Skocz do zawartości
tokarex pontony

Metoda odległościowa


poczatkujacy wedkarz

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 month later...
przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 185
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

jesli chodzi o sprzęt to jest to specjala odmiana wędki spławikówki więc coś dla ciebie domyślam sie :)

jest przeznaczona do łowienia na dużych odległościach dochodzących do 80m w wodach stojących lub wolno płynących

charakterystyka wędki:

-bardzo cienki a jednocześnie mocny blank

-dużo przelotek z wysokimi stopkami (ta liczba przelotek pozwala lepiej wykorzystać ciekie wędzisko)(wyskokie stopki zapobiegają otarcią żyłki przy rzucie o blank(przzco rzuty są dłuższe))

-długa np. korkowa rękojeść(bo wędka przeznaczona do rzutów oburącz)

-uchwyt kołowrotka to 2 pierścienie któfre pozwalają na zamocowaniu kołowrotka w dowolnym miejscu na rękojeści(najlepiej zamocować w górnej części rękojeści bo wtedy wędka jest lepiej wyważona)

-typowe zbudowane są z 3 części łączonych nasadowo ale są też teleskopowe

no to chyba wszystko na temat odległościówek

miłego połowu jeśli nastąpi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Dwie_sety

Przeciętny kijek ma 3,90 - 420

Ale wędka to nie wszystko.

Metoda odległościowa zwana inaczej "angielską" lub "maczową", została wymyślona do łowienia w wodach stojących, na znaczne odległości od brzegu i na głębokości przekraczające długość wędziska.

W metodzie tej przy dalekich rzutach ważną rolę odgrywa kołowrotek o płytkiej i wydłużonej szpuli, z takiej szpuli żyłka łatwiej spada podczas rzutu, kołowrotki te mają też zazwyczaj duże przełożenie pozwalające na szybkiezwinięcie zestawu.

Wiatr ma duży wpływ na zyłkę i ściąga zestaw dlatego w metodzie tej stosuje się żyłki tonące i obowiązkowo po rzucie zatapia się żyłkę, nawet wkłada koniec szczytówki do wody. Wędka jest pochylona w strone wody co z kolei wymaga zastosowania odpowiednich podpórek, zwłaszcza tylnej w której da się zablokować rękojeść by wędka nie wpadła do wody.

Spławiki stosowane w tej metodzie są spławikami przelotowymi o jednopunktowym mocowaniu mają harakterystyczną konstrukcję na dole cygarowaty korpus i długa antena znane sa pod nazwą waglery.

Do mocowania spławika często używa się zakładanego na żyłkę specjalnego uchwytu zaopatrzonego w agrafkę. Dochodzi jeszcze sprawa stoperków blokujących spławik na odpowiednim gruncie.

To jest oczywiście tylko mały zarys tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Witam moje pytanie rodzi sie z faktu wczesniejszego nie lowienia metoda odleglosciowa :oops: . Chcialbym jej sprubowac , ale zastanawia mnie jak zmatowac zestaw - czy tak jak przy tradycyjnym lowienu na splawik ?? Czy jest jakis specjalny sposob ?? :???:

Gdybym powiedzmy zalozyl na zyleczke ciezarek przelotowy 8 gram - ktory ma lezec na dnie i kotwiczyc zestaw na sporej odleglosci , a splawiki mam - Waglerek - 4gr + 1,5 gr to przeciez jesli dam srucinki ustawiajace splawik ( w tym przypadku okolo 1,5 gr ) to, ciac bede musial szybko - zanim srucinki dojda do ciezarka lezacego na dnie !!

Myslalem tez zeby wogule nie dawac srucinek i ustawic splawik ustalajac taki grunt zeby antanka byla odpowiednio wynuzona ???? czy to zda egzamin ?? prosze o pomoc pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Czy ktoś może dokładnie opisać na czym polega metoda matchowa (odległościowa, agielska)?

Dlaczego kołowrotki matchowe mają taką płytką szpulę?

