Skocz do zawartości
tokarex pontony

Grzyby


P

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy proszę o pomoc w identyfikacji. Grzybki rosną w ogromnych grupach, wszystkie mają pod spodem gąbkę, nie mają gorzkiego posmaku. Czy jest to grzyb jadalny ? Podobne do maślaka żółtego, lecz nie do końca jestem tego pewien. Proszę o opinie tylko tych którzy na pewno wiedzą co to takiego, sprawa życia i śmierci ;P Jaceen, jadalne czy nie ? :)

5f5b1286ac33b32am.jpg

df2fbbdbf6d77465m.jpgcfba2d4b9beee879m.jpg1ea67de3f0ce7fedm.jpge0d548f0e0dd4dfam.jpg60d5e01ba16a831dm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Też wygląda mi na "sitaka", m. żółty ma pierścień na trzonie, którego tu brak.

Duże bardzo często robaczywe - nawet przy zdrowym trzonie kapelusz potrafi być dziurawy.

Jak już Tomek napisał bez rewelacji, ale często przy braku grzybów szlachetniejszych, te cięło się hurtowo żeby nie wracać na pusto :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lemiux, na forach grzybowych, tych wiodących, są tematy w których udzielają się wytrawni znawcy. Robią to bardzo chętnie, gdyż jest to sprawa, jak piszesz życia i śmierci :)

Wklejasz fotki jak tu z zapytaniem i bez odpowiedzi nie zostaniesz.

Dla mnie też Twoje zbiory wyglądają na maślaka sitarza.

Owocniki te występują w poważnych ilościach. I racją jest, że czasami ratują wyprawę do lasu.

Właśnie widzę u Ciebie podgrzybki, prawdziwki i chyba koźlarza a maślaki pozyskane jako uzupełnienie.

Wiele osób podczas masowego występowania innych grzybków pomijają te maślaki.

Dość często się zdarza, że na dwadzieścia zebranych jeden jest bez lokatorów.

I powtórzę Seza, nóżka zdrowa, tniesz kapelusz i same dziury :).

Jak dla mnie, w tych lasach po których się poruszam, te maślaki są oznaką właściwego sezonu grzybowego.

To sprzed kilku dni zanim zaczęło lać.

normal_P1110991_-_Kopia.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po weekendowych prawdziwkowo-podgrzybkowych wypadach wczoraj w południe postanowiłem odwiedzić rydzowe miejscówki. Około półtorej godziny w lesie, niesamowity wysyp rydzów, głównie średnie i małe. Miałem nosa, że zabrałem awaryjną reklamówkę, bo koszyk szybko się zapełnił. Rydze rosły w mniej więcej takich stadach:

normal_20140903_160721.jpg

W tak zwanym międzyczasie trafiało się pare prawdziwków i sporo podgrzybka. Dawno nie byłem na rybach, ale przy takim wysypie konsekwentnie ciągnie mnie do lasu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po weekendowych prawdziwkowo-podgrzybkowych wypadach wczoraj w południe postanowiłem odwiedzić rydzowe miejscówki. Około półtorej godziny w lesie, niesamowity wysyp rydzów, głównie średnie i małe. Miałem nosa, że zabrałem awaryjną reklamówkę, bo koszyk szybko się zapełnił. Rydze rosły w mniej więcej takich stadach:

Obrazek

W tak zwanym międzyczasie trafiało się pare prawdziwków i sporo podgrzybka. Dawno nie byłem na rybach, ale przy takim wysypie konsekwentnie ciągnie mnie do lasu :D

Dżizas jaka grupka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacen konkurs dla Ciebie, jestem pewny ,że go wygrasz ze swoimi fotkami :)

Dzięki za info, ale z moim sprzętem małe szanse :)

2014.09.15

We Wrocławiu zaczął się sezon na kanie.

Dostałem info od forumowego kolegi i wybrałem się na spacer w sprawdzone miejsce.

Kilkanaście trafiło już na patelnię.

Reszta jest na dysku i będzie cieszyć oko w galerii grzybowej.

Były miejsca, że trafiały się w grupkach po 20-30 szt.

thumb_P1120321.JPG thumb_P1120316_-_Kopia.JPG thumb_P1120315_-_Kopia.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podgrzybkowe szaleństwo powoli mija, to można spokojnie buszować po lesie w poszukiwaniu portretów.

Na parkingach pusto, w lesie cisza i wielka przyjemność spotykać takie okazy, jakie w "pigułce" przedstawiam.

Grzyby nie były najlepszej jakości, ale w porównaniu do tegorocznych podgrzybków, to kosmos.

thumb_P1120813.JPG thumb_P1120833.JPG thumb_P1120841.JPG

thumb_P1120866.JPG thumb_P1120873.JPG thumb_P1120879.JPG

thumb_P1120883.JPG thumb_P1120892.JPG thumb_P1120918.JPG

___________________________________Muchomorów nie jemy, tylko oglądamy :)_____

thumb_P1120957.JPG thumb_P1120967.JPG thumb_P1120988.JPG

normal_P1120995.JPG

jaceen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,dopiero co zobaczyłem ten temat, i jaceen, graty za ładne foty. Ja od siebie dodam że w tym sezonie moje babki,córa z żonką pobiły rekord zbiorów. Jeżdziły dosłownie co 2 dzień,na 2-4 godz, w okolicach do 10 km i mamy ususzone ponad 10 kg podgrzybków i prawdziwków. Najgorsze w tym całym ambarasie jest to że jeszcze pierogów nie zrobiły :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Ten sezon nie był łaskawy w porównaniu do tamtego moje zbiory to jakieś 5% i ratuje je ...maj , gdy nigdy do tej pory grzybów nie zbierałem. Na uwagę zasługuje jeszcze ogromnych rozmiarów prawdziwek rosnący ,,do góry nogami" pod skarpą. Niestety cały robaczywy. Ale spokojnie można powiedzieć ,że największy jakiego do tej pory znalazłem. Może za rok będzie lepiej .

Dziękuje przy okazji za informacje dotyczącego tego forum z poradami dotyczącymi grzybów. W tym roku w sumie zebrałem prawie wiaderko grzybów bardzo podobnych do kurek ale różnica była praktycznie tylko jedna gąbka pod spodem zdjęć brak w następnym roku postaram się o zdjęcia i zamieszczę tam może coś doradzą. Zresztą warto fotografować grzyby bo nie wiem jak Wam ale mnie czasem trafiają się naprawdę dziwne grzyby rok temu maiłem do czynienia na podłożu bardzo zawodnionym z grzybami ,które przez wodę straciły kolor i stały się półprzeźroczyste do tego stopnia ,że ich nie zebraliśmy bo baliśmy co to jest. Dodatkowo z wody można było je wykręcić tak piły wodę. Podejrzewaliśmy podgrzybki , ale pewności brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Nad Wisłą było sporo zimówek. Jeszcze w lutym był wysyp. Pytanie, czy ktoś to zbiera jak w ziemi tablica Mendelejewa.

Co do sezonu, to rzeczywiście tragedia. Mam jeszcze słoiczki z wcześniejszego roku, a w 2014 musieliśmy kupować grzyby na Święta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.