Skocz do zawartości
tokarex pontony

Łowienie w rzece


mlOdy_ws

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. mam takie pytanie

:arrow: 1. gdzie dokładnie na rzece łapie sie na grunt?? na zakolach czy rzuca sie w nurt ??

:arrow: 2. jakie ciężarki trzeba stosować ( waga ) ???.

Z góry dzięki za odpowiedz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
1. gdzie dokładnie na rzece łapie sie na grunt?? na zakolach czy rzuca sie w nurt ??

Jest wiele miejsc w rzece ,mogą to być zakola lub dołki za zawadami lub powolny nurt przy burcie przybrzegowej [ale głęboki]może to być "warkocz" czyli połączenie nurtu z zastoiną .

2. jakie ciężarki trzeba stosować (

Ciężar wacha się od 20-120 gr,ale istotne też jest kształt ,ja stosuje spłaszczoną krople.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może jakis koszyczek lub sprężyna z dodatkowymi obciążeniami
Jak już to koszyczek ,może być dociążony ale nie dużo ,bo pamiętaj że zanęta też waży ,jaki ciężar dobrać to trudno powiedzieć ,po prostu obciążenie nie może się przesówać po dnie ale max to120gram.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Mam zamiar łapać w ODRZE. Jakie ciężarek proponujecie mi zebym urzył, a może jakis koszyczek lub sprężyna z dodatkowymi obciążeniami :?::?:

chcesz rozpocząć przygodę z wędką gruntową ; jest kilka " odmian " gruntówki i od tego na jakie ryby chcesz polować zależy wybór sprzętu i w końcu zestawu końcowego z przynętą włącznie. osobiście uważam , że najfajniej w Odrze łowi się wędką o nazwie feeder [czyt. fider] czyli " drgajacą szczytówką " z koszyczkiem zanętowym ; na feedera łowi się leszcze , płocie , jazie , klenie i naprawdę wszystkie ryby łącznie z sandaczami (czasem podobno się trafiają na białe robaki i te ładne , okazowe sztuki też )

może chcesz łowić sumy? --- ale wtedy najlepszy jest sprzęt surfcastingowy [czyt.serfkastingowy] , czyli taki jakim łowi się na dużych dystansach z plaży(mowa głównie o kiju bo kołowrotek musi być mocny , morski - naprawdę mocny i pojemny)

więc tak : ogólnie są zestawy do " ciężkiej denki" czyli do straty życia podczas oczekiwania(nie dotyczy karpi , sumów i paru innych gatunków ) na branie które nigdy nie nastąpi (tak łowi 90 % wędkarzy w Polsce) i są finezyjne i zabójczo skuteczne dla ryb , lekkie ( czyli prawdziwe, oryginalne - właściwie dobrane) zestawy feederowe (na marginesie kto coś wie o feederze używa jednej wędki w danym momencie , a nie dwóch naraz )

NA KONIEC : nie będę się powtarzał więc odwiedź temat ABC FEEDERA i myślę , że po lektórze powinieneś mieć chyba jasność "o co w tym biega" ; jesteś pewnie jeszcze początkującym gruntowcem i mam nadzieję , że twój umysł nie jest trwale skażony przekonaniem o celowości łowienia na żyłki (w feederze) o średnicy 0.25(co jest bzdurą oczywiście)

połamania kija na okazach

DO SZANOWNEJ REDAKCJI : proszę nie bawcie się w cenzorów i nie wycinajcie postów w których ktoś pisze np. przeczytaj temat ten i ten ponieważ czasem ( nie mówię , że zawsze) jest to bardzo pomocne nie tylko dla osoby pytającej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO SZANOWNEJ REDAKCJI : proszę nie bawcie się w cenzorów i nie wycinajcie postów w których ktoś pisze np. przeczytaj temat ten i ten ponieważ czasem ( nie mówię , że zawsze) jest to bardzo pomocne nie tylko dla osoby pytającej

Miron ok. jak ty będziesz przestrzegał regulamin forum.

I jeszcze jedno na forum ,są wyrażane własne zdania i nie musisz się z tym zgadzać ,ale prosze nikogi nie obrażać.

co jest bzdurą oczywiście
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry ale nie odbieram tego jako obraźliwe

Ty możesz tego nie odbierać inni tak.

chcę tylko " otworzyć oczy " koleżankom i kolegom na forum

Więc prosze otwierać nam oczy i obalać stereotypy ,ale poparte rzetelnymi dowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi Drodzy

wyobraźcie sobie dwie wędki zarzucone na grunt w rzece na sam środek ;

jedna wędka ma jako żyłkę główną 0.16 mm , a druga 0.26 mm , wyobraźcie sobie też

