Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Wędka uniwersalna


adasko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich serdecznie!

Jestem nowy na tym forum.Liczę na Waszą wyrozumiałość.

Wracam do wędkarstwa po kilkuletniej przerwie.Kiedyś miało się wędkę do wszystkich metod(uniwersalną).Teraz rozglądam się za podobna wędką ale nie jestem pewien która będzie odpowiednia na kij uniwersalny , którym będę mógł połowić na spławik ,spiningować ale też korzystać z lekkiej sprężyny na grunt.

Wiem że powstały wyspecializowane grupy wędzisk do różnych metod.Czytam różne opisy i zastanawiam się czy wędziska typu Float będą tymi uniwersalnymi?

Mam kilka typów :

1. Konger Arcus Float 390/60

2.Daiwa Aqualite Power Float 3.60m / 15-50g

3.Konger Medalist Float 390 / 60g

Czy ktoś z Was miał do czynienia z wymienionymi wędziskami?Chodzi mi o jakość wykonania i walory użytkowe.Jak sprawdzą sie w roli uniwersalnej wędki?

Zastanawiem się też nad zakupem wędziska o cw.do 40g wówczas była bu to wędka pod spławik oraz spining , a do gruntu używał bym coś ze swoich bazarowych teleskopów.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
wedki typu float sa produkowane typowo pod spławik![...]

Nie powiedziałbym, te o mniejszym wyrzucie - owszem, ale te przedstawione wyżej (czyli do 50-60g) można z powodzeniem traktować jako gruntówki (nie mylić z feederem) bądź lekkie żywcówki.

Mimo wszystko - ani floata ani feedera do spinningu raczej nie użyjesz (za długie, za ciężkie, zbyt nieporęczne). Bardziej polecałbym kupno jednego floata o wyrzucie 30-40gram jako ciężki spławika/lekki grunt (bądź też feedera/quivera do 60-80g) a drugą typowo spinningową - klasycznie 2,7m z wyrzutem do 25-30gram i będzie całkiem elegancko.

PS. Kiedyś wędkarstwo było prostsze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Ja również chciałbym zakupić nową wędke uniwersalną, czyli troszke koszyk, troszke splawik"tzw pod krzaczkiem" oraz żywcówka mam taka jedną na oku: Konger medalist float 390/60g, mogę poznać Wasze zdanie??:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Feeder nie jest wędką uniwersalną. Nie nadaje się do połowu spławikiem przelotowym na większych niż długość wędki głębokościach.

Float cw 50+, to wędka którą połowisz spławikiem, rzucisz koszyk (bombka jako sygnalizator), a i ustawiona w pion przy nurcie zasygnalizuje dzwonkiem uderzenie np węgorza, czy leszcza niczym ciężki feeder.

Jako, że nie ma wędki uniwersalnej to wszystko to ma swoje minusy:

- rzuty lekkimi spławikami (<7-8g) będą nieładne i bliskie

- koszyk w przypadku gruntówki z kolei nie może być za ciężki

- sygnalizacja szczytówką .. nie ma co porównywać z pickerami czy feederami

Tak czy inaczej ja wybrałbym float. Sam mam daiwe aqualite power float i używam jej do cięższego spławikowania (trudne zarośnięte łowiska). Spisuje się dobrze, choć jakość i odległość rzutów jest niska. Widzę ją bez problemu jako żywcówkę, czy lekką gruntówkę (tu pewnie nawet spisze się lepiej niż to do czego mi służy). Jako feeder też dałaby radę pod warunkiem, że łowimy w nurcie (agresywniejsze brania) i nie płoteczki, a np. leszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja feederem Mikado Golden Bay 3,90 do 150cv na rzece łowię ze spławikiem ''stałym'' Floatem 4,20 łowię na przystawkę i żywca :mrgreen: a wędkę Konger Carbonmaxx Team spin 2,70 do 20g spininguję , łowię ze spławikiem przelotowym , a po odpięciu spławika z agrafki stosuję jako pickera :wink: i właśnie tą wędkę uważam za uniwersalną , chociaż mam też typowego pickera , jak i ciężkie czy lekkie spiningi. Mieszkam nad zarośniętą rzeką i nie lubię się przedzierać , przez pokrzywy i krzaczory z kilkoma wędkami , po prostu dostosowuję się nad wodą do zaistniałej sytuacji :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja przyłączę się do tematu, wędka uniwersalna na łódkę, spinning, spławik i może coś tam jeszcze.

Prosiłbym o zaproponowanie 2 wędek, które obydwie nadawałyby się do tych metod, wiadomo spławik na łódkę nie może być za długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzęt wędkarski jest już poważnie sfatygowany i powinienem wymienić na nowy, prosiłbym wiec o radę.

Mam jedną uwagę wędki i kołowrotki powinny być uniwersalne i niezbyt drogie.

Może coś z tego:

http://olx.pl/oferta/kolowrotki-wedki-i-inne-artykuly-wedkarskie-zylki-ubrania-przynety-itp-CID767-ID79mdd.html#036f73ce3e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.