Niestety w tym temacie jestem zupełnym ignorantem :oops:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papinos, ten artykul jest o metodzie bolońskiej, a kolega chciał sie dowiedziec czegoś na temat matody angielskiej.

Yossi w necie jest masa podobnych artykułów także na temat odległościówki angielskiej, więc jak wpiszesz w "Google" odpowiednie hasło to zasięgniesz informacji które Cie interesują.

Odległościówka angielska- metoda na wody stojące, do delikatnego - przeważnie - łowienia na duzych odległościach.

- Wędzisko- specjalistyczne tkzw. matchowe (390, 420, 450 cm), składane lub teleskopowe, choć składane uważane są za lepsze ponieważ, pracuja płynniej,

- Kołowrotek- duże przełożenie, płytka szpula dalekiego rzutu tkzw. long cast (żyłka płynniej schodzi co zapewnia dalekie rzuty, często bardzo delikatnym zestawem, a poza tym używa sie zazwyczaj cienkich żyłek), o płynnie działającym hamulcu - myślę - nie trzeba przypominać,

- Żyłka- tonąca (mozna kupić specjalne żyłki to matchówki), po to aby na całym odcinku znajdując się pod woda nie była podatna na działanie wiatru i fal, które spychałyby zestaw z miejsca nęcenia,

- Spławik- najczęściej z dociążeniem własnym aby zapewnic dalsze rzuty co nie musi byc regułą oczywiście, mocowany przelotowo gdy głębokość przekracza długość wędziska, bądź na stałe, może być wyważany stilami, śrucinami bądź łezkami przelotowymi gdy zestaw jest trochę cięzszy (ale to juz kwestia upodobań indywidualnych myslę),

- Haczyk- mozna kupic haki przenzaczone do tej metody, muszą one odznaczac się przede wszystkim szerokim łukiem kolankowym aby pewnie trzymały rybę, no i oczywiście ostrością...

Ponadto do takiego łowienia przydaje sie proca. Co do zanęty to nie ma żadnych zasad, poza ta, że musi ona byc sklejona na tyle, aby kula z niej zrobiona spokojnie przebyła pożądany przez nas dystans. Aby skutecznie łowić rzuty musza być w miarę powtarzalne, mozna wybrac sobie punkt odniesienia na drugim brzegu, a na żyłce zaznaczyc markerem odległośc na której sie łowi (ewentualnie można użyc w tym celu klipsa przy kołowrotku).

Wszystko to wygląda prosto, ale wielu ludzi, nawet tych którzy zajmuja się profesjonalnie łowieniem ryb twierdzi, że to najtrudniejsza metoda spławikowa. Kluczem do skutecznego łowienia zdaje się byc opanowanie zatapiania żyłki, dokładnych rzutów oraz celnego nęcenia.

Oczywiście to jest ogólny opis, a stosowanie poszczególnych zestawów czy ich elementów będzie uzależnione od preferencji łowcy zgodnie z wypracowanym przez niego doświadczeniem, a także warunkami zastanymi nad wodą, bo nikt nie powiedział, że wszystko musi być książkowo, gdyż jak wiemy nad wodą schematy nie zawsze przynoszą oczekiwane skutki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Gość sebek
Spławik- najczęściej z dociążeniem własnym aby zapewnic dalsze rzuty co nie musi byc regułą oczywiście, mocowany przelotowo gdy głębokość przekracza długość wędziska, bądź na stałe, może być wyważany stilami, śrucinami bądź łezkami przelotowymi gdy zestaw jest trochę cięzszy (ale to juz kwestia upodobań indywidualnych myslę),

Pragnę dodać jeszcze że warto posiadać trzy kolory farbek szybkoschnących do antenek(czarny,fluo czerwony i fluo zielony) do róznych warunków atmosferycznych.Sam się przekonałem o różnej widoczności w zależności od oświetlenia.