że na pierwszej nie ma nic oprócz ciężarka i małego krętlika (i oczywiście przyponu z haczykiem który w obu wędkach założymy taki sam dla uproszczenia) , a na drugiej po żyłce 0.26 mm przesuwa się 30 centymetrowa rurka antysplątaniowa w dodatku jeszcze wygięta - też z przyczepionym ciężarkiem ;

:?: zgadnijcie o ile gramów ciężarek w drugiej wędce będzie musiał być cięższy niż na pierwszej żeby utrzymać zestaw w miejscu :?:

jest jeszcze jedna sprawa (a może więcej...? )

zacznę od tego , że żyłka 0.16 mm jest naprawdę mocna i przy długim kiju do metody feeder można spory koszyk z zanętą wyrzucić i na 50 metrów , a ryby nawet bardzo duże spokojnie się holuje w rzecznym nurcie ( Odra ). (przypon i tak jest z żyłki 0.08 mm lub 0.10 mm)

jeżeli do utrzymania zestawu nr1 (patrz wyzej) wystarczy mniejszy ciężarek to kij możemy zastosować lżejszy ( mniejszy ciężar wyrzutu) co ma ogromny wpływn na polepszenie się sygnalizacji brań i amortyzację w czasie holu , a także emocje ; dalsze rzuty z tego samego kija - cieńsza żyłka

I WRESZCIE : jeżeli ciężarek w pierwszej wędce ( żyłka 0.16 mm) musi powstrzymać napór wody na załóżmy (dla łatwego rachunku ) 100 metrów żyłki to

ciężarek na drugiej wędce (żyłka 0.26 mm) musi powstrzymać siłę naporu na JAKBY 100 METRÓW ŻYŁKI 0.16 mm I JESZCZE DODATKOWO 100 METRÓW ŻYŁKI O ŚREDNICY 0.10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!

MYŚLĘ , ŻE TO OSTATECZNY ARGUMENT .

przemyślcie sprawę bo uważam że warto zmienić nie koniecznie słuszne nawyki .

pozdrawiam

miron

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam, widze że temat był założony już troche czasu wstecz, ale myśle że moje pytanie nadaje sie tu w sam raz. Chodzi mi o to jak łowic metodą feeder w rzece gdzie są głowki ( konkretnie jest to Odra w okolicy Chobieni). Czy rzucac w klatke między głowkami, czy może w połączenie nurtu i klatki, a może walic w środek nurtu gdzie wyżłobione jest głowne koryto??? Pytam bo nie miałem okazji łowic jeszcze w takim miejscu, zazwyczaj łowię na Odrze, ale nie ma tam głowek... Ryba na jaką sie nastawiam to leszcz lub inne z białorybu.

Przy okazji, jak rzucacie w takich miejscach zestaw gruntowy z martwą rybką?

Pozdrawiam Wojtek :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

To ja Ci napiszę jak robiłem podchody do gruntu na Wiśle w Warszawie. Może nie będę tego opisywał od początku ale jakoś postaram się streścić i podzielić swoimi spostrzeżeniami. Pierwsze jest może najbardziej banalne ale dla kompletności napiszę. Zobacz gdzie wędkują inni! Jeśli widujesz wędkarzy popatrz gdzie siedą i spróbuj z nimi pogadać - wiedza lokalna - to zawsze podstawa i nic jej nie zastąpi. Nie wiem jaki masz uciąg ale ja miałem dość spory - używaj więc koszyczków na tyle ciężkich żeby zestawu nie zmyło Ci do brzegu. Ja zawsze wędkowałem za główkami podając zestaw trochę poza granicę nurtu i spokojnej wody pomiędzy główkami. Tutaj znowu musisz się zdecydować na co się nastawiasz i dobrać odpowiednią zanętę i przynętę. Sporo na te tematy znajdziesz na forum. Ponieważ wędkowałem na odcinku na którym była duża presja nigdy nie nęciłem, a zawsze 'atakowałem' z marszu. Metoda która i się wielokrotnie sprawdziła i szczerze polecam - to zanim przywiążesz przypon z haczykiem wyrzuć 7 - 10 razy sam koszyczek wyp[ełniony zanętą - zacięcie i zciągasz. W ten sposób utworzysz dywanik z zanęty. Potem dowiązujesz haczyk z przynętą - oczywiście nadal napełniasz koszyczek i ciuuu - podajesz zestaw. Zaletą jest to że haczyk z przynęta leży dokładnie w polu nęcenia. Co jeszcze - na wodzie płynącej wędkę ustawiaj prawie pionowo tak żeby jak naj mniej żyłki było w wodzie. Ale tak naprawdę to wszystko co piszę to jakieś deja-vu bo to wszystko już jest popisane na forum - tak więc obczytaj co trzeba a jak będziesz miał jakieś konkretne pytania to wtedy pisz śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszek dzięki za odzew i dobre rady, lepiej wiedzieć więcej niż mniej :smile: , ale widze że temat ten chyba nie cieszy się zbytnią popularnością, w ciągu 9 m-c zaledwie 3 posty :roll:

Co do mojego pytania to już troche nadrobiłem zaległości i już wiem o co biega :wink: , fakt że na razie to tylko wiedza teoretyczna, ale wkrotce zostanie skonfrontowana z praktyką.

