Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Żywiec z bocznym trokiem


hiperg

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon

U mnie łowi się tak okonie na młódki (małe rybki). Boczny trok daje to, że przy braniu ryba bezpośrednio napręża szczytówkę nie czując oporu ołowiu (przy przelotowym ołowiu niby też tak jest). Znajomi łowiący właśnie tak okonie twierdzą, że jest to dużo lepsze rozwiązanie od tradycyjnego zestawu. Może dlatego, że z rzece (bo o niej mówię) nurt utrzymuje troka z żywcem nad dnem, może prezentuje się to jakoś bardziej naturalnie. Nie jestem w stanie opisać dokładnie zestawu, bo sam tak nie łowię. Pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znalazłem cośiko.opisze w skrucie,krętlik truj ramienny przy nich rurki antysplątaniowe długości około 5 cm.długość przyponu z żyłki 0,20 do ciężarka z kretlikiem 30 cm,przypon z fluokarbonu 0,30 mm dlugośc 60cm.Zestaw do spławika przelotowego.Połamania kija

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4bb2e33a90d8ef8bm.jpg

Taki to rysuneczek wyprodukowałem bo łatwiej to narysować niż opisać.

Tak łowie na boczny trok żywcem w rzekach, szczupaki i rzadziej okonie. Oczywiście ważny jest kołowrotek z wolnym biegiem choć pewnie można i bez, a zamiast pojedynczego krętlika i stopera można zastosować potrójny krętlik, ale z racji tego że u mnie ich niema, łowie tak i tez jest dobrze.

Żywiec ma swobody tyle na ile mu pozwolimy długością troka która można regulować stoperem (musi być gruby najlepiej z wentyla przebitego igłą a nie kupczy).

To tyle, metoda dobra zwłaszcza w rzekach, bo zestaw utrzymuje się w jednym miejscu, nie spływa, a żywiec nie wchodzi w rośliny na dnie, tylko stoi w pół wody albo ile tam sobie zechcemy, a w razie zaczepu podczas brania lub w czasie holu tracimy jedynie ciężarek na cienkiej żyłeczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Kilka lat łowiłem tylko na boczny trok,super sprawa,zestaw nie spływa w trzciny,w zaczepy,a co lepsze jest więcej brań bo można zestaw zarzucić metr od zaczepów.

Łowiłem na żywca a takrze na woblery z bocznym trokiem,zestawy z żywcem nie spływały,byłem bardzo zadowolony z takiego łowienia,mało zerwanych zestawów.

Z chęcią bym jeszcze połowił ale praca mi nie pozwala,dużo jej.

Wczoraj słyszałem w radiu że żywca wolno łowić tylko w wodzie w której będzie się łowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę lat do tyłu łowiłem w ten sposób sandacże na wiśle ;bardzo skuteczna metoda ;teraz żywca zamieniłem na filet i efekty jakies są chociaź z sandacżem jest gorzej ;przy żywcu nie trzeba było popuszczać źyłki,branie cięcie i zazwyczaj sandacż siedział na haku ;czasami trafił się szczupaczany z nim było gorzej ;teraz używam plecionki kewlarowej sandaczom nie przeszkadza a szczupaki nie odgryzają haczyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.