Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

wybór spinningu


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Miałbym prośbę w pomocy wyboru wędki.

Mam dylemat między konger tigger cross max ul (do 18g) a dragon millenium power jig do 25g.

Wędka miał by mi służyć do poławiania okoni,sandaczy,szczupaka,klenia jazia. Na wiśle i jeziorach.

Wiem że nie można połączyć wszystkiego w jednej wędce. Z tego co czytałem to obie wędki to wklejki podobno oby dwie czułe. Podobno w kongerze przy łowieniu woblerami powyżej 3cm komfort jest mały, czy to prawda? Właśnie dlatego wziołem pod uwage dragona. Jednak boje się że nie będę na nim czuł brań małych okoni a ciężar na wisłę będzie troche przymały, czy moje przypuszczenia są słuszne ? Jest jeszcze taka opcja że w tym roku kupie kongera do okoni, jaźi, kleni a za rok coś na sandacza i szczupaka, co o tym myślicie ? Do tego przyszedł by kołowrotek shimano catana 2500 i plecionka 0,14-16 nie wiem która będzie lepsza ? Długość ok 2,70 lubię łowić z opadu czy będzie ona dobra ?

Pozdrawiam Janek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • 4 weeks later...
Witam,

Co myślicie o tym kijku?

MAX Empire light spin 2,7m 2-12g?

Macałem w Krokodylu, troszkę za cieżkawy kijaszek, polecam serie przykładowo Konger Tango WRX do 10gram, zależy też ile gotówki chcesz przeznaczyć i co nim łowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij ma słuzyc w głównej mierze do połowu okoni ( boczny trok, małe paprochy), miałem okazji przetestować go nad wodą i przyznam się że całkiem fajnie pracuję. Porównania do w/w Kongera nie mam i nie jestem w stanie ustalić czy jest lżejszy czy cięższy. Co do budżetu, myślę że okolice 300 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Miałbym prośbę w pomocy wyboru wędki.

Mam dylemat między konger tigger cross max ul (do 18g) a dragon millenium power jig do 25g.

Wędka miał by mi służyć do poławiania okoni,sandaczy,szczupaka,klenia jazia. Na wiśle i jeziorach.

Wiem że nie można połączyć wszystkiego w jednej wędce. Z tego co czytałem to obie wędki to wklejki podobno oby dwie czułe. Podobno w kongerze przy łowieniu woblerami powyżej 3cm komfort jest mały, czy to prawda? Właśnie dlatego wziołem pod uwage dragona. Jednak boje się że nie będę na nim czuł brań małych okoni a ciężar na wisłę będzie troche przymały, czy moje przypuszczenia są słuszne ? Jest jeszcze taka opcja że w tym roku kupie kongera do okoni, jaźi, kleni a za rok coś na sandacza i szczupaka, co o tym myślicie ? Do tego przyszedł by kołowrotek shimano catana 2500 i plecionka 0,14-16 nie wiem która będzie lepsza ? Długość ok 2,70 lubię łowić z opadu czy będzie ona dobra ?

Pozdrawiam Janek.

Generalnie ciężko będzie znaleźć dobrą wędkę do takich szerokich zastosowań, ale niezłym rozwiązaniem może być KONGER WORLD CHAMPION IRI JUGGLER. Wystęouje w różnych długościach i jest np. 260cm i 275cm, które cie powinny zadowolić.

Plecionkę stosuj jak łowisz z opadu. Jak będziesz łowił klenie i jazie to żyłeczka np. 0.16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Widzialem Mikado Black Draft 260 10/60 to cos czego szukam... inne kije o takich parametrach jak ten stoja o 100 150 zlotych dozej. Black Draft mozna kupic za nie cale 300 zl. wielkie dzieki za podpowiec bede mial na uwadze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam zamierzam zakupić sobie spining 3m do 40g wrzutu i mam dylemat na który się zdecydować może ktoś poradzi ,zastanawiam się nad tymi ale nie wiem jak się sprawują

CORMORAN BULL FIGHTER 300cm 10-40g

Spining Cormoran Black Master Spin 300/40

może ktoś z forum posiada i mi doradzi.

Inne też propozycje też mile widziane nadmieniam że będę spiningował na rzece BUG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witajcie,

Chcę zakupić spinning którym będę mógł połowić z brzegu na jeziorach i Wiśle, Szczupaki i Sandacze.

