Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Szczupak w lipcu/sierpniu - pytanie


Salmiak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy po fachu. Mam takie pytanie. Zawsze spinninguje od września do lodu. Moim łowiskiem szczupakowym są stawy pożwirowe. Przynętą głównie przeze mnie stosowaną w porze jesiennej są woblery i kopyta. Mam pytanie bo nie mam doświadczenia łowiąc na spinn w porze letniej. Napiszcie koledzy czy w ogóle warto się wybrać, jeżeli tak to na co, w jaką pogodę, o jakiej porze najlepiej, czy w pochmurną pogodę także w południe ? Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę przysłowiowego połamania kija. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
Gość grzechuce

warto jak najbardziej. nie raz lowilem szczupaki w srodku dnia w lipcu. dobrze jest jak jest wiatr i fala na wodzie. wieczorem to najaktywniejsze sa przy zachodzie slonca jak slonce schowa sie za horyzontem to najczesciej juz slabiej z podbiciami az do mroku. czasem tez zaraz po zapadnieciu mroku jakby wyszedl na przekaske na sen ugrzyl jakis. z tego co rozmawiam z ludzmi ktorzy po kikanascie lub kilka dziesiat lat lowia mowia zgodnie szczupak w lato to max 2 godziny po zachodzie a z rana to tylko max 1 godizna zaraz przed wschodem. pozniej szczupak kolo poludnia zaczyna chodzic tak 12-15 pozniej znow nic. latem najwiecej lowilem na gumy jasne z grzebietem czarnym, wieczorem na biale i seledyny 7-10cm. perly jak najbardziej twistery tez. na lato stosuje wobki plytko schodzace zwlaszcza wieczorem i obrotowki nr 3-4 srebro, zloto, czarne w kropki. wachadla tez jak najbardziej przedwczoraj mnie wrylo jak na alge srebrna nr 3 mialem bez przerwy ataki szczupakow gdzie to przeciez na zime i jesien. najlepiej kombinowac i nie zamykac sie w szablonach jak np lato to tylko na male biora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość feeder

ja najlepsze efekty miałem o po godzinie 18 ... zawsze jak słońce zachodziło za taką hałdę na moim łowisku ... wtedy to nawet nowicjusz złapał by komplet bo ryby brały i to naprawdę bardzo dobrze ... brania były gdzieś max póltorej godziny i potem cisza ... myślę że co łowisko to inne zwyczaje ryb ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie inne łowisko to inne zwyczaje ryb . Na rzece prawie zawsze biorą od 3 do 6 rano i od 18 do 21 . Sam teraz czasami wybieram się na stawy pożwirowe i mam efekty od razu po przyjeździe czyli od 3 do 4.30 potem stosuje żywca bo na spinning nawet puknięcia nie ma :) .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce

