB to propozycja zarówno dla osób chcących delektować się komfortowym i szybkim pływaniem, jak i zainteresowanych…
Czytaj więcej:O zanętach znanego wielokrotnego mistrza świata Marcela van den Eynde słyszał niemal każdy spławikowiec. Wielu z nich uważa iż są to najlepsze zanęty dostępne na rynku. Nie trudno się z tym zgodzić. Receptury tworzone przez samego mistrza a także obecnie przez światowej klasy wędkarzy zapewniły obfity połów i liczne zwycięstwa w zawodach wędkarskich wielu europejskich zawodników. Jest to najbardziej rozpoznawalna marka zanęt na świecie. Jednakże informacje czysto techniczne poszczególnych mieszanek są szczątkowe a katalogowe opisy są zbyt ogólne i czysto marketingowe. W ciągu poprzedniego sezonu przerobiłem kilkadziesiąt kilogramów różnych kompozycji zanętowych M.V.D.E. W kilku krótkich zdaniach opiszę swoje spostrzeżenia dotyczące wybranych zanęt, które w zimnej wodzie wabią ryby najlepiej.
Zanęta Super Black- ciemna zanęta do połowu płoci i okonia w wodach stojących i kanałach, dobrze pracująca. Jej frakcja jest drobna i jest to wyraźnie wyczuwalne organoleptycznie. Widoczne są również większe frakcje ziaren konopi. Posiada bardzo przyjemny, intensywny słodki zapach. Jej skład jest kompletny i nie ma potrzeby wzmacniania zanęty dodatkami. Dobre wyniki osiągałem łowiąc tylko na nią. Idealna na zimną wodę, również na podlodowe płocie. Dodawałem ją również do G5 Black i Secret Black tworząc mieszanki na wczesnowiosenne płocie. Producent uważa zanętę jako receptę na czyste i słabo zarybione wody. Cóż ja uważam ją za dobrą ze względu na intensywny zapach i mało sycący skład.
Zanęta Secret Roach Black - Ciemna zanęta dodawana do mieszanek na płoć i leszcza. Jednakże dobre wyniki można osiągnąć stosując ją samą. Jest jaśniejsza od zanęty Super Black. Zawiera w sobie sporo więcej grubszych frakcji, dlatego używam jej na ostatnim lodzie, kiedy ryby znacznie lepiej żerują. Bardzo dobre wyniki osiągałem wczesną wiosną po wymieszaniu z mieszanką Super Champion Roach Black. Uważam, że stosując samą zanętę Secret wyniki były by podobne. Secret Roach to również mój podstawowy składnik płociowych zanęt latem i jesienią. Mieszam ją z G5 black, Roach black i Super Champion Roach. Jeżeli dobrze się przyjrzymy frakcja G5 i Secret Roach jest praktycznie identyczna. Zauważalną różnicą jest aromat zanęt, który jest przyjemny i słodki zanęcie s\Secret jednakże znacznie słabszy od super black. Praca zanęty jest powolna, dlatego używam jej czasami w celu stonowania pracy innej zanęty aby nie rozpraszać zbyt mocno ryb. Aby uatrakcyjnić samą zanętę można dodać prażonych konopi lub atraktora special roach w celu wzmocnienia aromatu.
Powyższe zanęty z dobrym skutkiem stosuję zimą, wczesną wiosną i jesienią. Teoria zimowego nęcenia mówi jasno i klarownie jaka musi być zanęta. Mało sycąca, drobna, dobrze pracująca i najlepiej ciemna. Te cechy posiada opisana wyżej zanęta Super Black. Pełnia zimy to czas słabego żerowania, płoć można bardzo łatwo nasycić zbyt dużą ilością zanęty albo używając nieodpowiedniej mieszanki o dużych frakcjach. Przygotowanie mieszanki zanętowej na zimową płoć jest bardzo proste, nie ma tu nic skomplikowanego. Zawsze przygotowuję ją w domu i zabieram już gotową na łowisko. Robię to na dwa sposoby, które w zasadzie zależą od tego kiedy łowimy. W pełni zimy, czyli w styczniu i lutym używam zanęty Super Roach Black, która jest mało sycąca i bardzo drobna. Dodatkowo przesiewam ją na małym 2 mm sicie aby wyeliminować największe frakcje. Nawilżam ją bardzo małą ilością wody. Zabieg ten sprawi, że zanęta będzie bardzo dobrze pracować. Następnie nie domoczoną zanętę dodaję do ziemi torfowej, którą najpierw dowilżam aby jej konsystencja była lepka i przecieram na sicie 3 mm. Zanętę mieszam z ziemią w proporcji 4 części ziemi na jedną część zanęty. Sprawdziły mi się te proporcje na wielu płociowych łowiskach. W tak sporządzonej mieszance frakcje zanęty będą windować do góry a następnie opadać na dno, to pobudzi do żerowania, zwróci uwagę płoci, które w środku zimy mało jedzą i słabo żerują. Pracę zanęty możemy regulować ilością wody. Jeżeli ryb będzie dużo w łowisku, mocno pracująca zanęta może nam je rozpraszać.
Ostatni lód, odwilż to pora kiedy intensywność żerowania płoci wzrasta. Wypływają z głębin na płycizny. Ryb jest wtedy dużo, dobrze żerują. Na tę okazję sporządzam mieszankę z zanęty Secret Roach Black w proporcji 1:2 z ziemią torfową. Konsystencja zanęty jest odmienna od stosowanej jeszcze niedawno w środku zimy. Dowilżam ją aby była ona wyraźnie plastyczna. Przecieram na sicie 3 mm. Praca zanęty jest zgaszona a rozpadająca się kula ścieli się na dnie i to tam skupia zwabione ryby.
Przedstawione dwie koncepcje mieszanek na zimę nie należy traktować jako jedyne słuszne rozwiązanie. To ogólny schemat a szczegóły należy dopracować osobiście. Doświadczony wędkarz rozumie, że warunki panujące na łowiskach są tak różne jak różne są płatki śniegu spadające z nieba. Najpierw należy wziąć pod uwagę charakter dna. Logicznie rzecz ujmując, twarde dno to twarde kule,na muliste dno kule ściskamy tak by rozpadły się przed dotarciem do dna aby nie ugrzęzły w rzadkim mule. Jeżeli łowisko jest głębokie, w łowisku jest uciąg ziemię torfową zamienię na glinę albo wymieszam ziemię z gliną. W sytuacji gdy ryb jest bardzo dużo i pewnie żerują należy opóźnić rozbijanie kul poprzez dodanie kleju liant a cooler 10% lub bentonit 5 %.
Łukasz "Zielan" Zieliński