Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Dobór silnika elektrycznego i akumulatora do pontonu


gores87

Rekomendowane odpowiedzi

witam. Ostatnimi dniami stałem się posiadaczem pontonu firmy Swimax model Powerone 290. wklejam link do parametrów http://allegro.pl/promocja-ponton-poweron-290-promocja-i4435639746.html .Główną metodą połowu jest spinning. Popływałem 2 dni z rzędu na wiosłach i daje radę, lecz apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zdecydowałem się na zakup silnika i akumulatora. Problem jest w tym że nie wiem co wybrać. Łowię tylko i wyłącznie na wodach stojących.( z reguły jeziora do 100 hektarów). 95% czasu na rybach spędzam w samotności. Łowię zawsze około 4-5 godzin. (dopływam w dane miejsce i kotwiczę ponton). Nie planuję trollingu. Moja waga to 120 kg + 10 kg sprzętu. Wiem że najlepszy rozwiązaniem byłby silnik 55 lbs i 110 ah akumulator. Wydaje mi się jednak że w moim przypadku byłby to przesada. Aspektem jest też cena. Chciałem więc zapytać bardziej doświadczonych kolegów ode mnie o zdanie. :) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

wybrał bym największy z możliwych elektryków a aku niekoniecznie nowy na próbę ,pływam podobnie i same dopłynięcie i powrót nie zabierają za wiele energii a zawsze możesz kupić po okresie prób większy aku ,ciężko zmienić silnik .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pływamy we dwóch pontonem 360 wildlake, silnik MinnKota endura 40 lbs wystarcza żeby sprawnie płynąć, na piątym biegu idzie już dosyć szybko i zostawia sporą falę. Używam ten sam silnik do łodzi 415cm (80kg wagi) i we trzech chłopa na pokładzie + kotwice i sprzęt spokojnie wystarcza te 40 lbs. Pływałem z silnikiem 54 lbs, różnica nie jest kolosalna to po co dokładać. Co do akumulatora, ZAP 110 Ah wystarcza mi na 2 wyjazdy nad wodę, aku ma już 3 lata. Jak był nowy wystarczał na 3 kilkugodzinne wyjazdy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylany elektolit z przewróconego akumulatora lubi alumnium jak misie miodek :lol:

"Żelowy" to też "kwasowy" działa tak samo, tylko elektrolit jest związany do postaci żelu i odpowiednia konstrukcja powoduje, że jest praktycznie bezobsługowy i nie ma problemów z wyciekającym elektrolitem.

Jeszcze jedno Ja do ładowania akumlatorów zelowych używam prostownika do ładowania aku zelowych :idea::?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny minnkota jest akumulatorem trakcyjnym z kwasem w płynie jak mi się wywrócił w bagażniku nic się z niego nie wylało ma taką konstrukcje co do wielkości silnika jak masz większy pływasz na mniejszym biegu co za tym idzie mniej prądu pobiera, na 5 biegu dochodzi do 40-50 amper raz wydajesz i masz spokój jak mnie raz wiaterek wepchnął w krzaczory to na 5 miałem problem aby wypłynąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam

polecam najmocniejszy silnik powod jest tylko jeden - w razie draki naglego zalamania pogody wiatru mocnego itp kazdy wat sie przyda aby bezpiecznie splynac. osobiscie plywalem na 40lbs ale przesiadlem sie na 62 po przygodzie na srodku 100ha wody i naglej zmianie pogody

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych :wink: Potrzebuję porady a mianowicie mam ponton Kolibri 280 cm i 35kg+(ja 85kg :mrgreen: ),chcę do niego kupić jakiś silniczek elektryczny,pływał będę po spokojnej zaporówce ok 90-100 ha(szukanie miejscówek z echo,czasem spin i trolling).O jakim uciągu powinien być silnik odpowiedni dla mnie(myślałem o osapianie,neraus i sheakspear)?czy opłaca wydawać się kasę na maxsymizer?jaki akumulator wybrać by można by go było ładować zwykłym prostownikiem.Z góry dzięki za podpowiedzi pozdowionka dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych :wink: Potrzebuję porady a mianowicie mam ponton Kolibri 280 cm i 35kg+(ja 85kg :mrgreen: ),chcę do niego kupić jakiś silniczek elektryczny,pływał będę po spokojnej zaporówce ok 90-100 ha(szukanie miejscówek z echo,czasem spin i trolling).O jakim uciągu powinien być silnik odpowiedni dla mnie(myślałem o osapianie,neraus i sheakspear)?czy opłaca wydawać się kasę na maxsymizer?jaki akumulator wybrać by można by go było ładować zwykłym prostownikiem.Z góry dzięki za podpowiedzi pozdowionka dla wszystkich

