Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Grecja


Rekomendowane odpowiedzi

W tym roku spędzę w Grecji sporo czasu, więc zakładam temat gdzie będę się dzielił swoimi doświadczeniami. Może w końcu nauczę się tutaj łowić większe ryby.

Póki co wielkich sukcesów nie mam, ale obserwuję lokalsów i staram się czegoś od nich nauczyć.

W kolejnych postach pokażę Wam jakie tutaj stosują zestawy. 

Na zachętę dołączam dwie najciekawsze ryby z dzisiejszego poranka. Jedna to mała flądra, co mnie zaskoczyło, bo myślałam, że preferuje zimniejsze wody.

Druga rybka to morlesz pręgowany. Rybka niewielka, ale na wędce do 25g chodziła jak klenik 40cm.

Trafiłem też ostrosza drakona, na które trzeba uważać ze względu na kolce z jadem. Na szczęście udało się go humanitarnie odczepić i zwrócić naturze.

Testuje też lokalny zestaw na mullety - chleb, a dokładniej spory kawałek bagietki okręcony 10ma haczykami. Wszystko na zestawie z przelotowym ciężarkiem, który utrzymuje chleb w miejscu w którym chcemy. Chleb oczywiście pływa na powierzchni. Udało mi się złowić dziś pierwszego mulleta w życiu, ale miał może 15-20cm, gdzie w wodzie widać piękne sztuki 60-70cm. Myślę, że cierpliwość i czas nad wodą pozwolą mi się kiedyś cieszyć holem takiej ryby.

IMG-20240503-WA0009.jpeg

IMG-20240503-WA0003.jpeg

  • Super 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Popołudniowa sesja niestety nie trwała zbyt długo ze względu na mocny wiatr i duże fale. Za to dała pierwszą upragnioną rybę na spinning.

Okaz może nie powala wielkością, ale radość miałem nieziemską.

Jak to zwykle tutaj bywa google pomogło z identyfikacja i ten mały potworek nazywa się jaszczurnik atlantycki. Polecam sprawdzić zdjęcia na necie, bo jego zęby robią wrażenie.

Sesji wieczornej nie będzie, bo poranne słońce zrobiło robotę. Teraz trwają obchody Wielkanocy, więc chyba odpuszczę sobie łowienie przez następne dwa dni( chyba ;) ).

IMG-20240503-WA0038.jpeg

  • Lubię to 1
  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich przynęt używałeś? 

Mi w sklepie doradzili 'akrobati' -takie dość długie robaki - coś pomiędzy dżdżownica a szczypawicą z wyglądu i rzeczywiście ryby to uwielbiają. Niestety nie są tak trwałe jak kalmary. Jutro jeśli się uda wstać to zrobię fotkę.

Rozmawiałem też z lokalsem, który mówi, że za miesiąc będzie sezon na seriole olbrzymie. Ale do tego bym się musiał dozbroić, bo patrząc na jego sprzęt to spokojnie by nim nasze sumy mógł łowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie, podczas urlopu w Chorwacji w zeszłym roku, podczas spiningowania sprawdziła się wahadłówka "Makrela" Polspingu. Złowiłem makrelę i belonę. Belon mogło być więcej, ale się nie wcinały. Sposobem na belony było ekspresowe ściąganie tuż pod powierzchnią wody.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Aalbatross napisał:

Jakich przynęt używałeś?

Najbardziej uniwersalna to sardynka/szprotka, wycinasz fileciki o szerokości 1,5 cm nabijasz na hak i owijasz nicią silikonową żeby drobnica nie odgryzała za szybko. Niezłe są kalmary, krewetki, małże typu mule, małe kraby szczególnie na dorady. Z naszych przynęt naturalnych białe robaki. Jak udaje się złowić jakąś siatką, to na makrele i inne drapieżniki można założyć malutkiego żywczyka.

Dobrą przynętą są bebechy z ryb, zwłaszcza makreli. To jeden z wielu sposobów który pokazali mi Chorwaci. Super działają np. na cefale.

Na spinning woblery twichowe. Makrele biorą też w nocy, wtedy najlepiej znaleźć oświetlone miejsce typu port, promenada.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.