Wybierz kategorię tematyczną

Jak mówi tytuł przedstawię skuteczny i łatwy sposób wykonania cykady bez konieczności posiadania form do odlewania korpusów cykad. Jak to wykonać i co powinniśmy posiadać do ich wykonania postaram się opisać w poniższym artykule. No to zacznijmy przygodę z naszą pierwszą cykadą - jak już wspomniałem nie musimy ich odlewać z ołowiu czy cyny, wystarczy zaopatrzyć się w przelotowe ciężarki wędkarskie typu łezka lub oliwka o różnej gramaturze od 3-15g.Następnym potrzebnym materiałem będzie blaszka o gr. 0,5-0,8 mm najlepiej mosiężna ale może być stalowa, kawałki plastiku podobnej grubości ostatecznie z butelki po napojach i do dekorowania w zależności od upodobań lakiery w spreyu, domalux lub folia holograficzna.

Materiały już mamy a teraz kolej na skompletowanie narzędzi. Najważniejsza będzie nie duża wiertarka i kilka wierteł od 1-3 mm, pilniki, brzeszczot od piłki do metalu, dobre nożyce do metalu i papieru, rysik i punktak, młotek.

Wszystko już mamy i czas na rozpoczęcie naszej cykady- pierwszą czynnością będzie zaprojektowanie naszego skrzydełka i przeniesienie projektu na kawałek plastikuPo wycięciu kształtu skrzydełkadobieramy wzrokowo wielkość oliwki i brzeszczotem przecinamy ją trochę więcej niż połowęi przymierzamy do naszego skrzydełka, jeśli odpowiada nam wielkość to teraz lekko zaciskamy szczypcami oliwkę i będziemy wypalać otworki do mocowania linki i kotwicale w tym miejscu należało by powiedzieć choć kilka słów o wyważeniu cykady.

Cykada w swoim neutralnym położeniu powinna zawieszona na środkowym oczku być jak najbliżej poziomupozwala to na uzyskanie przy zawieszeniu na dolne lub górne oczko zmianę amplitudy drgań na drobniutkie lub szersze . Jeśli trafiliśmy z naszym pierwszym oczkiem na centralne wyważenie to wystarczy po obu stronach tego otworu wykonać jeszcze po jednym w odległości około 2-3 mm i będzie dobrze. Jeśli natomiast cykada wisi do przodu lub tyłu to trzeba tak dopasowywać otwór centralny aby znajdował się z prawej lub lewej strony już wywierconego otworu ( wyważanie powinno być robione z uzbrojonymi kotwicami).

Jeśli jesteśmy zadowoleni z naszego szablonu to wystarczy go teraz opisać do jakiej gramatury jest przeznaczony i spróbować wykonać te same czynności z inną gramaturą, pozwoli to nam na późniejsze szybkie dobieranie szablonów do wagi oliwkiPrzenosimy nasz szablon na blaszkę i po zapunktowaniu otworków i wywierceniu ich wycinamy skrzydełko opiłowujemy je i mamy już prawie gotową cykadę, wystarczy kropelką lub żywicą skleić z korpusemjeśli do dekoracji zdecydujemy się używać foli holograficznejto przed wklejeniem do korpusu odrysowujemy prawy i lewy kształt skrzydełka i oklejamy je ale w miejscu na korpus należy ją usunąć przez odcięcie bo nie będzie dobrego połączenia z korpusem i skrzydełkiem. Jeśli decydujemy się na dekorację przez malowanie to wystarczy kąpiel w białym podkładzie i już tylko wyobraźnia ogranicza nasze możliwości, po tych zabiegach zarówno folia jak i lakier dobrze jest raz zanurzyć w domaluxie ale nie koniecznie.

Dla ciekawostki powiem że łowiłem na bardzo maleńkie cykady 1,5g wykonane z plastikowego skrzydełka i okoniom nie robiło to różnicy a nawet sporego klenika wyjąłem, pewnie że trwałość ich nie równała się z metalowymi ale można takie coś wykonać nawet na łowisku.

Życzę udanej zabawy z cykadą a w kwestiach niezbyt jasnych zapraszam na forum gdzie uruchomię temat do podyskutowania i wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. A tak wyglądają moje maluszki które mi zostały

Zobacz też temat na forum:
Jak w prosty i łatwy sposób wykonać cykadę

Roman Gawlas

Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby dodać komentarz

https://www.iparts.pl/dragon

Blog Zwędkowani TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich