Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne Strona Główna Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  FAQGaleria
 <b>Społeczność</b>Społeczność  GrupyGrupy  FAQPortal  FAQGrand Prix 2014  FAQSklep
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
promocja   Plecionka Mikado Nihonto Octa Braid

Poprzedni temat «» Następny temat
Wagi wedkarskie
Autor Wiadomość
P 
Uczestnik Grand Prix haczyk.pl
:)

Wysłany: 08-12-06, 13:25   Wagi wedkarskie

Witam
Przegladajac ostatnio allegro widzialem aukcje z wagami wedkarskimi firmy York
Przyznam ze cena byla zachecajaca do zakupu jednak czy warto (bardziej chodzi o to jak dokladne sa te wagi aby nie kupic jakiegos go... ktore bedzie pokazywac wyniki z kosmosu)?
Ja gdy wypuszczam rybke moge ja tylko zmierzyc a przydalo by sie wiedziec tez ile wazyla :)
Co sadzicie wiec o wagach ktore warto kupic i po ile?
Pozdrawiam

['] Radek [']

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 08-12-06, 13:32   

To widze że trafiłeś w temat ,bo właśnie zbieram materiały na temat wag.Ale wypowiem się na konicu ,aby niczego nie sugerować .

MagnuM 

Wysłany: 08-12-06, 13:39   

Powiem wam tak- ostatnio w Lidlu była jakas MegaWyprzedaż i były tam też akcesoria wędkarsie. 12 częsci za 5 zł. Ale jakie. Była to m. in waga, podpórka, pałka do zabijania ryb, wiertełko do kulek proteintwych, igła na żywczyka, wypychacz, jakies urządzenie do skrobania ryb, obcązki, obcinacz do zyłki i to wszytko w pochewce mocowanej na pasek. Mówie wam, to jest po prostu zawaliste, za 5 zł tyle dobrych rzeczy.... postaram się zdrobić zdjęcia... :grin:

shogun_zag 

Wysłany: 08-12-06, 21:23   

A ja Wam mówię, że to sa pseudodynamometry wędkarskie z tolerancja błędu na 10 kg = 2 kg :lol: Miałem taki dynamometr ... ryba, która w sklepie na wadze elektronicznej miała 5,5 kg, na tej "wadze wędkarskiej" miała prawie 7,5 kg. :shock:
Na podstawie powyższego śmiem wysnuć wniosek, że to są "wagi nadzei" :lol: :lol: :lol:
Szkoda, że nie produkują "miar wędkarskich nadziei" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"Nie sądziłem, że na świecie jest aż tylu _idiotów - dopóki nie zobaczyłem Internetu" (S.Lem)

P 
Uczestnik Grand Prix haczyk.pl
:)

Wysłany: 09-12-06, 21:33   

Witam
Faktycznie takie wagi pewnie za dokladne nie sa bo waga o ktorej pisalem na allegro kosztuje 16 zl a to raczej nie za wiele
Jednak Szogunie sensu stricte "dynamometr" to one nie sa bo nie byly by to te jednostki jak juz pokazywalo by Ci 20N (czyli okolo 2 kg) :wink: ale faktycznie co do dokladnosci ich dzialania mozna je i tak nazwac :lol: :lol:
Manku w takim razie czekamy na kolejny artykul
Pozdrawiam

['] Radek [']

Papinos 
młody zawodnik

Wysłany: 10-12-06, 11:36   

wszyscy mówicie że wagi moją skłonność do połyłek na "kożyść" a mój sąsiad miał wege która działała na "niekorzyść" ryba miała 3,10 kg a waga mu pokazała 1.80 kg :roll: i jak tu osądzać na podstawie wagi :mrgreen:

Tomaszek 
play hardball

Wysłany: 10-12-06, 18:24   

Ja kupiłem wagę na sprężynkę Jaxona za 16 zeta ale dlatego że chciałem kupić miarkę. Miarkę wysówaną z obudowy ta waga też ma i dlatego znalazła się w moim plecaku. Ale przyznam że wygląda tak że nie zawierzył bym jej za bardzo :) Choć wieszałem na niej już butelki z wodą 2l i 5l i nawet wskazywała :???: :roll: :lol: dobrze.

Co do sensu posiadania wagi moje zdanie jest takie że nie wyobrażam sobie dokonywania pomiaru taką wagą przy połowie ryb szpokojnego żeru. Miał bym rybę jeszcze wkładać w jakąś torbę, ważyć, przekałdac ją tu i tam zanim bym ją w końcu wypuścił? Mało poręczne i przydatne (moim zdaniem oczywiście). Co innego drapieżniki i wagi w rękojeści chwytaków. A że taki sprzęt jest nieco droższy i (czasami) jest wyrobem markowym - no to jeszcze jako można tym wagą ufać.

Tak czy inaczej - preferowaną przeze mnie metodą określania rozmiaru ryby jest pomiar długości. Szybko, sprawnie, nie ma problemu.

andi64 

Wysłany: 10-12-06, 19:22   

Cytat:
Tak czy inaczej - preferowaną przeze mnie metodą określania rozmiaru ryby jest pomiar długości.

a jakże by inaczej :mrgreen:

tomek1 

Wysłany: 10-12-06, 20:39   

Tomaszek napisał/a:
Miał bym rybę jeszcze wkładać w jakąś torbę, ważyć, przekałdac ją tu i tam zanim bym ją w końcu wypuścił?

