Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Dylemat zwiazany z zezwoleniami


tompol

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy umieszam tego posta we wlasciwym dziale (moze powinienem go wrzucic do dzialu morze) ale jest on po czesci zwiazany z PZW wiec chyba duzego bladu nie bedzie.

Kilka dni temu otrzymalem od moderatora (tomek1) upomnienie za to ze 1.02.2008 lowilem z pirsu fladre w Gdańsku, w Nowym Porcie. Zostalem oskarzony o klusownictwo itd. Ale przyjzyjmy sie jak to wyglada na prawde. Podstawa do w/w oskarzenia bylo zarzadzenie Panstwowego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Gdyni:

Link1http://bip.oirm.gdynia.pl/print.php?bid=131

Przyjrzyjmy sie jeszcze regulaminowi PZW: Link2http://www.pzw.gda.pl/content/view/60/98/

1. Na podstawie porozumienia stron na wodzie, na ktorej lowilem mozna lowic posiadajac zezwolenie morskie lub legitymacje PZW z oplaconymi odp. skladkami. Skoro takie porozumienie mialo miejsce dlaczego nie ma nic na temat polowu fladry (okres i wymiar ochronny) w regulaminie PZW. Nie ma tam nawet zadnego odnosnika do zarzadzenia PIRM w Gdyni. Jest natomiast punkt 8 - "Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby". Czyli jesli ktos ma zezwolenie morskie to go obowiazuje okres i wymiar ochronny fladry a jesli ktos ma legitymacje PZW moze lowic fladry tyle by nie przekroczyc 5kg?

2. Zalozmy hipotetycznie ze tego samego dnia zlowilbym w tej samej wodzie wymiarowego sandacza. I co wtedy? Przychodzi kontrola, jesli pokaze legitymacje PZW to jestem utopiony bo wg regulaminu PZW od 1 stycznia do 31 maja jest okres ochronny sandacza. A jesli pokaze zezwolenie morskie to zabieram rybe do domu bo wg zarzadzenia PIRM w Gdyni okres ochronny dla sandacza jest od 10 kwietnia do 31 maja.

3. Kupujac zezwolenie w PZW trzeba miec karte wedkarska a tym samym znac regulamin PZW (wymiary i okresy ochronne). Kupujac zezwolenie morskie nie trzeba miec nawet karty wedkarskiej. Facet ktory mi sprzedawal w zeszlym roku takie zezwolenie (przedstawiciel PIRM w Gdyni rezydujacy raz w tygodniu w Mlynie w Gdansku) nie potrafil ani dokladnie wymienic wszystkich wod na ktorych na to zezwolenie mozna lowic ani nie posiadal zadnych informacji o ograniczeniach (wymiary i okresy ochronne). Chyba logiczne ze takie informacje powinny byc dostepne przy zakupie takiego zezwolenia. W koncu nie kazdy wedkarz ma dostep do internetu i nie kazdy moze to sobie sam znalezc.

4. "§ 1. 1. Zarządzenie określa: (...) 2) szczegółowy sposób wykonywania rybołówstwa morskiego na morskich wodach wewnętrznych, w tym:

(...)

c) sposób zajmowania miejsc przez rybaków."

Moze tu rozroznimy pojecia "rybak" i "wedkarz"? Ja nie jestem rybakiem tylko wedkarzem, a bardziej analizujac to cale zarzadzenie to wlasnie dotyczy ono rybakow zawodowych i rybolostwa a nie biednego wedkarza stojacego z kijem na pirsie po to by wyciagnac cos na kolacje.

Czy w zwiazku z powyzszym upomnienie przez administratora oraz oskarzenie mnie przez innych o klusownictwo bylo sluszne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
dlaczego nie ma nic na temat polowu fladry (okres i wymiar ochronny) w regulaminie PZW jesli pokaze legitymacje PZW to jestem utopiony bo wg regulaminu PZW od 1 stycznia do 31 maja jest okres ochronny sandacza.

RAPR

1. WSTĘP

(...)Postanowienia Regulaminu obowiązują wszystkich wędkujących w wodach będących w użytkowaniu Polskiego Związku Wędkarskiego / PZW / zarówno zrzeszonych w Związku, jak i nie zrzeszonych obywateli polskich oraz cudzoziemców.

RAPR nie ma zastosowania do połów w morzu, co zostało już wyjaśnione w poprzednim temacie.