Pozdrawiam Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale widze że temat ten chyba nie cieszy się zbytnią popularnością, w ciągu 9 m-c zaledwie 3 posty
No to czas to nadrobic ,jakoś twój post się zawieruszył i nie mogłem odpisac .W zasadzie W rzece Odrze zmieniło się wszystko jak pamiętam dobrze 30lat wstecz a dziś ,to wedkuje już inaczej ,a sprawe wyboru miejsca na rzece traktuje bardzo poważnie ,i niekiedy latami trzeba je szukać aby znależ takie prawie 100% .W zasadzie Rzeka jest troche podobna na różnych odcinkach a łowilem na niej w wielu miejscach .dziś wiele głowek jest zalanych i po powodzi się zmieniło sporo .Najlepsze są zakręty na rzece ,w następnej kolejności klatki między główkami ale te wielki ,bo klatka klatce nie równa ,ale bywa i tak ze z pozoru nie ciekawy odcinek prostki jest najlepszy ze wszystkich miejscówek w okolicy i nie da się tego opisac słowami wszytko za sprawa wielu czynnikow np miejscami leszcze nie wiedzieć czemu trzymają sie jednego odcinka rzeki i patrolują go za żarciem oczywiście niby miejsce podobne do wielu ale tylko podobne ,lub gruba płoc ta cwaniara odrzaniska lubi miec kolonie racicznic

na podorędziu i głęboką wode,i tak mógłbym wymieniac wiele gatónków które sobie upatróją ulubione miejsca ale wojtek powierz gdzie w takim razie szukać dobrych miejsc na rzece i szczeze to nawet jak ci opisze to mam obawy czy aby dobrze poradze ,bo jak wiesz z tymi poradami to jest róznie.Więc zaczne od tej wymienionej klatki ,w zasadzie jest tak ,przed główką spotkasz ryby prądolubne czyli jazia ,klenia ,czasami płoć ,lubi tez się pokazać leszcz ale jes to rzadki gosci w tym miejscu.bo leszcz lubi nieco spokojniejszą wode czyli klatka i pogranicze nurtu i spokojnej wody ale tez uksztaltowanie dna odgrywa tu decydujace znaczenie i głębokości łowiska .dziś zanim usiąde na miejscówce to wczesiniej wysonduje dno ,zwykły cięzarek 100g wystarczy aby się dowiedziec co piszczy na dnie i jakie jest głębokie ,ma to jeszcze takie plusy że wiem czy są zaczepy czy nie .Teraz decydując co chcem lapac ustawiam czyli zarzucam w takie miejsca w klatce .Wiem że co innego jest łowić w jednym sprawdzonym miejscu a co innego jak nie ma się zbytnio do wyboru miejsca .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś wiele głowek jest zalanych i po powodzi się zmieniło sporo .

W miejscach gdzie wędkowałem do tej pory tak własnie jest, tzn. Odra przed Brzegiem Dolnym, głowki tam prawdopodobnie są, ale właśnie zalane. Też sądowałem dno za pomocą cieżarka i można tam trafić na doły po 8-9m głębokości i takie miejsca wydaje mi się że są dobre (leszcz).

Znaleźć dobrą miejscowke to też sztuka, jeśli są to zazwyczaj zarezerwowane dla stałych bywalcow :wink::cool:, ale szukanie samemu jakiegoś ciekawego niedostępnego miejsca też jest fajne i przyjemne.

Więc zaczne od tej wymienionej klatki ,w zasadzie jest tak ,przed główką spotkasz ryby prądolubne czyli jazia ,klenia ,czasami płoć ,lubi tez się pokazać leszcz ale jes to rzadki gosci w tym miejscu.bo leszcz lubi nieco spokojniejszą wode czyli klatka i pogranicze nurtu i spokojnej wody ale tez uksztaltowanie dna odgrywa tu decydujace znaczenie i głębokości łowiska .

