Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Przechowywanie ryb przeznaczonych do zabrania podczas spin.


adamo19666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak przechowujecie ryby, które zamierzacie zabrać, podczas gdy nadal wędkujecie?

Chodzi mi tu o problem podczas spiningu z brzegu. Trochę kłopotliwe jest chodzenie z siatką i co chwile jej wyciąganie i wkładanie za 5 m... i poza tym ryby płoszymy. Jak sobie z tym radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Witam, ja jeśli łowię z brzegu i mam zamiar brać rybę do domu to mam ze sobą duży worek i jeśli złowię odpowiedniego szczupaka to po zabiciu zawijam go w worek i wsadzam do torby/plecaka. Okoni nie zabieram bo jeśli złowię tylko jednego to co? Raczej nie zabieram ryb z łowiska (kilka sztuk w ciągu roku) ale wygodniej jest z łodzi, można je wtedy przetrzymywać w siatce w wodzie. Nie zabieram szczupaków większych niż 60cm więc bez problemu mieszczą się w torbie spinningowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest nie zabieranie ryb tylko wypuszczanie i do tego gorąco zachęcam :)

Pozdrawiam,

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

generalnie sposoby są dwa. Można nosić rybę w siatce, ale to zdaje egzamin jedynie gdy warunki brzegowe na to pozwalają, a często jest tak że nie w każdym miejscu bezproblemowo będziemy mogli włożyć siatkę do wody, bo np. brzeg jest wysoki itp.

Drugi sprawdzony sposób: rybę uśmiercamy, najlepiej od razu usuwamy wnętrzności a co najmniej spuszczamy krew. Następnie rybę obkładamy w pokrzywy i zawijamy w lekko wilgotną szmatkę. Takie zawiniątko wkładamy do plecaka/torby. Pokrzywy mają w sobie jakieś substancje przeciwdziałajace psuciu się ryby.

Odradzam wkładanie ryby do foliowych worków bo nie przepuszczają one powietrza, wskutek czego temperatura ciała ryby rośnie i grozi to szybszym psuciem się mięsa, zwłaszcza w upalne dni.

Na marginesie, wiele lat temu do trzymania ryb z brzegu używałem wzorem wędkarzy łowiących z łodzi, specjalnych agrafek. I wierzcie mi, ryba na takiej agrafce jest w 10 razy lepszej kondycji niż w siatce. Niestety obecnie ten sposób przetrzymywania ryb jest zabroniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pokrzywach ryba się nie zepsuje ale za to później czuć tymi pokrzywami, dlatego nie stosuję pokrzyw. Trzeba z ryby usunąć wnętrzności i płaty skrzelowe o różowym kolorze bardzo często ryba się od tego zaczyna psuć. Potem trzeba zawinąć rybę w suchy ręcznik i nawet przy dużym upale nie powinna się zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno :

m/ obcinać głów rybom przed zakończeniem wędkowania.

Trzeba pamiętać o powyższym zapisie przy oczyszczaniu ryby ze skrzeli.

Kolego adamo19666, jeżeli wybierasz się na dłuższe wędkowanie w upalne dni, to raczej bez siatki do przechowywania ryb się nie obędzie. Sposób z pokrzywami jest dobry, ale ma swoje granice. Dobra torba/koszyczek wędkarski i umiejętne obłożenie pokrzywami pozwala dłużej rybę przechować niż w foliowym worku. Trzeba pamiętać, żeby ów torby chować przed promieniami słonecznymi. Może przystosować do takiego przechowywania jakąś torbę lub plecak izotermiczny? Na rynku jest ich cała masa o różnym litrażu i całej gamie wzorów. Ceny tych plecaków naprawdę nie odstraszają.

Można jeszcze inaczej podejść do sprawy. Załóż z góry, że do zabrania będą ryby złowione z ostatnich np. 2-ch godzin wyprawy. W ten sposób świeżość ryb będzie więcej prawdopodobna. Wcześniej złowione wypuszczaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.