Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne Strona Główna Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  FAQGaleria
 <b>Społeczność</b>Społeczność  GrupyGrupy  FAQPortal  FAQGrand Prix 2014  FAQSklep
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Plecionka Mikado Nihonto Octa Braid
Poprzedni temat «» Następny temat
Egzamin na kartę wędkarską...
Autor Wiadomość
Deuuu 

Ulubiona metoda połowu: Spin/Cast/Mucha
Wysłany: 13-11-10, 20:07   

Nie no, karta oryginalna, z urzędu :mrgreen: Tylko krótszą procedurę miałem :razz:

Łukasz789

Wysłany: 12-12-10, 17:09   

Panowie szybkie pytanko ( bo nie jestem na bieżąco) czy regulamin zmienił się znacząco od powiedzmy 5 lat?? Bo namówiłem znajomego na zdawanie egzaminu i dałem mu do poczytania i nauczenia się ten regulamin :http://www.pzw.org.pl/pliki/prezentacje/1/cms/szablony/73/pliki/rapr.pdf
Swoją droga z tego co p[oczytałem na innych stronach to zaczyna się ludziom w PZW w głowach przewracać ....pytania o co tarlisko , nazwy łacińskie ryb itp. no chore.

byczek 

Ulubiona metoda połowu: match feeder bolońska
Wysłany: 12-12-10, 18:38   

Łukasz789 napisał/a:
zaczyna się ludziom w PZW w głowach przewracać ....pytania o co tarlisko , nazwy łacińskie ryb itp. no chore.

He he :wink:
Łukasz789, to ja Ci powiem jaki jest egzamin na kartę w Niemczech. Tu dopiero to jest jazda!
Nie dość, że egzamin na kartę wędkarską odbywa się tylko raz w roku, to jeszcze trzeba zaliczyć 32 godzinny obowiązkowy kurs przygotowawczy.

Tam m.in. zapoznaje się z ponad 1000 pytań, z których 60 będzie na egzaminie.
Pytania dotyczą nie tylko rybi ich ochronie, ale też roślinności podwodnej i nadwodnej, owadów i innych żyjątek...
Nawet zabijanie ryb po złowieniu musi odbywać się wg pewnych zasad (to ta niemiecka dokładność :wink: )
A dlaczego na kursach uczy się , jak humanitarnie zabija się ryby? Albowiem w Niemczech obowiązaje zakaz stosowania C&R

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 12-12-10, 22:01   

Łukasz789 napisał/a:
ludziom w PZW w głowach przewracać ....pytania o co tarlisko , nazwy łacińskie ryb itp. no chore.
A może idzie ku normalności może tak ma być ,ja bym poszedł dalej tak jak opisuje byczek :wink:

michorn 

Ulubiona metoda połowu: Spinning/Spławik
Wysłany: 12-12-10, 22:14   

maniek napisał/a:
A może idzie ku normalności
Raczej odwrotnie, często w kołach gdzie coraz mniej ludzi opłaca składki (z różnych powodów) z tego względu nowi chętni wędkarze witani są pytaniem "a regulamin pan zna?" Pada odp że tak i wypisywane jest zaświadczenie. liczy się stan i kasa. Nie twierdze że wszędzie :???:

Ja sam przyznaje że nie pamiętam całego regulaminu, przewaznie okresów ochronnych tych ryb których nie łowię i u mnie nie ma. Wyleciało z głowy...ale jeśli udaję się na nowe łowisko w inne rejony to zapoznaje się z bieżącymi przepisami jakie tam zastanę.

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 12-12-10, 22:21   

michorn, przyznam się :oops: nie pamiętam wszystkich nazw łacińskich. :lol: Co do zmiany regulaminu to ostatnio sa dokonywane co roku wiec i "starym trepom" jak ja trudno nadążyć.

michorn 

Ulubiona metoda połowu: Spinning/Spławik
Wysłany: 12-12-10, 22:26   

maniek napisał/a:
przyznam się :oops: nie pamiętam wszystkich nazw łacińskich
Tych to ja się nigdy nie uczyłem, nikt nie wymagał. Ale podczas zgłębiania wiedzy wędkarskiej, jak i na opakowaniach np żyłek te nazwy się często pojawiały, więc trochę ich znam i to nie tylko po łacinie.