Co możecie zaproponować w budżecie niestety nie za dużym - 200-250 PLN (wędzicho + kołowrotek).

To mój pierwszy spinning. Do tej pory grunt + spławik, ale znudziło mnie siedzenie i czekanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będziesz stał i machał ;)

A tak to kołowrotek Spro passion FD 740 albo 730 mam po zakończonym sezonie szczupakowym dokupiłem drugi b.dobry kołowrotek.

Co do kija to kiedyś dragon miał b.dobre kije z tańszej półki nie wiem czy dalej wypuszczają tańsze spiningi. Zobacz też corrmorana ja mam black master tylko że krótki 2.10 10-40cw tani i super kijek ale ty potrzebujesz 2.7 metra i cw do 30/40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam, podłączam się do tematu i chciałbym skorzystać z porady bardziej doświadczonych wędkarzy, chodzi mi o wędkę Dragon Milenium HD Super Fast, bądź Pike o długości 270. Nie mogę się zdecydować czy wybrać 5-25g czy 10-35g, niewielka to różnica. Dodam, że głównie mam zamiar łowić na Bugu jego starorzeczach oraz małej rzece Krznie, celem moich połowów będą szczupaki bolenie oraz sandacze. Wędzisko chcę skompletować z kołowrotkiem Ryobi Zauber 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podłączam się do tematu i chciałbym skorzystać z porady bardziej doświadczonych wędkarzy, chodzi mi o wędkę Dragon Milenium HD Super Fast, bądź Pike o długości 270. Nie mogę się zdecydować czy wybrać 5-25g czy 10-35g, niewielka to różnica. Dodam, że głównie mam zamiar łowić na Bugu jego starorzeczach oraz małej rzece Krznie, celem moich połowów będą szczupaki bolenie oraz sandacze. Wędzisko chcę skompletować z kołowrotkiem Ryobi Zauber 4000.

Jeśli ograniczasz się do tych dwóch kijków, to bierz zdecydowanie 10-35. Pozwoli Ci on na wykorzystanie większego wachlarza przynęt, szczególnie jeśli chodzi o ich gramatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam wędzisko Dragon Millenium HD PIke i moge powiedzieć wiele dobrego o tej wędce. Obsługuje bardzo szeroki wachlarz przynęt, począwszy od obrotówek 1-2 poprzez boleniowe woblery a skończywszy na gumach z główkami 15-20g. Pomimo tego że wędzisko jest bardzo sztywne bardzo dobrze widać na nim pracę obrotówek i woblerów. Jeżeli chodzi o holowanie to bardzo mało spadów ryb. Jedyny mankament to jego waga... Jest dosyć ciężkie ale można się przyzwyczaić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość CarIvan

Mam wklejankę Barkleya 2,40 do 20g wyrzut z aluminiowymi przelotkami i jestem bardzo zadowolony. Kij lekki, świetnie pracujący i co ważne plecionka schodzi ślicznie. Kołowrotek mam przy tym Mistall Hi-tech 3000 na ślimaku. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boczny trok z ciężarkiem do 10 gr,wklejanka

-Mikado Lexus Saphire 2,6m 13gr

-Daiwa Megaforce Jigger spin 2,6m 3-18gr

a może inny w tym przedziale cenowym?Może być dłuższy.Daiwa stąd,że użytkuję już jeden spining tej marki:exceler 3,15m 15-45gr i jestem niego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ten sam problem co wszyscy, z tym, że ja zaczynam przygodę ze spinningiem i nie mam rozeznania.

Tam gdzie łowię: ( z brzegu )

- jeziora głębsze i płytsze,

- rzeki większe i malutkie o dużym nurcie i małym

Są w sumie bardzo różne warunki łowieckie, różne drapieżniki, większość to okoń, ja przynajmniej tylko te łapałem na DS'a. :razz: Więc nastawiam się na okonie, żeby się nie zrazić i żeby przyjemnie się uczyć prowadzenia przynęty.

Czytałem cały tydzień wszędzie i wszystkiego. Mam ogólnie już mętlik w głowie.

Wstępnie wybrałem:

Mikado lexus sapphire spin 260 2-13g.

Ryobi Zauber 4000

Żyłka/Plecionka, raczej żyłka ale nie jestem pewien. ( mam zaufanie do Dragona Maxima, 0.14 )

Wszystko co małe do tego, twistery, kopyta, główki jig'owe, jakieś mikro woblerki i tyci tyci obrotówki.

