Wybierz kategorię tematyczną

Wiadomości i relacje

loading...
Wiadomości i relacje

Metody połowu, sprzęt, łowiska

loading...
Metody połowu, sprzęt, łowiska
loading...
Wiadomości
Spinning
Grunt
Spławik
Inne metody
Łowiska
Sprzęt

Czy można w dużej nizinnej rzece spodziewać się brań klenia w miesiącach takich jak grudzień, styczeń, luty? Tak. Przecież ryby muszą coś jeść. Jeżeli nie przeszkodzi nam spływająca kra i lód przy brzegach, zabierzemy przynętę, do której mamy przekonanie, to możemy mieć wspomnienia na lata. A jaka przynęta? Z tym nie ma najmniejszego problemu.

Dla posługujących się wędką gruntową lub spławikową oprócz tego, co nam oferują sklepy wędkarskie, znajdziemy w kuchni. Kukurydza, mielonka, parówka, wątróbka, groch? I dalej można wymieniać i wymieniać.
Miejsca, które obławiam, to są rynny ze wstecznymi prądami i napływy ostróg. Nie nęcę. Obiecujące miejsce obławiam przerzucając zestaw, co kilka, kilkanaście minut. Zestaw dobieram tak, aby napór wody sprowadzał przynętę w miejsce spodziewanych brań.



Niewielkie wgłębienia, wyrwy, przeszkody podwodne, które spowalniają nurt, to potencjalne stanowiska kleni.



O sprzęcie można mówić wiele. I tak każdy dobierze sobie według swojego gustu. Mój styl łowienia kleni to: Wędka typu picker cw do 40g. Żyłka główna 0,18 ( przy takiej wędce wskazana jest mało rozciągliwa) Przypon o numer lub dwa cieńszy. Haczyki nr 2-6. Oliwki i laski do troka o ciężarze 5-15g.

Jest to czas niskich temperatur i trzeba być dobrze przygotowanym do łowienia. Przy oblodzonych brzegach nasze bezpieczeństwo jest priorytetem. Bez podbieraka nie wybieram się nad wodę. Zamiast siatki na ryby zabieram aparat



Napływ ostrogi też warto obłowić.



Dobrze jest mieć drabinkę z zapasowymi przyponami do szybkiej ich wymiany. Również stosowanie agrafki z krętlikiem u mnie ma duże znaczenie. Otóż, każde miejsce ma inne warunki. Ciężarki zapinam na agrafkę w zależności od uciągu i warunków. W czasie wyprawy może się przydarzyć, że trzeba parę razy korygować obciążenie. Takie rozwiązanie jest chyba najprostsze i najwygodniejsze. Każdemu miejscu poświęcam 20-30 minut. Jak nie ma brania przechodzę do następnej miejscówki.
Zachowanie nad wodą. Poruszam się ostrożnie, bez pośpiechu, bez tupania. Zestaw staram się umieszczać w odległości przynajmniej na 10-20m. Przejrzystość wody i głębokość (1,5m-2m) wymaga takiej ostrożności. Takie łowienie wymusza ciągłe obserwowanie szczytówki wędki. Przegapienie jedynego brania bardzo boli. Pierwsze delikatne przygięcie jest sygnałem, że ryba zainteresowała się przynętą. Po krótkiej chwili następuje mocne targnięcie. Nie zawsze tak jest, ale takie brania zaobserwowałem zimową porą.



Wielkość przynęt. Aby pominąć fałszywe brania drobnej ryby zakładam większe przynęty. Kleń spokojnie sobie poradzi. Jeżeli jest w stanie wszamać kilkunastocentymetrową ukleję to, jakie znaczenie ma przynęta wielkości np. kopytka.



Jak poznacie miejsca, gdzie można klenia złowić zimą na drgającą szczytówkę, to następnym wyzwaniem może być złowienie go na spinning. Ja zaczynam próbować.


Jaceen

Komentarze użytkowników

Zaloguj się aby dodać komentarz

https://www.iparts.pl/dragon

Blog Zwędkowani TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Polecane filmy wędkarskie

loading...
Podsumowanie sezonu muchowego
Savage Gear Line Thru
Świnki mój pierwszy raz
Produkcja przynęt gumowych w domu
Karasie na spławik
Feeder- sygnalizator brań Energofish iBite
ABC Wędkarstwa. Lekcja 6. Kraina lipienia I Wędkarstwo
Karpiowa Liga Zimowa

Łowiska

loading...
For Him

Sprzęt wędkarski

loading...
For Her

Polecane artykuły

loading...
Grunt
Spinning
Spławik
Inne metody
Wiadomości
Łowiska
Sprzęt