Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jak zmontować zestaw na suma


poncjusz

Rekomendowane odpowiedzi

mało się oriętuje w tych sprawach łowienia dużych ryb

pytanie brzmi jak zmontować zestaw na suma :?: , na co łapać :?: i jak to ma wyglądać na moim łowisku :?:

łowisko to zalew o głębokości do 6 mtrów ale dość obszerne na dnie mół nało roślinności ale są ładne sumy

pomocy

dzięx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
przynęty na klenia   Dragon

Proponuje ci najpierw potrenować na byczkach, a teraz poważnie co do zestawu to napewno mocny kij, żyłka min 0,30, zależy jakie te sumy u ciebie są, a jako przynęte proponuje żywca albo trupka, metoda grunt, apropo byczka ma bardzo smaczne mięsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

A wracając do tematu,jak zmontować zestaw na suma,tylko zależy jaki to sum i jaka przynęta jeśli wiem że takie są do 1,2m to zestaw nie musi być przesadnie gruby ,wystarczy przypłon z plecionki [np.30lbs] o dlugości ok50-70cm żyłka 0,35 tylko nowa i wiadro rosówek :lol::lol::lol: .

Co innego jak wiemy że w łowisku grasuje większy wąsal ,tu stosuje przypłon wolframowy czyli stalke o dlugości ok.1M ale minimum wytrzymałości ok15kg ,a linka głowna to raczej plecionka np45lbs i na hak lub kotwiczke ok 0,5kg leszcz lub krąp ale regionalnie może to się różnić .Do tego solidne wędzicho i kołowrotek może być karpiowy.Wszystko jest uzależnione od sytuacij jaką zastaniemy na łowisku ,bo już widziałem wGryfinie jak koleś się mocował z sumem ok 30kg i żyłką 0,25 i też dał rade tylko że z łudki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek jestem ciekaw czy ciężarek montujesz na rurce czy może przelotowo czy może na rurce - na przyponie i czy stosujesz jakieś udziwnienia np. spławik podwodny , a także jakiego haka używasz na sumy(lub systemiku albo kotwicy) ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na takie sumy spokojnie żyłka nic się nie stanie , sum poszarpie się trochę na wędce i już jest twój walka będzie krótka----------------- MANIEK ŁOWI I MA DOŚWIADCZENIE ---PISZE NA DOLE ŻE ŻYŁKA MOŻE NIE WYTRZYMAĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniek jestem ciekaw czy ciężarek montujesz na rurce czy może przelotowo czy może na rurce - na przyponie i czy stosujesz jakieś udziwnienia np. spławik podwodny , a także jakiego haka używasz na sumy(lub systemiku albo kotwicy

Miron ,w zasadzie możliwości jest kilkanasicie ,bo zestaw dostosowuje do dna i możliwości "terenowych"troche to dziwnie brzmi ,ale sum to nie łatwy przeciwnik i nawet taki 10kg też potrafi dać w kości a jak ma konary podwodne czy inne zawady to potrafi to wykorzystać.Jeśli dno w łowisku jest czyste to nie komplikuje sobie życia i ciężarek na rurke ,ponieważ jest na agrafce i moge wymieniać i dostosować do warunków na łowisku ,niekiedy jest to 40g ale po zachowaniu żyłki wiem czy wymienić na 80g jest to szczegół ,ale dla mnie istotny.

Spławik podwodny ,a skąd wiesz że używam ,ale stosuje tylko wjednym miejscu [bardzo głęboko] jak widać że sum żeruje przy powierzchni .Nazywam to na tracony ciężarek ,ponieważ nigdy mi się nie udało odzyskać ciężarka tyle zawad na dnie,konstrukcja zestawu jest troche skonplikowana ale jedyna do zastosowania w tym miejscu.Przypłony tylko z plecionek i to tylko jak małe sumy ,no takie powiedzmy do10kg ,rzadna żyłka nie wytrzymuje z paszczą suma [warto ją oglądnąci ale ostrożnie]

Dla sumów większych przypłon tylko z wolframki ,ale z zawiasem i ok1m tzn jak mam z czego to robie sam od podstaw [skrecam oczka lutuje] jak nie mam to składam z dwóch lub z trzech tylko sprawdzam wytrzymałości na wadze.