Jest natomiast punkt 8 - "Dopuszcza się zabranie z łowisk ryb innych gatunków nie wymienionych wyżej, w ilościach nie przekraczających 5 kg w ciągu doby". Czyli jesli ktos ma zezwolenie morskie to go obowiazuje okres i wymiar ochronny fladry a jesli ktos ma legitymacje PZW moze lowic fladry tyle by nie przekroczyc 5kg?

Można łowić do 5kg, ale nie na podstawie regulaminu, a w oparciu o ( wydane na podstawie art. 28 ust. 7 ustawy o rybołóstwie rybołówstwie) Rozporządenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu i warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych oraz wzorów sportowych zezwoleń połowowych(Dz. U. z dnia 22 lipca 2004 r.)

§ 8. 1. Ilość ryb, którą może wyłowić osoba prowadząca połowy w ciągu doby, wynosi nie więcej niż:

1) 2 sztuki łącznie - w przypadku łososia i troci;

2) 3 sztuki łącznie - w przypadku pstrąga tęczowego, sandacza i szczupaka;

3) 5 sztuk łącznie - w przypadku węgorza i lina;

4) 10 sztuk - w przypadku leszcza;

5) 7 sztuk - w przypadku dorsza;

6) 10 kg - w przypadku śledzia;

7) 5 kg łącznie - w przypadku innych gatunków ryb, z wyłączeniem babki byczej.

§ 9. Ryby niewymiarowe (...) lub wyłowione w ustanowionych dla nich (...) okresach ochronnych należy niezwłocznie wypuścić do łowiska.

I Twoje słowa:

Jak 2 czy 3 byly mniejsze i je zabilem wyciagajac hak to trudno... Nic na to nie moglem poradzic (...) ryby byly zlowione dokladnie 1 lutego. Wiec sie mi tu nie czepiajcie bo kilka godzin dla ryb nie sprawi zadnej roznicy

USTAWA z dnia 19 lutego 2004 r.o rybołówstwie (Dz. U. z dnia 14 kwietnia 2004 r.)

Art. 32. Właściwy okręgowy inspektor rybołówstwa morskiego (...)określi, w drodze zarządzenia:

(...)

2)wymiary i okresy ochronne organizmów morskich na morskich wodach wewnętrznych.

Art. 33. 2. Przepisy dotyczące okresu ochronnego nie dotyczą połowów dorsza prowadzonych w celach sportowo-rekreacyjnych (...).

Jak wynika z art. 33, przepisy określające okresy ochronne dotyczą także połów wędkarskich - inaczej zwanych połowami w celach sportowo-rekreacyjnych, wyjątek stanowi wędkarski połów dorsza. Przy wymiarach ochronnych nie ma żadnych wyłączeń dla wędkarzy, tak więc obowiązują ich (nas) w całej rozciągłości.

Teraz pocieszenie dla Ciebie - nie złamałeś okresu ochronnego, bo jednak go nie ma dla storni, dotarłem do aktualnego zarządzenia http://www.oirm.gdynia.pl/Pliki_tekstowe/Przepisy/zarz_Nr4_OIRM_05_10_2004.pdf

W tym zakresie zwracam honor, chociaż stwierdzenie, że kilka godzin nie zrobi rybie różnicy - uważam za niewłaściwe.

Tak więc aktualna pozostaje 'tylko' kwestia złowienia i zabrania kilku niewymiarowych ryb (wymiar ochronny dla gładzicy -25cm, dla storni - 21)

Facet ktory mi sprzedawal w zeszlym roku takie zezwolenie nie potrafil ani dokladnie wymienic wszystkich wod na ktorych na to zezwolenie mozna lowic ani nie posiadal zadnych informacji o ograniczeniach (wymiary i okresy ochronne). Chyba logiczne ze takie informacje powinny byc dostepne przy zakupie takiego zezwolenia

Informacje powinny być przekazywane wędkarzom, ale bierz poprawkę, że połowa pracowników administracji, to ludzie bez kwalifikacji, więc się nie dziw. Ignorantia iuris nocet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pocieszenie dla Ciebie - nie złamałeś okresu ochronnego, bo jednak go nie ma dla storni, dotarłem do aktualnego zarządzenia ...