W przyszłym tygodniu prawdopodobnie zaatakuje Odre w okolicach Chobieni, także Maniek Twoje rady się przydadzą :smile:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że rzeka się zaczyna odradzać (zarastać) bo takie koryto od linijki robi przygnębiające wrażenie :roll:

Ja bym próbował poszukać jakiegoś większego krzaka we wodzie, spowolnienia, rodzącego się dołka, jednym słowem jakiegoś urozmaicenia. Najlepiej pooglądać bez wiatru, wtedy wodę lepiej się "czyta" :wink: Ale ze mnie żaden ekspert rzeczny :cry::lol: Niech się wypowiedzą ci co się na tym znają :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie koryto od linijki robi przygnębiające wrażenie
Prawda, że pięknie meandruje? :wink: Dla mnie tak jest piekna. Wychowalem sie na niej.

Szczerze mowiac to mam jedno miejsce gdzie byl kiedys zrzut jakiejs wody i teraz jest troche głebiej, poza tym jest na zakrecie. Rybki tez biorą większe.

W drugim miejscu przez rzeke przechodza jakies rury z gazem czy z czyms innym i ryby tez biora lepiej i wieksze.

Najlepiej pooglądać bez wiatru, wtedy wodę lepiej się "czyta"

Niestety za słaby nurt chyba...Poza tym to kanał wiec watpie zeby cos sie zobaczylo.

Mam tutaj inna rzeczke. Latem cała zarasta juz niestety. Rzadko sa wolne miejsca. Kiedys brały tu piekne okonie i plocie teraz tylko plocie wiosna. Mysle zeby zaczaic sie tu teraz na lina. Woda plytka, wiec szybko sie nagrzewa, powinnien tam byc wiosną ... Co Wy na to? :lol:

143645f114b2df30.jpg

706c69a1d438dc1b.jpg

Jest to starorzecze, łączyło notec z jeziorkiem. Teraz zasypane jest polaczenie noteci z tym starorzeczem i laczy sie tylko z jeziorkiem. Moze w weekend dam wiecej fotek bo jest to dosc daleko, jakies 5-6km, a chodze tam z psem wiec troche to zajmuje, a ze szkoly wracam o 16 i pozniej prawie zawsze cos "tam mam". Te zdjecia robione sa w odleglosci okolo 50 metrow od jeziorka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tym zdjeciu widac na znaku głębokośc 4m :roll: Nie wierzcie :wink: Glebokosc okolo 2m

Mam nadzieję, że nie mówisz o głębokości rzeki :roll:

Te znaki to (na mój babski rozum) mówią o wysokości mostu od lustra wody czyli te 4 metry, natomiast ten znak poniżej to szerokość. Coś w stylu wymiarów tunelu na drodze, które informują m.in. tirowców co by sobie kabrio nie zrobili....

No chyba, że się walnęłam :wink:

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sądowałem dno za pomocą cieżarka i można tam trafić na doły po 8-9m głębokości i takie miejsca wydaje mi się że są dobre (leszcz)
Wojtek powiem tak na krótko to dobre miejscówki ,na dłużej nie bardzo choć po wyjaśnieniu dodatkowym pewnie mnie zrugacie [spiningowcy.]Pare lat wstecz zaraz po powodzi znalazłem wymarzone miejsce na Odrze co dziwne układ był troche nie typowy po tam gdzie siedzialem byla prostka po lekkim zakręcie wewnętrznym niby nic ciekawego ale układ dna wskazywał na typowe leszczowe miejsce głębokości w odległości od brzegu 3.6m wynośila tam już 7m ,a kolejne już 0,5m i robiło się tam 8m i w zasadzie taka rynna koniczyła się dołem do 12m ale nigdy tego nie sprawdziłem do konica [może być i więcej.]Wszystko na początku było super nęcenie 1 w tygodniu ale sporo ,i jak następnym razem przyjechalem to nigdy nie było że brań wcale ,wtedy jeszcze przynajmniej i jak przyjeżdzałem to brania bez względu na pogode ,a ryby spore ,nawet jak dla mnie ,leszcze i płocie i klenie przeważnie ale nie wiem skąd karasie [japonice] ale jakie że krzyczeć się chciało 'ludzie pomocy" :wink: .Wszystko trwało 2 miesiące no może ciut dłużej i jak nożem odcioł ,nic kompletnie nic nie brało choć ryba się spławiała i byla to zachowanie dziwne ,ja to nazywam branie w biegu ,ale okazało się po wielu obserwacjach że nie tylko miejscówkę na białą rybę zrobiłem ,ale również drapieżnik sobie stołówke przypasował co się umordowałem z sumami i sandaczami ,to tylko żal do siebie ze aparatu jeszcze nie woziłem ze sobą .Wojtek pamiętaj na Odrze nie tylko nęcisz

białą rybe za nią idą też drapieżce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek pamiętaj na Odrze nie tylko nęcisz

białą rybe za nią idą też drapieżce.

I jak już się nałowisz tych leszczy i trzeba się będzie mordować z drapieżcami to dzwoń do mnie poświęcę się :mrgreen::wink::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.