To są typy, które ja wybrałem po czytaniu w necie...

Kołowrotek taki duży ( poprawcie mnie w razie czego!! ), bo raz, że jak kupię kij na wszystko mocniejsze od okonia, to nie chcę kupować 2-3 młynków, wolę 1, a dobry. Ogólnie chodzi o finanse. Chyba, że powiecie, że muszę mieć mniejszy, lżejszy, delikatny młynek i drugi mocniejszy na większą rybę, to ok. Bo chcę raz kupić, a dobrze.

Wędka to moje największe zmartwienie. Mikado wiele osób polecało na przestrzeni wielu lat, ale lata lecą. No i cały czas po głowie mi chodzi ten ciężar wyrzutu. Chcę coś z najlepszym stosunkiem jakość/cena. Może być droższa. Wielu też polecało Kongera WWC Tango 270, ale znalazłem co najmniej 2 opinie użytkowników, że Lexus od Mikado jest lepszy. Wielu osób polecało też Okumę Black Rock spin, fajna, ale dużo mocniejsza raczej, bo 2,75m 5-25g akcja fast, ale z opisu producenta bym prędzej powiedział, że to taki MF. Jeszcze jakieś grono poleca Dragon Millenium x-fine 2,85 2-10g ( zaniżone wartości )

W sklepie w ręku miałem:

Mikado lexus 2,8 - fajny, ale 1. ciężki, 2. ostatnia przelotka ( szczytowa ) lepsza by mi się wydawała, gdyby miała wzmocnienie.

Konger w moich oczach wygląda i jest wykonany wcale nie lepiej od mikado a pracuje gorzej.

Dragon x-fine był dużo bardziej "paraboliczny" od w/w. Poza tym w Dragonie zniechęca mnie to, że o jakiejkolwiek wędce tej wirmy bym nie czytał, to zawsze ktoś z czymś złamanym wylądował, jakby strasznie kruche.

Okuma BR najdroższa i najlepiej mi w ręku leżała. Wydaje się najlepiej wykonany, mocniejszy od wszystkich się wydawał no i ten c/w. Boję się, że na te moje ryby ta wędka za mocna, później znów coś kupować delikatniejszego na mniejsze i mocniejszego na większe mi się nie widzi.

Tu jeszcze mi polecali Daiwa Megaforce 2,6 3-18g ( zawyżone wartości ), podobne wrażenia do Lexusa, trochę inaczej pracuje, może ciut lepiej pracuje, ale Lexus ma według mnie fajniejsze mocowanie kołowrotka od strony szczytowej.

Ale do sklepu specjalnie przekonany nie byłem, bo ogólnie strasznie Daiwę wciskali począwszy od młynków Daiwy za 150pln, byle tylko kupić, bo Zaubera na stanie nie mieli.

Ostatecznie będę chciał kupić dwa spiny, jeden delikatny i drugi większy/mocniejszy na szczupaka itp. Przy obecnie kupowanej wędce boję się, że taki c.w do ~10g będzie mnie strasznie ograniczało w przynętach, jak i rzekach o większym nurcie albo jeziorach głębszych. Poza tym jak to jest, spinning'iem łowi się wzrokowo po szczytówce, czy na czuja po blanku!? Bo miałem nadzieję na to drugie, chcę jakąś odskocznie od DS, a tu wychodzi, że dalej będę się na cienki patyczek gapił.

Jestem w stanie zobaczyć coś jeszcze.

Z samą żyłką/plecionką też jeden wielki znak zapytania, bo zawsze tam gdzie jestem są jakieś rośliny itp. Przy płytko prowadzonym woblerku i obrotówce to ok, ale jak coś głębiej ( z opadu, DS, BT ) to ta żyłka 0.14 nie wiem, jak długo wytrzyma, Do tego boję się o coś większego z przypływu i wtedy w ogóle pozamiatane. A zakładać wolfram na żyłkę 0.14 wydaje się zabezpieczeniem tylko przeciw szczupakom, który cholera kto wie, co zrobi z tą 0.14.

Wszystko takie banalne dla kogoś, kto ma rozeznanie, ja nie mam i nie chce kupować co sezon nowej wędki, bo po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jarek135, Widać ,że solidnie się przygotowałeś do tego tematu , a nie jak większość chcących gotowe rozwiązanie nie podając problemu.