Widze ze kolega Lesio to chyba jakis prawnik (bez urazy, potraktuj to jako komplement). Ja niestety nie jestem prawnikiem i to co czytam biore na logike a ze jezyk prawniczy jest czesto zawily to coz...

Dzieki za odnalezienie nowego zarzadzenia. I w tym miejscu pytanie. Skad zwykly smiertelnik ma wiedziec o tym ze wyszlo jakies nowe rozporzadzenie? Przed kazdym wyjsciem na ryby mam sie upewniac czy cos sie nie zmienilo? Jakas paranoja...

W kwietniu mi sie konczy zezwolenie morskie. Widzac co sie dzieje jak pojde po wydanie nowego to zarzadam szczegolowego wykazu wod na ktorych moge lowic oraz aktualnego zarzadzenia. Zobaczymy co mi powiedza. Ale pewnie bedzie tak jak rok temu...

Skoro kolego Lesiu tak powaznie podszedles do sprawy to poprosze bys sie jeszcze odniosl do tego co wyzej napisalem na temat sandacza (uwzgledniajac to ze w miejscu w ktorym lowilem moge zarowno lowic jako czlonek PZW stosujac sie do ich regulaminu jak i jako osoba niezrzeszona z zezwoleniem morskim).

Do kolegi moderatora (tomek1):

Skoro powodem wystawienia mi upomnienia było:

Złamanie regulaminu forum pkt. 10

Okres ochronny

3) dla storni i gładzicy od dnia 1 lutego do dnia 30 kwietnia,

Sprawdzilem, ryby byly zlowione dokladnie 1 lutego. Wiec sie mi tu nie czepiajcie bo kilka godzin dla ryb nie sprawi zadnej roznicy.

a jak tym razem udowadnia kolega Lesio ze okres ochronny dla storni zostal uchylony to moze warto by bylo uchylic to upomnienie? Jak mamy byc konsekwentni to do konca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okres ochronny dla storni zostal uchylony to moze warto by bylo uchylic to upomnienie?

Stosowny punkt regulaminu:

10) Forum jest miejscem wymiany poglądów i opinii. Krytyka wypowiedzi lub odmienna opinia na dany temat wymaga uzasadnienia i nie polega na obrażaniu innych użytkowników. Ponadto nie będę tolerował na forum treści naruszających obowiązujące normy i zasady społeczno - prawne oraz treści wulgarnych, propagujących przemoc, nienawiść na tle religijnym i rasowym. Również w przypadku, gdy sami stwierdzicie, że dana treść obraża Waszą lub inną osobę i czyjeś uczucia, proszę o zgłaszanie takich treści do moderacji.

Ostrzeżenie zostało przyznane nie tyle za złamanie okresu ochronnego, co za bagatelizowanie okresów (i wymiarów) ochronnych a tym samym namawianie do łamania norm społeczno-prawnych.

Wiec sie mi tu nie czepiajcie bo kilka godzin dla ryb nie sprawi zadnej roznicy.

Tym samym ostrzeżenie podtrzymuję.

Nie mniej liczę na Twoją dalszą aktywność na forum, szczególnie w rzadko poruszanym temacie połowów morskich, którymi sam się bardzo interesuję :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na temat sandacza (uwzgledniajac to ze w miejscu w ktorym lowilem moge zarowno lowic jako czlonek PZW stosujac sie do ich regulaminu jak i jako osoba niezrzeszona z zezwoleniem morskim).

Generalnie mogę stwierdzić, że w morzu okres ochronny sandacza zaczyna się dopiero od dnia 10 kwietnia (par.3 ust.1 pkt.1 zarządznia). Podaj jeszcze jakiś namiar na to porozumienie, o którym pisałes.

Odpowiem za tomka (choć teraz widzę, że nie musiałem) - naruszyłeś regulamin forum w pkt 10 poprzez publiczne zaprezentowanie złowionych niewymiarowych ryb i późniejsze stwierdzenia, które przytoczyłem. Fakt - uzasadnienie ostrzeżenia powinno być nieco inne (szersze), ale to niczego nie zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Tym samym ostrzeżenie podtrzymuję...
Odpowiem za tomka - naruszyłeś rgulamin forum w pkt 10 poprzez publiczne zaprezentowanie złowionych niewymiarowych ryb i późniejsze stwierdzenia, które przytoczyłem. Fakt - uzasadnienie ostrzeżenia powinno być nieco inne (szersze), ale to niczego nie zmienia.

