
Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity wskazywała na deszcz…
Czytaj więcej:Od kilku sezonów uczę się łowić sandacze. Nie będę pisał o łowieniu na woblery, czy silikonowe przynęty. O tym można zapełnić cały dysk komputera.
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna szansa na…
Czytaj więcej:Założę się, że czytając tytuł niniejszego artykułu byłeś pewien, że oto przed Tobą kolejny wykład o tym jak: niemądrze jest nie mieć
Czytaj więcej:Mogę październik już podsumować. Początek miesiąca był obiecujący- z upływem czasu efekty coraz słabsze. Chciałem zapunktować solidnymi…
Czytaj więcej:Byłem trochę w rozdrożu. Miałem ochotę pojechać na Ślęzę, ale nie dawały mi spokoju te duże odrzańskie klenie. Animacja z satelity…
Czytaj więcej:Wiosna, to wdzięczny czas na sprawdzanie starych lub poznawanie nowych stanowisk kleni. Przemarsz kilku kilometrów wzdłuż rzeki nie sprawia…
Czytaj więcej:Przygotowanie dobrego planu na wędkowanie jest nie mniej istotne dla powodzenia zimowej wyprawy na kropki, co odpowiednie dobranie elementów…
Czytaj więcej:Parafrazując klasyka: kleń jaki jest każdy widzi, ale nie każdy potrafi go złowić. Dlaczego? W tej serii artykułów powiem Ci co zrobić, aby…
Czytaj więcej:Redaktor haczyk.pl- Jaceen jest doskonałym spinningistą i zapalonym fotografem. Z połączenia tych dwóch pasji powstał świetny film z pełnym…
Czytaj więcej:17.02 odbyła się pierwsza wspólna inicjatywa Marfish.pl oraz haczyk.pl. Podczas 2 godzin audycji na żywo zostało poruszone wiele tematów…
Czytaj więcej:To była kolejna 24 godzinna zasiadka w tym sezonie. Woda na której siedliśmy jest dzika i pod kątem dużych karpi nie należy do najłatwiejszych…
Czytaj więcej:To jest ryba, którą jestem przekonany- miałem wczoraj na kiju dwa razy. Pierwsze branie po zmroku i po zacięciu wiem, że to nie jest ani sandacz…
Czytaj więcej:Po powrocie z urlopu postanowiliśmy w piękną słoneczną niedzielę posiedzieć przy sygnalizatorach na komercji. Wybór padł na Rogów Legnicki.
Czytaj więcej:Sięgając pamięcią do początków mojej przygody z wędkarstwem przypominam sobie moje pierwsze wyprawy ze spławikówką... Było to parę
Czytaj więcej:Wiosna to dla spławikowca czas płoci, jazi i kleni. Choć zmienna pogoda wpływa na zmienny apetyt ryb to i tak właśnie teraz jest szczególna…
Czytaj więcej:W końcu jesień pokazała swoje drugie oblicze. Wiatr dudni w koronach drzew, jesienna słota za oknami. Temperatura też skoczyła kilka stopni w…
Czytaj więcej:Klenia złowiłem 9 marca na rzece Nene. Nad wodę przyjechałem jak zwykle okolo 7. Było około 8 stopni, woda dość mętna, szybko przygotowałem…
Czytaj więcej:Niedziela, sklepy zamknięte nudaa... Syna lenistwo ogarnia nigdzie tyłka nie chce mu się ruszyć tylko granie mu w głowie... Wyciągam imadło i…
Czytaj więcej:Filmów pokazujacych połowy na kutrze jest sporo, ale z reguły mamy widok na kilku facetów którzy szarpią kijami i od czasu do czasu wyciągają
Czytaj więcej:Z lodem nie ma żartów, piszę to jako nie wędkarz a strażak PSP, który zimą ma do czynienia z akcjami ratunkowymi wędkarzy pod którymi…
Czytaj więcej:Mija trzeci sezon, gdy podjąłem próbę łowienia nocą sprzętem muchowym. Mało dostępnych informacji, nikt ze znajomych tak nie łowił. Trzeba…
Czytaj więcej:Na naszym forum jest już ponad 2000 tematów i dyskusji dotyczących łowisk wędkarskich. Zarówno tych ogólnodostępnych jak i komercyjnych a…
Czytaj więcej:Na zdjęciu DAWID, z brzaną złowioną podczas wyprawy nad rzekę San. Zobacz pełną relację oraz inne sierpniowe relacje naszych użytkowników z…
Czytaj więcej:Bornholm, duńska wyspa w południowo-zachodniej części Bałtyku, zamieszkiwana przez 41 tys. mieszkańców. Takie i inne informacje można…
Czytaj więcej:Dzisiejszym bohaterem jest kołowrotek Shimano JDM (wew. rynek japoński) Ultegra 05'(odpowiednik europejskiego stradic'a). Fabrycznie wyposażona w…
Czytaj więcej:Produkty ręcznie wykonywane z roku na rok zyskują na popularności nie tylko w branży wędkarskiej. Coraz więcej Klientów oczekuje…
Czytaj więcej:Kilka tygodni temu trafiła w moje ręce lampa kempingowa Mactronic LT-400L- nowy produkt, polecany ludziom preferującym spędzanie wolnego czasu na…
Czytaj więcej:Kolory zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wszystkie możliwe kombinacje barw, kształtów długości są na wyciągnięcie ręki. Mam wrażenie,
Czytaj więcej:Dzisiejszym bohaterem jest kołowrotek Shimano JDM (wew. rynek japoński) Ultegra 05'(odpowiednik europejskiego stradic'a). Fabrycznie wyposażona w 5 łożysk A-RB + łożysko oporowe, jednak w kilku miejscach znajdują się fabryczne tuleje z tworzywa, które nie do końca zapewniają płynną pracę i szybciej się zużywają - więc najlepiej wymienić je niezwłocznie na łożyska, posługując się schematem modelu oczko wyżej z tego samego rocznika, w tym przypadku Biomaster 05'/06'.
