Skocz do zawartości
tokarex pontony

Zależność pomiędzy CW a...


Witeczek

Rekomendowane odpowiedzi

Mój kijek to zwykły picker który być może bym wymienił na droższy gdyby nie jego magiczne zdolności. Mam go ładnych pare lat i jest po prostu świetny. Gdyby ktoś powiedział mi ze to kij za 100 funtów bym uwierzył (gdybym nie wiedziełał ile kosztował) ;) Ostatnio kilka linów holowałem po kilkanaście - kilkadziesiąt sekund nim! ;) Normalny feeder to byłaby z dwuminutowa walka...

Tak więc Twoja Daiwa na pewno zda egzamin. Dla mnie długość 270 jest najwygodniejsza do odległości do 30 metrów. Poezja... ;) Nie trzeba do method feedera żadnych super kijaszków...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Panowie , jest wiele testów o jakich mówimy choćby na youtube. Są wędki tanie jak i te trochę droższe. Pooglądajcie a zrozumiecie że cena (materiał z jakiego są wykonane) to wytrzymałość.

Dla przykładu podam kijek którego używam do połowu kleni. Daiwa Powermesh cw do 18g - poradziła sobie z metrowym sumem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wniosek jest taki. Jesli kolega chce windowac ryby to musi zainwestowac w naprawde solidny kij jak pisal Feederalny ale jeszcze kwestia linki i jak to zniesie kolowrotek! A jesli lowic skutecznie to dobrac sprzet do lowiska + odpowiednia sztyca do podbieraka jesli jest to mozliwe. Nikt tu nie jest w stanie zagwarantowac jakie cw. pozwoli windowac rybe wieksza niz kilkadziesiat deko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , jest wiele testów o jakich mówimy choćby na youtube. Są wędki tanie jak i te trochę droższe. Pooglądajcie a zrozumiecie że cena (materiał z jakiego są wykonane) to wytrzymałość.

Dla przykładu podam kijek którego używam do połowu kleni. Daiwa Powermesh cw do 18g - poradziła sobie z metrowym sumem.

To że kij cw 18g za 500zł będzie mocniejszy od odpowiednika za 50zł to oczywista oczywistość. Ale pisanie, że cw nie przekłada się na moc wędki jest błędem rzeczowym.

Zakładając tą samą półkę cenową, a najlepiej tę samą linię wędek to cw właśnie określa pośrednio moc wędki. Większe cw, to więcej materiału, grubszy blank i jednocześnie więcej mocy w kiju. Ta twoja daiwa powermesh cw 18g przegra w przedbiegach przy holu siłowym z każdą jedną niewadliwą wędką za 100zł o ciężarze wyrzutu 100g.

Mało tego, wędki droższe nie zyskują wbrew pozorom aż tak wiele w tej mocy. Są lepiej wykonane, na lepszym osprzęcie (przelotki, kleje), z lepszych materiałów w kontekście lekkości, dzięki czemu są po prostu lżejsze i wygodniejsze.

Ja żyłkę do wędki dobieram właśnie po cw i jak dotąd niezależnie od kwoty, jaką na wędkę wydałem widzę liniową zależność w pałowatości i mocy kija w stosunku do cw. Wolę i wybieram już kije droższe, bo są wygodniejsze, lepiej spasowane, lżejsze i mają lepsze przelotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta twoja daiwa powermesh cw 18g przegra w przedbiegach przy holu siłowym z każdą jedną niewadliwą wędką za 100zł o ciężarze wyrzutu 100g.

To dla mnie raczej oczywiste.

Lecz nie wyobrażam sobie biegania za kleniami z wędką o cw 100g.

Sprzęt się raczej dobiera w zależności od zastosowania a nie który ma większe cw.

Tak więc dalej będę twierdził że dwie wędki o tym samym cw różniące sie materiałem z jakiego zostały wykonane będą się tą mocą różnić. Gdyby porównać dwie wędki, powiedzmy dobrej klasy sprzęt za 500 zł z cw do 20g z budżetową wędką z cw do 25g na pewno więcej zniesie ta za pięćstów.

Wędka za "stówe" w takim teście jak powyżej strzeli do razu w miejscu łączenia sekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Wiadome jest, że jak już porówna się taniego jaxona z wysoką półką kijów o podobnej charakterystyce, to taniocha trzaśnie prędzej. CW jest jednak parametrem ważnym, jeśli rozważamy docelową moc naszego zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

...

Najpierw przecierałem oczy ze zdumienia, później musiałem ochłonąć a teraz:

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi w tym temacie.

W tym teście widać, że obciążeniem kija jest 5kg. O takie dane pytałem ale nie jest dla mnie jasne czy ten test jest na potrzeby np. reklamy, czy też jest to norma a wyniki są gdzieś publikowane? Próbowałem to powiązać z ciężarem wyrzutu bo ten parametr jest powszechnie dostępny. Dobór odpowiedniej żyłki jest logicznym posunięciem, ale ja dobieram żyłkę do metody połowu i nie spotkałem nigdzie zalecanej przez producenta kija średnicy żyłki. (może źle szukałem?)

Tak więc żeby nie rozmydlać tematu proszę o wskazanie miejsca wyników po testach jak na filmiku i metody doboru grubości żyłki po kątem zestawu (kij - żyłka) a nie metody połowu.

( na ujściu w Mrzeżynie wczoraj brała płoć ok 30cm )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary według mnie to szukasz rady inżyniera. Jestesmy wędkarzami i choc wielu ludzi ma tu sporą wiedzę na temat sprzetu to raczej nikt sie nie porwie do porównan i doradztwa w kwestjach jakich oczekujesz.Nie jestem fanem zlewania textow na które sie nie zna odpowiedzi wiec to taka moja Wariacja nie na temat :wink: Z tym pytaniem to raczej zwracal bym sie do takiej daiwy czy shimano!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.