Nie bede sie klocic. Chodzi mi jedynie o konsekwencje i zasade. Zlamalem regulamin? OK, mam ostrzezenie. Ale w takim ukladzie przyczyna wystawienia ostrzezenia powinna byc dokladnie sprecyzowana tak jak to tomek1 zrobil dopiero po mojej powyzszej interwencji. Bo ostrzezenie wystawione na podstawie tak sprecyzowanej przyczyny jaka otrzymalem powinno byc wobec przywolanego znowelizowanego zarzadzenia cofniete. Ale niech tam wam bedzie...

Generalnie mogę stwierdzić, że w morzu okres ochronny sandacza zaczyna się dopiero od dnia 10 kwietnia (par.3 ust.1 pkt.1 zarządznia). Podaj jeszcze jakiś namiar na to porozumienie, o którym pisałes.

http://www.pzw.gda.pl/content/view/19/28/

Ponadto nadal obowiązują porozumienia dotyczące członków Okręgu Gdańskiego:

Z Okręgowym Inspektoratem Rybołówstwa Morskiego w Gdyni oraz Kapitanatem Portu w Gdańsku

Wędkarze posiadający ważną na rok bieżący składkę członkowską, wykupioną w Okręgu Gdańskim, mają prawo wędkować bez konieczności wykupu zezwoleń na sportowy połów ryb na wody morskie, na niżej wymienionych wodach morskich:

* rz. Motława w starym i nowym korycie na odcinku od krawędzi mostu Zielonego oraz mostu Stągiewnego w miejscowości Gdańsk do jej ujścia do rzeki Martwa Wisła;

* rz. Wisła Śmiała na odcinku linii łączącej południowy kraniec nabrzeża przystani rybackiej w miejscowości Górki Wschodnie z południowym krańcem przystani rybackiej w miejscowości Płonia Wielka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej;

* rz. Martwa Wisła na odcinku linii łączącej południowy kraniec nabrzeża przystani rybackiej w miejscowości Górki Wschodnie z południowym krańcem przystani rybackiej w miejscowości Płonia Wielka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej w Gdańsku Nowym Porcie.

...Nie mniej liczę na Twoją dalszą aktywność na forum, szczególnie w rzadko poruszanym temacie połowów morskich, którymi sam się bardzo interesuję :razz:...

Pewnie dlatego pol roku temu dales linka do mojej relacji z zawodow na plazy w Darlowku na glownej stronie haczyk.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozumienie dot. przyujściowych odcinków rzek (uznawnaych za wody morskie), a nie Bałtyku sensu stricto. Zakładam, że nic innego się nie znajduje w tym porozumieniu, więc sprawa wygląda tak, że chociaż wędkujesz tam będąc członkiem PZW, to zobowiązany jesteś przestrzegać tylko miejscowych przepisów wędkarskich, które mogą być łagodniejsze niż RAPR. Tak samo będzie, gdy pojedziesz w ramach porozumienia do Brandenburgii. RAPR obowiązuje członków PZW i niezrzeszonych tylko na wodach będących w gestii związku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozumienie dot. przyujściowych odcinków rzek (uznawnaych za wody morskie), a nie Bałtyku sensu stricto. Zakładam, że nic innego się nie znajduje w tym porozumieniu, więc sprawa wygląda tak, że chociaż wędkujesz tam będąc członkiem PZW, to zobowiązany jesteś przestrzegać tylko miejscowych przepisów wędkarskich, które mogą być łagodniejsze niż RAPR. Tak samo będzie, gdy pojedziesz w ramach porozumienia do Brandenburgii. RAPR obowiązuje członków PZW i niezrzeszonych tylko na wodach będących w gestii związku.

OK... Czyli moge lowic w Nowym Porcie i fladre (stornie) i sandacze (na razie)... Szkoda tylko ze zlowienie tam sandacza graniczy z cudem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem odpowiedź e-mail'ową od Pana Jarosława Kościelnego z OIRM w Gdyni - cyt. 'Szanowny Panie, Zarządzenie obowiązuje zarówno rybaków jak i wędkarzy' (...).