W rozmiarze 2000S/2500S (spłycona szpula, w wer. z głęboką mamy 3+1/5+1), są to kolejno:
- 7x13x4 (2szt.) - lewa strona, podparcie przekładni głównej, podparcie wałka rotora,
- 4x7x2.5 (2szt.) - rolka kabłąka, uchwyt korbki,
- 6x10x3 (1szt.) - wewnątrz płytkiej szpuli.
Biomaster ma dodatkowo:
- 7x11x3 (2szt) - prawa strona, podparcie przekładni głównej, pod szpulą na osi. Najważniejsze jest to pierwsze, drugiego nie mając zapasowych części z innego kołowrotka nie można umieścić na osi szpuli.
W kołowrotku na korpusie 2500/3000 można dodatkowo i niejako przy okazji zamienić fabryczną tuleję na tylnym podparciu wałka oscylacji 3x6x2,5 (ciekawostką jest to, że żaden z kołowrotków JDM nie ma tutaj fabrycznie łożysk, jedynie Stella) a w modelach 5000 i w górę są to dwie sztuki (przód, tył) a także kolejny support wałka rotora.
Analogicznie można postąpić z każdym kołowrotkiem shimano na rynek europejski/amerykański po Technium'a i Stradic'a w górę.
Dysponując schematami i informacjami zawartymi w sieci nawet nie jest konieczne wcześniejsze otwieranie by zmierzyć fabryczne tuleje. Łożyska o odpowiednich wymiarach muszą pasować. W moim przypadku dostępne były: 7x11x3 - nierdzewne kryte klasy ABEC 3, 3x6x2,5 kryte, ze stali chromowanej klasy ABEC 1.
Bierzemy się do roboty: odkręcamy tylną osłonkę na jednej śrubce i lewą połowę korpusu ze stopką na trzech śrubach, nie jest konieczny demontaż rotora.
Wyjmujemy łożyska/tuleje podpierające przekładnię główną i sprawdzamy jak pasuje nowe łożysko 7x11x3 (w tym przypadku wchodzi bardzo ciasno, trzeba trochę cierpliwości).
Następnie w tylnej części korpusu odkręcamy podkładkę blokującą dwie prowadnice i wałek posuwu szpuli, wyjmujemy tulejkę z białego tworzywa podpierającą wałek posuwu szpuli (między nim a tulejką jest podkładka - nie przegapcie jej) i zastępujemy łożyskiem 3x6x2,5 które ciasno siedzi w obudowie. To wszystko - bierzemy się za skręcanie.
Kilka słów o łożyskach. W kołowrotkach łożyska precyzyjne zapewniają płynną pracę, nie wymagają łożysk wysoko precyzyjnych - klasa ABEC 1 jest w zupełności wystarczająca (lecz musi spełniać ten standard ABEC). Jeżeli chcesz aby łożyska pracowały z większą gładkością używaj oleju zamiast smaru, łożyska wysoko precyzyjne ABEC 5 czy ABEC 7 będą 3-6 razy droższe od standardowego łożyska, bez różnicy w kulturze pracy.
Jeżeli szukasz dłuższej trwałości, kluczem jest wypełnienie smarem, smar chroni wewnętrzne elementy łożyska dużo lepiej niż olej. Lekko chodzące łożyska - olej, sam musisz dokonać wyboru, te drugie wymagaj częstszego przeglądu.
Jeżeli chodzi o trwałość, dobrym rozwiązaniem i w zupełności wystarczającym w kołowrotkach na śródlądziu są łożyska nierdzewne, najlepiej kryte. W mniej narażonych na korozję miejscach, wystarczą nam zwykłe chromowane czy to z metalowym czy gumowym uszczelnieniem.
Nieco większy wydatek to łożyska hybrydowe: bieżnie ze stali nierdzewnej a ceramiczne kulki, w zasadzie nie wymagają smarowania i wytrzymają dłużej w cięższych warunkach np. słona woda (cena jest dość przystępna, w porównaniu z łoż. wykonanymi w całości z ceramiki, których komplet mógłby przewyższać cenę kołowrotka).
I oto nasz zmontowany kołowrotek, gotów do pracy:
powodzenia
Damian21