Postaram Ci się opowiedzieć na swoim przypadku. Wybór kołowrotka jak na moje oko jest trafny i nie będziesz żałował raczej wydanych na niego pieniędzy. Sam zaczynałem łowić spiningiem szklakiem ( pełnym w środku) i też się dało , tylko komfort łowienia pozostawiał wiele do życzenia. Przy wędce na okonia byłoby Ci wygodniej wędkować z mniejszym i lżejszym młynkiem , co nie oznacza że tym nie dasz rady. Kij wybierz taki , który będzie dobrze leżał Ci w rękach. Dragony mają to do siebie ,że zawsze mają zaniżony ciężar wyrzutu. Sam niedawno złamałem expressa i niby na gwarancji a nie uznali jej bo niby jakaś rysa była. Z mikado podobno nie ma takich problemów.

Żyłka czy plecionka ??? Pewnie tyle samo za plecionką będzie osób co za żyłką.

Ja osobiście bardziej wolę plecionkę i zamiast żyłki 0,14 czy 0,16 wolę dać power pro 0,10. Są ku temu dwa powody. Pierwszy to taki że sie nie rozciąga i lepiej czuję przynętę. A drugi , że większość wyjść nad wodę spędzam na Bugu , gdzie jest dużo zaczepów. Łatwość odstrzelenia przynęty na plecionce bije na głowę żyłkę. Może brań jest mniej ( chodź ja tego tak nie czuję ) to za to nie tracę przynęt. Sam będziesz musiał zobaczyć czym Ci się lepiej łowi. W tym sezonie kupiłem specjalnie żyłkę HM80 i niby dobra , a i tak poszła w odstawkę.

Na sam początek rzeczy które wybrałeś będą dobrą bazą do rozbudowy na przyszłość.

Może masz kogoś znajomego z większym arsenałem wędek , który pokaże Ci różnice i da połowić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam raczej osoby, co mają 1 spinning i tyle. I zazwyczaj jest to na zasadzie, że mają SPINNING a nie spinning i tam cw z przedziału 20-50 prędzej i walą na konkretne przynęty. I też używają plecionek.

Troszeczkę na tej podstawie i także na podstawie wypowiedzi wędkarzy w jakiś czasopismach ( WW ), recenzjach na necie spotykam się częściej, że może i polecają takie delikatne wędki pod okonia cw do 10-12g. Ale sami takich nie używają i to jest najlepsze. Prędzej mają kije z cw do 20-25g pod takie maluchy... I dlatego właśnie ja mam wątpliwości w to Mikado. I tak samo z plecionką. Niby do takiego łowienia na c.w do 10 to lepiej żyłka, ale jak już ktoś trochę połowi, to większość za plecionką stoi. I bądź tu mądry.

Chyba zdecyduję się na żyłkę na podkład 0.14 i plecionkę do tego. Jak będzie tragicznie, to zawsze będę mógł zrobić przypon;] Tylko jaką plecionkę do tego? Podkład i tak będzie z żyłki, więc te 135m chyba wystarczy czy lepiej kupić więcej? Myślę nad PowerPro White lub moss green 0,1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy na jakie ryby się nastawiasz. Skoro koledzy mają jeden spining i to o dużym wyrzucie to oznacza to tyle , że nastawiają się na konkretniejsze ryby niż okonie. Łowienie na delikatnie to sama przyjemność. Jeżeli jeszcze dasz radę złowić okonia na taki kaliber to wyobraź sobie , że chcesz złowić klenia??? Podanie małego woblerka będzie niełatwe. Power pro daje radę chodź pewnie sa lepsze plecionki. Skoro masz zamiar kupić i plecionkę i żyłkę to sam spróbujesz i zdecydujesz co lepiej Ci odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się, żyłkę kupię tylko jako podkład, bo na Zaubera 4000 muszę bardzo solidny podkład narzucić. W sumie przy średnicy 0,14 to około 700m. Także pewnie zejdzie cała szpula 600m 0,14 i te 135m plecionki 0,1, żeby zapełnić szpulę.

Jeszcze jedno pytanie, które w sumie wcześniej zadałem:

Na spinning też widzę brania tylko po szczytówce, czy wystarczy wszystko robić na czuja, bo wszystko się czuje po biciu przy dolniku!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.