Tak więc jest dokładnie tak, jak napisałem poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem odpowiedź e-mail'ową od Pana Jarosława Kościelnego z OIRM w Gdyni - cyt. 'Szanowny Panie, Zarządzenie obowiązuje zarówno rybaków jak i wędkarzy' (...).

Tak więc jest dokładnie tak, jak napisałem poprzednio.

OK, nie zmienia to jednak faktu, ze swoje zarzadzenia mogliby pisac bardziej czytelnie, tak by nie bylo nieporozumien i niejasnosci, uwzgledniajac w nim rowniez slowo "wedkarz" a nie tylko "rybak". Mogliby rowniez zadbac o to by aktualizacja zarzadzen trafiala do wszystkich a nie tylko do tych ktorzy w sposob godny podziwu szperaja w internecie (tak jak Ty). Moze tym razem ja sie czepiam ale jestem zdania, ze im bardziej cos jest jasne i dostepne tym potem mniej problemow. A to o czym mowa chyba nie wymaga wielkiego wysilku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAPR obowiązuje członków PZW i niezrzeszonych tylko na wodach będących w gestii związku.

......lub na wszystkich innych wodach gdzie właściciel wody zaznaczy taki zapis (z lenistwa :lol: )

Muszę się też podszkolić z tych morskich przepisów bo będę częstym teraz gościem w porcie w Mrzeżynie. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego pol roku temu dales linka do mojej relacji z zawodow na plazy w Darlowku na glownej stronie haczyk.pl

Stroną główną administruje wyłącznie Tomik :wink:

Relacja była świetna (jak już wtedy pisałem w Twoim temacie) podobnie jak inne ciekawe posty Twojego autorstwa.

Nie bede sie klocic. Chodzi mi jedynie o konsekwencje i zasade. Zlamalem regulamin? OK, mam ostrzezenie. Ale w takim ukladzie przyczyna wystawienia ostrzezenia powinna byc dokladnie sprecyzowana tak jak to tomek1 zrobil dopiero po mojej powyzszej interwencji. Bo ostrzezenie wystawione na podstawie tak sprecyzowanej przyczyny jaka otrzymalem powinno byc wobec przywolanego znowelizowanego zarzadzenia cofniete.

Komentarz: "złamanie regulaminu pkt..." jest wystarczające i często stosowane. Ja jednak wklejam często kawałek wypowiedzi ostrzeżonego użytkownika, żeby pokazać w czym tkwił problem.

To co zaznaczyłeś powyżej na czerwono to cytat z Ciebie (jest nawet znacznik quote w treści ostrzeżenia). To ty podałeś te daty okresów ochronnych i komentarz do nich a w całości pokazywało to istotę problemu.

Myślę, że wystarczająco to wytłumaczyłem. Z mojej strony temat uważam za zamknięty. Pozytywne w tej sprawie jest to, że udało się poruszyć ciekawy i słabo opisany temat związany z morskimi przepisami. Przenoszę go do działu "morze" i liczę na kontynuację także co do innych zawiłości regulaminu łowienia w morzu. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Pozytywne w tej sprawie jest to, że udało się poruszyć ciekawy i słabo opisany temat związany z morskimi przepisami. Przenoszę go do działu "morze" i liczę na kontynuację także co do innych zawiłości regulaminu łowienia w morzu. :wink:

To moze jeszcze dodamy, ze przepisy morskie praktycznie w kazdym morskim regionie sa inne. I przykladowo wracajac do nieszczesnej fladry - w Gdansku wymiar ochronny to 21cm a w Darlowku 25. Fajnie by bylo jakby gdzies kiedys pojawilo sie precyzyjne zestawienie wszystkich okresow i wymiarow ochronnych dla wszystkich nadmorskich miejscowosci i by wszystkie te informacje znalazly sie w jednym miejscu... Tylko kto by mogl to zrobic... :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się też podszkolić z tych morskich przepisów bo będę częstym teraz gościem w porcie w Mrzeżynie.

Nie wiem, gdzie leży dokładnie ten port i pod który Inspektorat podlega, ale w kraju jest kilka OIRM'ów i w każdym obowiązują odrębne zarządzenia, więc przepisy mogą być różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie znalazłem regulaminu, gdzieś go przesiałem :roll: W Darłówku bywało tak, że jakbym się nie upomniał to bym nie dostał regulaminu. A i w sieci nie ma za wiele na ten temat. Jest o czym pisać w tym temacie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.