Powiem tak , mam łódkę 3,10 , silnik 40 Neraus , akumulator 80tka na łajbie dwóch ludków i płynąłem pod prąd około trzech kilometrów na Wiśle, powiem szczerze że przydała by się wieksza moc , kupując bierz silnik z większą mocą co do maxsymizera to nie wiem bo nie mam a aku mam żelówkę i ładuję zwykłym prostownikiem , ładuję aku zawsze po wedkowaniu i powoli , dłużej i bezpieczniej i jak na razie nic się nie dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź,no ja po rzece nie będę pływał tylko po zaporówce ok 100ha. Myślałem o mocy ok.30,36,40 lbs ewentualnie z maxsymizerem ale nie wiem czy warto dopłacać do tego urządzenia? Firmy o jakich myślałem to Osapian,Neraus,Yomoto oraz Sheakspear.Ponton ma wagę ok 35kg i długość 280cm(moja waga to 85kg ) osapian ma 4 letnia gwarancie,neraus 5 lat ,shekspear tylko 2 lata,yomoto nie mogłem znaleść ile.Może jeszcze ktoś cos podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę edytować już więc napisze kolejny post jak to cenowo wygląda:

Osapian:

-30lbs-520zł

-40lbs-700zł

-55lbs-900zł

-40lbs z maxsymizerem-1100zł

Neraus:

-36lbs-620zł

-40lbs-670zł

-50lbs-770zł

Yomoto:

-30lbs-560zł

-48lbs-721zł

-55lbs z maxsymizerem-999zł

Shakespeare:

-34lbs-640zł

-44lbs-680zł

Nie wiem w co zainwestować co by nie żałować może ktoś podpowie co z tym dylematem zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Osapiana 55 lbs i kwasiaka 110 Ah. Pływam na pontonie kolibri km 330 pp w dwie osoby. Aku starcza na dwa wypady. W tym dużo pływamy na piątym biegu. Gdybym śmigał maks na 3 pewnie na 3 lub 4 kilkugodzinne wystarczył w by w spokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że polecacie min. 50lbs tylko tak się zastanawiam czy nie wystarczy mi coś mniejszego w końcu zbiornik nie duży ok 90-100ha a wiadomo zawsze trochę kasy w kieszeni.Mam 3 opcje do wyboru i nie wiem która była by najlepsza,jak myślicie?Albo:

-kupić jakiś tani silnik 30-40lbs(ok 700zł) (tylko nie wiem czy ta moc wystarczy )

-Kupić mocniejszy silnik50-55lbs(ok 900zł)

-kupić średni silnik z maxsymizerem 40-45lbs(ok1100)

Z maxsymizerem najdroższy,ale niby nie ma problemu z biegami i oszczędność na prądzie,najtańszy 30lbs Osapian kosztuje 520zł i tu cena ok tylko czy to mi starczy i nie będę żałował?poza tym 5 stopniowa regulacja biegów boję się,że szybko to się popsuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pięcio stopniową regulacje mają prawie wszystkie , jeżeli nie chcesz kupować mocniejszego to kupiłbym 45 z maxsymizerem , powiem tak , ta zabawka ma ci służyć latami i masz być z tego zadowolony a nie podczas wedkowania będziesz marudził , a mogłem kupić mocniejszy , to jest kwestia tylko kilku stówek a zapas mocy przyda się napewno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Zajac222 za podpowiedź,może jeszcze ktoś się wypowie kto użytkuje różne typy takich silniczków i cosik napisze-mimo zbliżających się Świąt :razz: Kupić średni z maxsymizerem czy mocniejszy bez maxsymizera???Wiadomo zaoszczędzona kasa poszła by na akumulatorek ale jak mus to mus :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam

ja ze swojego doświadczenia polecam najmocniejsze go elektryka dostepnego .

sugeruje się:

Długością gwarancji najlepiej 5 lat

mocą silnika

jeśli kupisz silnik słaby to mocniejszego z niego nie zrobisz. Zapas mocy zawsze się przyda . A nie zawsze przecież musisz pływać na pełnej mocy . Ja 1.5 roku plywalem na 40 lbs . Przesiadłem sięna 55 z maxymizerm i jestem zadowolony. poza tym jest to zakup na kilka sezonów także lepiej dołożyć parę groszy i być zadowolonym niż później zalowac. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.