Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne Strona Główna Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

FAQFAQ - PIERWSZA POMOC!!  regulaminREGULAMIN  SzukajSZUKAJ  FAQGaleria
 <b>Społeczność</b>Społeczność  GrupyGrupy  FAQPortal  FAQGrand Prix 2014  FAQSklep
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
  Plecionka Mikado Nihonto Octa Braid

Poprzedni temat «» Następny temat
Łowienie w rzece
Autor Wiadomość
mlOdy_ws 

Wysłany: 13-05-06, 21:48   Łowienie w rzece

Witam. mam takie pytanie

:arrow: 1. gdzie dokładnie na rzece łapie sie na grunt?? na zakolach czy rzuca sie w nurt ??

:arrow: 2. jakie ciężarki trzeba stosować ( waga ) ???.

Z góry dzięki za odpowiedz :wink:

dudi 
.....

Wysłany: 14-05-06, 10:57   

Nie ma reguly co do ciezarków Ale na rzeke to conajmniej 40g. Musisz tak dobrac zeby ci zestaw nie spływał.

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Ulubiona metoda połowu: Od urodzenia grunciarz inne tylko dla smaku
Wysłany: 14-05-06, 16:50   

mlOdy_ws napisał/a:
1. gdzie dokładnie na rzece łapie sie na grunt?? na zakolach czy rzuca sie w nurt ??

Jest wiele miejsc w rzece ,mogą to być zakola lub dołki za zawadami lub powolny nurt przy burcie przybrzegowej [ale głęboki]może to być "warkocz" czyli połączenie nurtu z zastoiną .
mlOdy_ws napisał/a:
2. jakie ciężarki trzeba stosować (

Ciężar wacha się od 20-120 gr,ale istotne też jest kształt ,ja stosuje spłaszczoną krople.

mlOdy_ws 

Wysłany: 14-05-06, 20:13   

Mam zamiar łapać w ODRZE. Jakie ciężarek proponujecie mi zebym urzył, a może jakis koszyczek lub sprężyna z dodatkowymi obciążeniami :?: :?:

dudi 
.....

Wysłany: 15-05-06, 00:10   

Na Odre to nawet 120g

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 15-05-06, 20:30   

mlOdy_ws napisał/a:
a może jakis koszyczek lub sprężyna z dodatkowymi obciążeniami
Jak już to koszyczek ,może być dociążony ale nie dużo ,bo pamiętaj że zanęta też waży ,jaki ciężar dobrać to trudno powiedzieć ,po prostu obciążenie nie może się przesówać po dnie ale max to120gram.

miron 
każda ryba cieszy

Wysłany: 06-07-06, 22:15   

mlOdy_ws napisał/a:
Mam zamiar łapać w ODRZE. Jakie ciężarek proponujecie mi zebym urzył, a może jakis koszyczek lub sprężyna z dodatkowymi obciążeniami :?: :?:

chcesz rozpocząć przygodę z wędką gruntową ; jest kilka " odmian " gruntówki i od tego na jakie ryby chcesz polować zależy wybór sprzętu i w końcu zestawu końcowego z przynętą włącznie. osobiście uważam , że najfajniej w Odrze łowi się wędką o nazwie feeder [czyt. fider] czyli " drgajacą szczytówką " z koszyczkiem zanętowym ; na feedera łowi się leszcze , płocie , jazie , klenie i naprawdę wszystkie ryby łącznie z sandaczami (czasem podobno się trafiają na białe robaki i te ładne , okazowe sztuki też )

może chcesz łowić sumy? --- ale wtedy najlepszy jest sprzęt surfcastingowy [czyt.serfkastingowy] , czyli taki jakim łowi się na dużych dystansach z plaży(mowa głównie o kiju bo kołowrotek musi być mocny , morski - naprawdę mocny i pojemny)

więc tak : ogólnie są zestawy do " ciężkiej denki" czyli do straty życia podczas oczekiwania(nie dotyczy karpi , sumów i paru innych gatunków ) na branie które nigdy nie nastąpi (tak łowi 90 % wędkarzy w Polsce) i są finezyjne i zabójczo skuteczne dla ryb , lekkie ( czyli prawdziwe, oryginalne - właściwie dobrane) zestawy feederowe (na marginesie kto coś wie o feederze używa jednej wędki w danym momencie , a nie dwóch naraz )