Używam tylko haki i wielkości dobieram do przynęty ,na rosówki mniejszy na żywca lyb trupka większy nie pisze wam jakie rozmiary bo każda firma ma inne oznaczenia.

Dopisać musze o pewnych szczegółach o których się nie pamięta np. krętlik kiepskiej jakości może nie wytrzymać obciążenia i po rybie ,osobiście to doświadczyłem i teraz o tym pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakiego materiału

Miałem ze starych zapasów wolframki markaDDR i były też w sprzedaży na metry,te na metry granatowe są najlepsze ale zapas się wyczerpał,dlatego składam teraz z 3 szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

http://www.wcwi.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=954&Itemid=86

Bardzo fajny artukuł o Sumach. Polecam

Aha czy ktos z was słyszał o czymś takim, że Suma jeśli sie holuje dłużej jak 30 min powinno się odciąć zestaw ?. Bo podobno przydługim holu wydziela sie mu mleko w mięśnaich. I taki Sum ......... po pierwsze primo :) nie nadaje sie do spozycie. A po drugie primo : Jeśli się go wypuści to po max 3 dniach zdechnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo podobno przydługim holu wydziela sie mu mleko w mięśnaich. I taki Sum ......... po pierwsze primo nie nadaje sie do spozycie. A po drugie primo : Jeśli się go wypuści to po max 3 dniach zdechnie

Dudi kapka jest w tym prawdy ,ale napewno nie wszystko. Opisze jak to jest u ryb z tym kwasem mlekowym ,ale jak narazie to wole być nad wodą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Chciałbym wybrać się na tych wakacjach na Wisłę "zapolować" na suma.Myślałem nad wędka "morską" + multiplikator.Myślę nad wędką:

JAXON TELSTAR SURF (na forum było już wspominane o niej w innym poście ale nie wiem czy do niej akurat pasuje multiplikator).

Kołowrotek:

I tu jest problem bo czytałem o zwykłych ze stała szpulą ale ich cena mnie troszkę przeraża bo bogaty to nie jestem :)

Myślałem nad którymś z tych tańszych multiplikatorów tak do około 200 zł a konkretnie:

OKUMA Magda Pro 30 DLX (w niektórych sklepach ten multik jest polecany na sumy)

lub wariant B:

OKUMA Sea Ray 30 LX (Tak jak wyżej)

Obydwa kołowrotki maja(moim zdaniem [mogę sie mylić] dobre przełożenie).Jestem do nich przekonany niemal na 100% Jedynie nie mam pojęcia która wędkę wybrać żeby pasowała do multiplikatora (jak się pewnie każdy domyślił chodzi to o względy praktyczne)

Bardzo proszę Was o porady i opinie na temat tego sprzętu, czy sie nada na sumy czy nie.I co jeszcze można Polecić w przedziale cenowym wymienionego wyżej sprzętu.

Z góry dziękuje i Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Sory za odkopanie tematy ale na 1pytanie niechcialem tworzyc nowego tematu.

Nastawiam sie na suma,mam nową zylke 0,35/300m/22kg.Powinna byc dobra.Zamierzam lowic na grunt w Odrze w Słubicach tuż przy gl.nurcie na watrobke.Mam problem:jak polaczyc żyłke głowną z przyponą np taką

http://allegro.pl/item432337382_przypon_na_sumy_sufix_super_cat_80lb_25m.html

Myslalem zeby te plecionke przywiazac do haku jigowego,przepuscic przez rurke antysplataniową i kretlikiem polaczyc z zylka.Czy taki zestaw wytrzyma?Czy kretlik nie rozerwie sie?

PS:Wędka to Konger Carbomaxx Feeder 360/90 a kolowrotek(prosze sie nie smiac YORK SEA FISHER 7000)

Z gory dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.