ostatnio zauwazylem ze na paprochy to niezbyt biora. wyciagam alge nr 3 i jest szczupak. wyciagam obrotowke rozm 3-5 wala okonie. malych gum i wobkow nie ruszaja. sandaly na gumy jakos slabo pukaja zaciac nie idzie zapewne jakies male paprochy siedza w dolkach. srebrne wachadlo czy obrotowka i sa wyniki moze nie rewelacyjne ale zabawa jaks tam jest. najlepiej ida na zupelnie srebrne lub bardzo jasne z czarnym dodatkiem. zlotych, czerwonych itd nic nie rusza. tam gdzie najczesciej lowie najwiecej sandaczy zlowilem na nic innego jak na duze obrotowki long z paletka "rainbow" z dociazeniem. bywa czasem smiesznie jak na aglie nr 5 wyciaga sie okonia 10 cm... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wędkowałem w wyrobiskach pożwirowych cały lipiec. I nie zdarzyło się, że nic nie złapałem. W miejscu, gdzie ja wędkuję, nie ma znaczenia pora dnia, lecz pogoda. Najlepsze brania miałem, gdy następowała zmiana pogody z ładnej i słonecznej, na bardziej pochmurną i wietrzną(lecz z wiatrem to nie zawsze).Moim zdaniem w takich zbiornikach na szczupaki najlepsze są płytkie miejsca( do 1,5 m). Przynętą na którą miałem najlepsze efekty jest przynęta zbrojona York Power Fish (10cm) w barwach okonia. Brały na nią małe szczupaki jak i liczne "trójki", i nawet złapałem 3 "piątki", łowiąc z brzegu. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest troszke inaczej........moją ulubiona metoda połowu i moim zdaniem najskuteczniejsza ze wszystkich jest "podciągany" czyli martwa rybka.Albo obrotówka firmy DAM EFFEZETT nr4, srebrna w czerwone paski.Moim zdaniem na te przynety nie ma szans ze jak jest szczupak w poblizu to ze nie uderzy,,,,,,,,, :lol: Szczupak uwioelbia zakola wode stojąca i cicha nie bystra ....mówie teraz o rzekach , natomiast na zbiornikach jest ciężej bo niewiadomo gdzie sobie upodobal miejsce ale trzeba szukac miejsc .Szczupak uwielbia w rzece różne dołki i wgłebienia pod brzegiem , nie raz miałem uderzenie durzego szczupaka spod takiego dołka.........Bardzo dobrze jest jak jest wiatr , co do pory dnia to zbytnio nie widze róznicy bynajmniej tam gdzie łowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce
cicha nie bystra

zerwany ok 7 kilowy szczupak ktory wyskoczyl dola bedacego w srodku nurty troche zweryfikowal moj poglad na to. nie raz widzialem szczupaki atakujace bialoryb skacze w srodku rzeki prosto z dolka. jesli jest odcinek z betonowym brzegiem to szczupak jest raczej sporadycznie. jesli jest roslinnosc przy brzegu to jest naturalna strefa rozrodcza i nie tylko przy roslinach sa szczupaki. przy brzegu w grazelach za dnia czesto lowilem male pierdy. sporo ludzi ktorych poznalem co chodza na rzeczne szczupaki oblawia bardziej doly. bywalo nie raz tak jak opowiadal tesc ktory 40 lat lowi co zreszta sam widzialem ze szczupaki potrafia stac przy samym betonowym brzegu. widzialem pare razy jak spod nog atakowal 4 kilowy szczupak.

w weekend bylem na ciekawym odciku rzeki gdzie paradoksalnie szczupaki stoja w glownym nurcie a przy brzegu kolo grazeli poluja sandacze na drobnice. tez ciekawym przypadkiem jest to ze na szczupaka juz kilka osob polecilo miejsce na dobrze gdzie przebiega na moscie trasa nie ma zadnego filaru w wodzie ale jest dol. tam wiele osob chodzi na szczupaki. srodek nurtu odry. faktem jest to ze obecnosc szczupaka w tym miejscu mozna wytlumaczyc tym ze nie daleko jest wyspa i wolno odpluywajacy kanal rzeczny z roslinnoscia. takze roznie to bywa i nie ma co generalizowac :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam się za bardzo na spinningu bo łowię głównie na bolonkę ale jak już łowię to przeważnie na średniej wielkości rzece (Pilica) :) z moich obserwacji szczupak w tego typu wodzie stoi przy samym brzegu w tak zwanej burcie ... woda tam płynie dość wolno lub w ogóle stoi , jednak metr od brzegu woda już nieźle zapitala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o godz. około 12.00 wybrałem się na wyrobisko pożwirowe na poszukiwanie szczupaka. Po około 15 minutach wędkowania mam branie na ripper. 10 minut holu i moim łupem stał sie szczupak 76 cm długości o wadze 3kg. Potem złowiłem jeszce kilka mniejszych sztuk. Więc ten wypad mogę uznać za udany:)

Pozdrawiam :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grzechuce
A można kolego prosić o jakieś szczegóły ?

tesc mnie zabral nawet jakbym chcial wyjasnic jak dojechac to obawiam sie ze nie dalbym rady. bardzo mocno schowana miejscowka na wodach SUMowskich. w ten weekend moze zrobie tam podjazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
  • 4 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.