:grin::grin::grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Posiadam 2 wędki 3.90m(matchówki)ale nie mogę sobie poradzić z zarzucaniem zestawu o gruncie powyżej 3.50!Stoper przez przelotki nie przejdzie,a"wąsy"szarpią wędką podczas zarzucania w wyniku czego non stop muszę regulować grunt :sad: Czy wobec tego powinienem przenieść się na płytszą wodę,by uniknąć podobnych sytuacji??Łowię na zbiorniku który w wielu miejscach przekracza 4m,dlatego szukam jakiejś porady jak z tego wybrnąć by nie maszerować po brzegu z wędkami i co 15m sprawdzać głębokość :???: .Zresztą to nie jedyny problem dotyczący mojej przygody z odległościówką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli stosujesz gumowe stopery to napewno masz takie problemy... do odległościówki polecam stopery nitkowe z koralikami. stoper nikowy jest malutki przejdzie napewno pezrz przelotki i nie będzie przeszkadzał podczas wyrzutu, koraliczek który zakłada się przed nim zawsze jest przelotowy i blokuje się na nim...

ZOBACZ TUTAJ

a ja nie łowię odległościówką na dużych odległościach wiec używam spławików stałych jakoś lubię na nie lepiej łowić ale wieci e u mnie nie ma głebokich stawów na jakimś jeziorze by był zmuszony uzywać spławików przelotowych.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos moglby pokazac na jakims ryzunku prawidlowy zestaw odlegosciowy??i jak sie montuje ten koralik z nitka??bo nigdy nie lowilem na ogleglosciowke tylko bat i grunt :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie owe stopery z koralików i nitki(wąsy)sprawiają tyle problemów przy zarzucaniu :???: Mnogość przelotek i ich średnica cholernie przeszkadza przy wyrzucie,a co za tym idzie grunt się rozregulowuje :sad: Wygląda na to że będę zmuszony poszukać płytszej wody...

A jakich ciężarków używacie bo moje niestety nie trzymają się tam gdzie chcę i po kilku wyrzutach zwyczajnie się zsuwają.Może są jakieś specjalne...twarde,miękkie???

I wreszcie jak poradzić sobie z daleką odległością przy zanęcaniu?PV-1 i proca czy macie jakieś inne rozwiązania?

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian stoper musisz wykonać perfekcyjnie ,wąsy obciąć krutko i cały stoperek "zabalsamować" lakierem do paznokci jeśli dobrz to zrobisz nie ma prawa się przesunąć na centymetr ,co do koralika to musi się przesówać swobodnie po zyłce.I chłopie nie zalamuj się tak nikt z nas się w jeden dzień nie nauczył wszystkiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak zakładam stoper to obcinam wąsy tak na 0,5-1 cm i nie blokuje mi się w przelotkach. Lakieru też nie używam. Przy odpowiednim zaciśnięciu (najlepiej jest jeszcze zmoczyć przy zaciskaniu) nie przesuwa się samoczynnie. Kwestia wyczucia siły zaciskania. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie ostatnie, bo poradzilem sobie ze stoperem i cala reszta. czy jak mam wedke matchowke 4,5 i ustawie na stale grunt 4m to czy jak zazuce zestaw na glebokosc mniejsza np z 3 m to splawik sie przewroci na wodzie??czy bedzie nadal stac a przypon z przyneta bedzie na dnie lezal??jak to jest??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba zależy od obciążenia czy jest w toni czy leży na dnie i jeżeli leży na dnie to czy żyłka miedzy ostatnim ciężarkiem a spławikiem jest napięta. tak mi się wydaje ale nie łowie metodą odległościową :wink:

pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bartosz

Grunt powinieneś zawsze dobierać do głębokości na jakiej łowisz. W metodzie odległościowej obciążenie zazwyczaj rozkłada się w 3 miejscach (zwykle wszystkie na żyłce głównej). Tylko obciążenie znajdujące się najbliżej przyponu powinno leżeć na dnie (ma ono za zadanie kotwiczyć zestaw). Pozostałe dwa punkty z obciążeniem powinny służyć wyważeniu spławika. W metodzie odległośiowej rozmieszczenie obciążenia jest bardzo ważne więc trzymanie stałego gruntu mija się z tą metodą. Poszukaj jakichś artykułów dotyczących tej metody, powinny rozwiać większość Twoich wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.