Myślę że egzamin na karte wędkarską powinien być poważniejszy i z szerszego materiału niż ta mikro książeczka z regulaminem.

Łukasz789

Wysłany: 13-12-10, 15:58   

Ja przyznam się ,że nie tylko nie pamiętam okresów ochronnych ale i tak,ze wymiarów niektórych ryb. Znam tylko tych które regularnie łowie a zresztą i tak ich nie biorę .Ale zawsze przy sobie regulamin na łowisku mam i mogę się z nim zapoznawać. A tka kolejnym nawiasem mówiąc u mnie wymiary wszystkich ryb są podniesione o przynajmniej 5cm , więc....co łacińskich nazw to jest mi wstyd bo jestem bo zaawansowanej nauce biologii i nie znam ani jednej z nich....

kubix71 

Ulubiona metoda połowu: spining
Wysłany: 01-08-11, 09:22   Egzamin na Kartę Wędkarską

Witam!
Jutro mam przystąpić do egzaminu.Jak będzie on wyglądał , jak w waszym przypadku właśnie ten egzamin wyglądał , jakie pytania ??? itp...
Czy jest się czego obawiać ??? Proszę o pomoc.

MattZ 

Ulubiona metoda połowu: DS
Wysłany: 01-08-11, 09:32   

Z mojego egzaminu najbardziej utkwiło mi w pamięci jak starszy pan pokazywał mi zdjęcia ryb, i miałem je rozpoznać :P Chyba były pytania o wymiary i okresy ochronne, przynęty i pory wędkowania w zależności od wieku.
Miałem wtedy 11 lat, więc nie pamiętam dokładnie :P

kubix71 

Ulubiona metoda połowu: spining
Wysłany: 01-08-11, 09:42   

Mi pani ekspedientka ze sklepu wędkarskiego w którym można opłacać składni wody , powiedziała bym się nauczył wymiarów i okresów ochronnych a oni resztę mi powiedzą i ,że są "spoko" panowie , więc myślę ,że jakoś to będzie :)

zdrapek 

Wysłany: 01-08-11, 13:26   

Ja zdawałem daaawno temu, ale wyglądało to tak, że było nas trzech (wtedy młodzików) w zadymionym przez egzaminatora pomieszczeniu. trzeba było rozpoznać rybę na zdjęciu np. karp, lin, wzdręga itd. były pytania o okresy i wymiary ochronne, odległości pomiędzy wędkarzami, co masz obowiązek posiadać nad wodą - czyli podstawy RAPR-u.

Jeden z nas wył zupełnie zielony i np. na pytanie (które już chyba było zadane z litości):
Ile można zabrać ryb na dobę, które nie posiadają limitu ilościowego?
Odpowiedź była ciekawa:
WIADERKO :)

Minęło wiele lat a ja wciąż to zdarzenie pamiętam.

Tak, czy siak wszyscy zdali... Czyli spokojnie nauczysz się RAPR-u i zdasz :)

Smile 

Ulubiona metoda połowu: Bat i feeder
Wysłany: 01-08-11, 17:50   

A u mnie żadnego egzaminu nie było.

Andrzej G. 

Wysłany: 04-08-11, 13:46   

Nie chcąc tworzyć nowego tematu mam pytanie do znawców.
Kartę wędkarską posiadam od 1981r lecz ostatnią opłatę na połów ryb wniosłem w 2005r.Czy obecnie chcąc łowić muszę zdawać jakieś egzaminy,czy wystarczy wnieść stosowną opłatę :?:

Grzela 

Wysłany: 04-08-11, 13:54   

Ja miałem podobną sytuacją ale zaniosłem legitymację i opłaciłem składkę i znaczki, i było wszystko ok, więc raczej nie zdawałem egzaminu ponownie :P

Info
Odpowiedz do tematu