Ja czasem z ciekawości ważę rybę na takiej wadze za 5 złotych. Rybę w podbieraku wieszam na hak wagi odejmuje pół kilo na podbierak i jak się okazało kiedyś na elektronicznej niewiele się mylę. Ale zwykle tylko wymiar :wink:

MagnuM 

Wysłany: 10-12-06, 21:51   

Ta waga o ktorej pisalem jest w 100% dobra. Tak jak Tomaczek mówił, to i ja zawisilem na takiej wadze butelkę, ale 3kg i idealnie wskazywalo :grin: :grin: BTW. W tej wadze wbudowana jest także miarka :grin:

shogun_zag 

Wysłany: 13-12-06, 22:50   

To może mały wykładzik w temacie :cool:
Wagi, zwane przeze mnie "dynamometrami" to są przyrządy do wskazywanie zbliżonej masy. Wynika to głównie z ich budowy ... na zasadzie sprężyny. Jak wiadomo, sprężyna poddana obciążeniu przez określony czas naprężeniu, traci swą zdolność "pamięci kształtu" w związku z czym ich wskazania są ... lekko mijające się z prawdą.
Jedyne wagi mające powtarzalność odczytów (bo o tym mowa i właśnie to jest podstawą wykonywania jakichkolwiek pomiarów) to sa wagi tensometryczne, czyli wszechobecna ... elektronika :wink:
Co roku przerabiam ten temat podczas legalizacji wag i widzę, jakim sprawdzeniom podlegają. Np. wagi hakowe (najbardziej przypominające wędkarskie, tylko podziałka troszeczkę inna ;) ) są sprawdzane miedzy innymi w ten sposób, że podwieszany jest pod nimi określony ciężar (np. dla 10 Mg masa 5 Mg) i po 1 godzinie zostaje odpięty. Waga powinna bezwzględnie wrócić do ZERA, w przeciwnym wypadku nie zostaje dopuszczona do eksploatacji przez UMiW. Dla orientacji, dopuszczalna odchyłka wag hakowych przystosowanych do pomiarów mas do 10 Mg wynosi +/- 5 kg.
Dla przykładu elektroniczna waga samochodowa o udźwigu 60 Mg jest katowana podczas sprawdzeń w inny sposób, tzn. ... na jaj pomost układane sa legalizowane odważniki o masie 1 Mg każdy ... i tak aż do 60 szt (60 Mg) Za każdym razem odczyt na terminalu powinien wzrosnąć o 1 Mg i po ich odwrotnym zdejmowaniu spadać o 1 Mg. A zgadnijcie jaka jest dokładność tej wagi?
Powiem Wam ... legalizacyjna 30 kg a rzeczywista ... jak sia włączy funkcję rozrzerzonego pomiaru ... do 2 kg/60 ton :shock: Z jednej strony to super sprawa, a z drugiej, to przekleństwo taka dokładność, bo:
- wyłapuje różnice w paliwie pojazdów (przed załadunkiem - tara, dojazd do załadunku, załadunek i ponowne ważenie-brutto)
- podczas powiewów wiatru (i tutaj wyobraźmy sobie boczna powierzchnię TIRa z oplandeczoną naczepą) na wyświetlaczu kwarcowym cyferki bardzo szybko sie zmieniaja i trudno jest uzyskać odczyt stabilny :lol:

Wiem, wiem, że wagi wędkarskie to nie laboraium, ale warto wiedzieć ;)

A teraz Wy zróbcie podobny teścik ... ile macie na wadze max? 10 kg? 50 kg? OK, to podwieście na niej połowę maksynalnego wskazania (dla 10 kg - 5 kg, dla 50 kg - 25 kg) na czas 1 godziny. Potem zdejmijcie ciężar i zobaczcie, na której cyferce zatrzymała się wskazówka :cool: :lol: :lol: :lol:
Ja obstawiam dla wagi o maksymalnym wskazaniu 10 kg, że na blacie zostanie 2 kg :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

"Nie sądziłem, że na świecie jest aż tylu _idiotów - dopóki nie zobaczyłem Internetu" (S.Lem)

Tomaszek 
play hardball

Wysłany: 13-12-06, 23:34   

shogun_zag napisał/a:
A teraz Wy zróbcie podobny teścik
Heeej, wiemy że te wagi to g...iewonto.
shogun_zag napisał/a:
na czas 1 godziny
A swoją drogą ten test.....

shogun_zag 

Wysłany: 13-12-06, 23:45   

Jeśli sam nie sprawdzisz i nie przekonasz się osobiście, będziesz jedynie domniemywał lub opierał sie na doświadczeniach innych, co z kolei jest powielaniem plotek, bo nie masz pewności, skąd "inni" to wiedzą :cool:

Tomaszek 
play hardball

Wysłany: 14-12-06, 01:30   

Wcale nie trzeba wsadzać palca do ognia żeby przekonać się że parzy :cool:

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 14-12-06, 11:54   

shogun_zag napisał/a:
edyne wagi mające powtarzalność odczytów (bo o tym mowa i właśnie to jest podstawą wykonywania jakichkolwiek pomiarów) to sa wagi tensometryczne, czyli wszechobecna ... elektronika
Piotr pozwole sobie nie zgodzić się z tobą ,mylisz dwa pojęcia ,wagi profesionalne [legalizowane] z wagami amatorskimi [nie legalizowane] zawsze wyjdzie na nie korzyści tych wędkarskich .W tych wędkarskich elektroniczne są najgorsze i wszyscy o tym wiedzą producęci też oczywiście .
shogun_zag napisał/a:
A teraz Wy zróbcie podobny teścik .
A nie omieszkam sprawdzić i opisać ,ale mimo wszystko dzięki za tekst.Oczywiście sprawdze kilka wag różnych.

Info
Odpowiedz do tematu