NA KONIEC : nie będę się powtarzał więc odwiedź temat ABC FEEDERA i myślę , że po lektórze powinieneś mieć chyba jasność "o co w tym biega" ; jesteś pewnie jeszcze początkującym gruntowcem i mam nadzieję , że twój umysł nie jest trwale skażony przekonaniem o celowości łowienia na żyłki (w feederze) o średnicy 0.25(co jest bzdurą oczywiście)

połamania kija na okazach

DO SZANOWNEJ REDAKCJI : proszę nie bawcie się w cenzorów i nie wycinajcie postów w których ktoś pisze np. przeczytaj temat ten i ten ponieważ czasem ( nie mówię , że zawsze) jest to bardzo pomocne nie tylko dla osoby pytającej .

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 06-07-06, 22:47   

miron napisał/a:
DO SZANOWNEJ REDAKCJI : proszę nie bawcie się w cenzorów i nie wycinajcie postów w których ktoś pisze np. przeczytaj temat ten i ten ponieważ czasem ( nie mówię , że zawsze) jest to bardzo pomocne nie tylko dla osoby pytającej

Miron ok. jak ty będziesz przestrzegał regulamin forum.
I jeszcze jedno na forum ,są wyrażane własne zdania i nie musisz się z tym zgadzać ,ale prosze nikogi nie obrażać.
miron napisał/a:
co jest bzdurą oczywiście

miron 
każda ryba cieszy

Wysłany: 06-07-06, 22:53   

sorry ale nie odbieram tego jako obraźliwe , chcę tylko " otworzyć oczy " koleżankom i kolegom na forum na niektóre stereotypy panujące w wędkarstwie.

maniek 
ODRZAŃSKI TRAPER

Wysłany: 06-07-06, 23:08   

miron napisał/a:
sorry ale nie odbieram tego jako obraźliwe

Ty możesz tego nie odbierać inni tak.
miron napisał/a:
chcę tylko " otworzyć oczy " koleżankom i kolegom na forum

Więc prosze otwierać nam oczy i obalać stereotypy ,ale poparte rzetelnymi dowodami.

miron 
każda ryba cieszy

Wysłany: 07-07-06, 00:23   

Moi Drodzy

wyobraźcie sobie dwie wędki zarzucone na grunt w rzece na sam środek ;
jedna wędka ma jako żyłkę główną 0.16 mm , a druga 0.26 mm , wyobraźcie sobie też
że na pierwszej nie ma nic oprócz ciężarka i małego krętlika (i oczywiście przyponu z haczykiem który w obu wędkach założymy taki sam dla uproszczenia) , a na drugiej po żyłce 0.26 mm przesuwa się 30 centymetrowa rurka antysplątaniowa w dodatku jeszcze wygięta - też z przyczepionym ciężarkiem ;
:?: zgadnijcie o ile gramów ciężarek w drugiej wędce będzie musiał być cięższy niż na pierwszej żeby utrzymać zestaw w miejscu :?:

jest jeszcze jedna sprawa (a może więcej...? )

zacznę od tego , że żyłka 0.16 mm jest naprawdę mocna i przy długim kiju do metody feeder można spory koszyk z zanętą wyrzucić i na 50 metrów , a ryby nawet bardzo duże spokojnie się holuje w rzecznym nurcie ( Odra ). (przypon i tak jest z żyłki 0.08 mm lub 0.10 mm)

jeżeli do utrzymania zestawu nr1 (patrz wyzej) wystarczy mniejszy ciężarek to kij możemy zastosować lżejszy ( mniejszy ciężar wyrzutu) co ma ogromny wpływn na polepszenie się sygnalizacji brań i amortyzację w czasie holu , a także emocje ; dalsze rzuty z tego samego kija - cieńsza żyłka

I WRESZCIE : jeżeli ciężarek w pierwszej wędce ( żyłka 0.16 mm) musi powstrzymać napór wody na załóżmy (dla łatwego rachunku ) 100 metrów żyłki to
ciężarek na drugiej wędce (żyłka 0.26 mm) musi powstrzymać siłę naporu na JAKBY 100 METRÓW ŻYŁKI 0.16 mm I JESZCZE DODATKOWO 100 METRÓW ŻYŁKI O ŚREDNICY 0.10 mm !!!!!!!!!!!!!!!!!

