Skocz do zawartości
tokarex pontony

lekka wklejanka a plecionka


placenty

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie,zamierzam kupić lekką wklejanke + plecionka,zestaw na okonie,doszły mnie słuchy żeby lepiej zrezygnować z plecionki gdyż bardzo łatwo złamać tak kruchą wędkę,podzielcię się ze mną swoimi opiniami na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

No i w sumie całkiem dobre słuchy do Ciebie doszły. Kije takie jak wklejanki charakteryzują sie szczytową akcją. Ma to zastosowanie wtedy gdy łowimy na żyłki, które są elastyczne i rozciągliwe. Zrywy ryby amortyzuje wtedy częściowo żyłka ( hamulec kołowrotka wszystkiego nie załatwi). Gdybyś wykorzystał do wklejki plecionkę, zestaw by się zbyt usztywnił ( ale to jest tylko moje zdanie).

Rozumiem, że zainteresowałeś się kupnem lekkie wklejanki, bo chciałbyś połowić okonie na spinning. Sam mam taki kijek jak Konger world champion tango 2,70m 1-10g wyrzutu, super kijek, o ładnej szczytowej akcji.

Do tego łowiłem jeszcze takim kijem jak Caperlan Axion 210 UL RKF 0,5-5 g - sprzęt z decathlonu i muszę stwierdzić, że chyba jest jeszcze lepszy niż mój Konger. To miałbym tyle do napisania o wędziskach.

Co do żyłek czy plecionek sam osobiście łowię na żyłki. Używam Trabucco T-Force Spinning Perch czy coś takiego o średnicy 0,14 i 0,16. Używająć żyłki, podczas zacinania okoni bardzo ładnie się je zacina. Okoń charakteryzuje się kruchym pyskiem i bardzo łatwo mu go rozwerwać podczas zacinania. Gdybyś łowił na pletki, trzeba byłoby użyć wolniejszego kija który by amortyzował nieco zacięcie oraz hol.

Jeśli jednak upierasz się przy plecionkach to polecam Berkley Nanofil- słyszalem wiele pochlebnym opinii o tym.

Daj znać co wybrałeś i jak to się sprawdza.

Pozdrwo, Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym troszkę inaczej podszedł do tego tematu. Po pierwsze delikatna wklejanka - ale jak delikatna? Dla jednych to będzie kijek do 12g a dla innych do 4g, a to spora różnica.

Moim zdaniem połów na kijki UL nie dyskryminuje używania plecionek pod warunkiem, że dobrze dobierzemy ich średnicę. Sadzę, że przy takich kijka tylko najcieńsze mają "rację bytu". Ja przynajmniej osobiście nie stosuję grubszych niż 0,04. Na Nanofilu się sparzyłem - zawiązać trudno, i pęka w różnych dziwnych miejscach. Polecam kamatsu techron olive green.

A co do łamania wędek przez plecionki to moim zdaniem jakieś nieporozumienie!!??

Co ma wspólnego jedno z drugim? Jeśli prawidłowo obchodzimy się z kijkiem, nie przeciążamy go, i nie traktujemy jak starego szklaka co może wszystko znieść, to kijka nie uszkodzimy. Z resztą cienka plećka taka 0,03 ma wytrzymałość zbliżoną do dobrej żyłki 0,12/0,14. A że jest sztywna i nie daje takiej amortyzacji jak żyłka to inna sprawa. Trzeba to brać pod uwagę podczas holu i tyle. Za to czucie przynęty i brań przy plecionce jest o wiele lepsze niż przy zastosowaniu żyłki.

Jest tylko jedno ale - nie wszystkie kijki mają przelotki dostosowane pod plecionkę. Spotkałem się z takim przypadkiem, gdzie po sezonie stosowania plecionki na przelotce szczytowej widać było wyraźne bruzdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swoich obserwacji dorzuce ze do UL mozna stosowac plecionki , jest tylko jedno ale

Kreciol i technika prowadzenia przynety.

Plecionka tj.0,03 ( ja stosuje) musi byc nakladana idealnie.

Lekkie przynety i zle ulozona pecionka moga doprowadzic do furii i tych najbardziej wyluzowanych.

Przynety ponizej 1,5-2g i plecionka odradzam,chyba ze bedziesz lowil w pionie.( gdzies za granica)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,zamierzam kupić lekką wklejanke + plecionka,zestaw na okonie,doszły mnie słuchy żeby lepiej zrezygnować z plecionki gdyż bardzo łatwo złamać tak kruchą wędkę,podzielcię się ze mną swoimi opiniami na ten temat.
Załatwiłem plecionką wklejanke, złamałem przelotkę szczytowa a na spinningu ponacinałem znowu plecionka pierścień od szczytowej

przelotki :razz: Głupota nie boli szarpałem na zaczepach w obu przypadkach tyle ze w drugim na odkręconym hamulcu :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lowie na plecionki odkad sie pokazaly w PL i jakis ponacinanych pierscieni w przelotkach nigdy nie mialem.Ale minimum sic/hardloy .No nie mozna urzywac jakis plastikow w pierscianiach i lowic plecionkami.

A odhaczanie zaczepow wedka wola o pomste do nieba .Sam polamales kij i plecionka nie ma tu nic do rzeczy. To tak jakbym powiedzial :

...Plecionka kurcze polamala mi kij . No wsadzalem do auta i klapa trzasnalem !!!...HEHE

Tak zalatwilem St croixa :(

Moze.....,moze sie tak zdarzyc ze kreciol nalozy ci zle linke i w czasie rzutu zaplacze sie plecionka w okolicach szczytowki i wtedy moze dojsc do uszkodzenia kija.

Dlatego odradzam poczatkujacym do UL plecionki.

A jak juz to radzilbym szczytowke trzymac przy wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lowie na plecionki odkad sie pokazaly w PL i jakis ponacinanych pierscieni w przelotkach nigdy nie mialem.Ale minimum sic/hardloy .No nie mozna urzywac jakis plastikow w pierscianiach i lowic plecionkami.
Zrobiłem to na kiju Jaxona Xt - PRO (na tamte czasy 260 zł dawałem i służy do tej pory ).Ta wersja (najtańsza) miała jakieś przelotki non name bo Xt - pro limited editon który był 100 zł droższy na tamte czasy miał jak pamiętam z opisu jakieś SIC ;)
A odhaczanie zaczepów wędka wola o pomste do nieba
Były to moje początki z plecionka wiec głupota nie boli ;)
Sam połamałeś kij
Kije całe tylko w wklejance przelotkę złamana wymieniłem na nowa i jest ok :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kazdy polamal/uszkodzil kij.Wynika to glownie z pospiechu ,niedbalstwa.

Moj pirwszy UL to Silstar,juz nie pamietam jaka seria (240cm do 6 czy 8g) , to bylo dawno - bardzo dawno temu :)

Lowilem nim piekne klenie i jazie......jakie to byly jazie ...po 50 pare cm.

A teraz jakis tam HM lezy na lodzi do 7g i uzywam go bardzo bardzo rzadko,no poprostu jest zeby byc :)

Tak a z tymi Sic-ami to sa Sici i siki :) Fuji sa ok.

Jakby co to z plecionka proponuje zabrac i zyleczke na drugiej szpuli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.