MYŚLĘ , ŻE TO OSTATECZNY ARGUMENT .

przemyślcie sprawę bo uważam że warto zmienić nie koniecznie słuszne nawyki .

pozdrawiam

miron

wojtt 
fan DS'a

Wysłany: 19-10-06, 11:54   

Witam, widze że temat był założony już troche czasu wstecz, ale myśle że moje pytanie nadaje sie tu w sam raz. Chodzi mi o to jak łowic metodą feeder w rzece gdzie są głowki ( konkretnie jest to Odra w okolicy Chobieni). Czy rzucac w klatke między głowkami, czy może w połączenie nurtu i klatki, a może walic w środek nurtu gdzie wyżłobione jest głowne koryto??? Pytam bo nie miałem okazji łowic jeszcze w takim miejscu, zazwyczaj łowię na Odrze, ale nie ma tam głowek... Ryba na jaką sie nastawiam to leszcz lub inne z białorybu.
Przy okazji, jak rzucacie w takich miejscach zestaw gruntowy z martwą rybką?

Pozdrawiam Wojtek :smile:

Tomaszek 
play hardball

Wysłany: 03-04-07, 23:07   

To ja Ci napiszę jak robiłem podchody do gruntu na Wiśle w Warszawie. Może nie będę tego opisywał od początku ale jakoś postaram się streścić i podzielić swoimi spostrzeżeniami. Pierwsze jest może najbardziej banalne ale dla kompletności napiszę. Zobacz gdzie wędkują inni! Jeśli widujesz wędkarzy popatrz gdzie siedą i spróbuj z nimi pogadać - wiedza lokalna - to zawsze podstawa i nic jej nie zastąpi. Nie wiem jaki masz uciąg ale ja miałem dość spory - używaj więc koszyczków na tyle ciężkich żeby zestawu nie zmyło Ci do brzegu. Ja zawsze wędkowałem za główkami podając zestaw trochę poza granicę nurtu i spokojnej wody pomiędzy główkami. Tutaj znowu musisz się zdecydować na co się nastawiasz i dobrać odpowiednią zanętę i przynętę. Sporo na te tematy znajdziesz na forum. Ponieważ wędkowałem na odcinku na którym była duża presja nigdy nie nęciłem, a zawsze 'atakowałem' z marszu. Metoda która i się wielokrotnie sprawdziła i szczerze polecam - to zanim przywiążesz przypon z haczykiem wyrzuć 7 - 10 razy sam koszyczek wyp[ełniony zanętą - zacięcie i zciągasz. W ten sposób utworzysz dywanik z zanęty. Potem dowiązujesz haczyk z przynętą - oczywiście nadal napełniasz koszyczek i ciuuu - podajesz zestaw. Zaletą jest to że haczyk z przynęta leży dokładnie w polu nęcenia. Co jeszcze - na wodzie płynącej wędkę ustawiaj prawie pionowo tak żeby jak naj mniej żyłki było w wodzie. Ale tak naprawdę to wszystko co piszę to jakieś deja-vu bo to wszystko już jest popisane na forum - tak więc obczytaj co trzeba a jak będziesz miał jakieś konkretne pytania to wtedy pisz śmiało.

wojtt 
fan DS'a

Wysłany: 05-04-07, 23:10   

Tomaszek dzięki za odzew i dobre rady, lepiej wiedzieć więcej niż mniej :smile: , ale widze że temat ten chyba nie cieszy się zbytnią popularnością, w ciągu 9 m-c zaledwie 3 posty :roll:
Co do mojego pytania to już troche nadrobiłem zaległości i już wiem o co biega :wink: , fakt że na razie to tylko wiedza teoretyczna, ale wkrotce zostanie skonfrontowana z praktyką.

Pozdrawiam Wojtek

Tomaszek 
play hardball

Wysłany: 06-04-07, 00:00   

Heheh wojtt, ten post był oryginalnie napisany jako odpowiedź na zupełnie inny temat ale tomik go tutaj przeniósł a tamtem - skasował :lol:

Info
Odpowiedz do tematu