Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Jak ma wyglądać zestaw gruntowy?


tomek123123

Rekomendowane odpowiedzi

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 119
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tomek liny jednak łapałbym na spławik i to blisko brzego najlepiej bardzo zarosiniętego

tak raczej na skraju wolnej wodyi roślinności,ale jak na grunt chcesz poprubować nie ma sprawy.Jak wykonać zestaw gruntowy,najlepiej do koszyczka nadaje się rurka antysplątaniowa ,zakładasz ją na żyłke następnie krętlik lub koralik i przypłon ,na rurce masz agrafke do której doczepiasz koszyczek zanętowy lub ciężarek zkrętlikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Zgadzam się z Mańkiem że na lina koszyczek to pomyłka, wędkowałem na jeziorze Skrwilno w okolicach Rypina, jezioro kilkadziesiąt ha ze średnią głębokością 1,2m (i tyleż samo mułu) woda przez cały rok w kolorze zgniłej zieleni. O godzinie piątej rano lin wariował, wystarczyło zanęcić pod krzaczki założyć czerwonego robaka i przez 1-2 godziny tylko jedna wędka bo nie posiadam takiej umiejętności by obsługiwać dwie jednocześnie (ryby nie nadawały się do konsumpcji). Wieczorem przed zachodem słońca było podobnie ale na pomoście był tłum dzieci i z wedkowania nici. Z tego

Aby wędkować z gruntu za pomocą koszyczka lub sprężyny, zwłaszcza dla osoby początkującej, dno powinno być w miarę twarde. Maniek opisał sposób montażu koszyczka, ja czesto używam sprężyny ale montaż jest identyczny. Przed wędkowaniem i nęceniem proponuję wykonać parę rzutów próbnych by ocenić osiąganą odległość , a tym samym obranie właściwego miejsca połowu i wcześniejszego nęcenia (rzuty przy pełnym koszyczku). W przypadku stosowania sygnalizatorów brań swobodnie zwisających proponuję zdjąć sygnalizator przed rzutem, gdyż może owinąć się wokół wędziska co skutkuje zerwaniem żyłki. Wędzisko powinno być zamontowane tak aby nie blokowało swobodnego ruchu żyłki. I to by było na tyle

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Nie do końca się zgadzam że koszyczek na lina to nieporozumienie - w zeszłym sezonie na letnim /długim/ wypadzie nastawiliśmy się na lecha metodą DS - przyłowem było codziennie kilka linków - czasem nawet linów - trafiały się sztuki takie po 40-47 cm - oczywiście łowienie około 50 m od brzegu - z ciekawości dodam, że większość wędkarzy łowiła na spławik i oni nie mieli praktycznie żadnych sukcesów jeśli chodzi o lina - sporadycznie trafiali takie do 25-30 cm. Po kilku dniach niektórzy przerzucili się na "grunt" - no może nie DS - ale popularna - tradycyjana bąbka - i też zaczeli łapać liny w rozmiarach większych niż 30 cm .

Podsumowując też zawsze wychodziłem z założenia że lin to najlepiej spławiczek i łowienie w grążelach - ale jak widać życie zweryfikowało to założenie - i teraz myślę że to raczej zależy od wody, rodzaju dna itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

Chciałbym i ja dorzucić coś w temacie konstrukcji zestawu gruntowego , skupię się

na wodzie stojącej w sezonie letnim.

Po pierwsze przypon , u mnie zawsze jest to plecionka , możliwie najcieńsza , sucha

nieimpregnowana , czarna lub bardzo ciemna . Dla czego plecionka ? Weżmy do

ręki 0,04(nie wnikam w jej faktyczną grubość) o wytrzymałości ok. 3,5kg. i żylkę o

podobnej czyli 0,16-0,18 i porównajmy ich miękkość . Przypon o dł. 10 max 13cm.

po pierwsze przynęta jest bliżej zanęty po drugi rzadziej się plącze.

Hak , wiadomo dobieramy do tego co i na co łowimy. Stosuję sprężyny z długą

rurką , zakładam krótszym końcem do przyponu , zanęta bliżej przynęty , dłuższe

rzuty. Krętlik możliwie najmniejszy ale bez przesady , obowiązkowo koralik .

Koralik zapobieże wcięciu się krętlika w rurkę sprężyny. Następnym elementem

zestawu jest ok. 10 m odcinek plecionki , najlepiej tej samej marki o 0,02 grubszy

od przyponu . Co nam to da ? Widzieliście końcowy odcinek żyłki , jest to najczęściej sprężyna lub coś w tym rodzaju i wg. mnie powstają tu duże opory

w momencie brania. Stosując plecionkę eliminujemy ten problem .

Teraz czas na żyłkę główną , dobieramy ją do wytrzymałości plecionki

(odcinka 10m) i wychodzi nam 0,20 - 0,22 . Węzły do połączenia żyłki z plecionką

można łatwo znależć w necie.

W zasadzie to zestaw mamy załatwiony , przynęty i zanęty to sprawa indywidualna.

O sygnalizatorach elektronicznych napiszę tylko tyle , że ich nie używam, dbam o

zdrowie psychiczne sąsiadów i współtowarzyszy . Nie używam też pałek czy

policjantów mocowanych do kija , moim zdaniem dają zbyt mały luz na żyłce ,

aby można było skutecznie odczytać branie , również ryba gdy zbyt wcześnie

poczuje opór (zanim zdążymy dojść do kija) brania więcej nie powtórzy.

Wskażnik powinien być możliwie najlżejszy, tak aby wybierał luz żyłki a jednocześ-

nie nie stawiał rybie zbyt dużego oporu . Nie był zbyt zbyt duży i nie latał

na wietrze niczym latawiec no i był dobrze widoczny na żyłce jak i w trawie.

No i ostatnia sprawa podpórki , ja stosuję podobnie jak większość teleskopowe ,

kije kładę max wysoko aby zwis sygnalizatora był jak największy.

Wczesną wiosną nie stosuję plecionek wogóle. Amen.

Pozdrawiam Edek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

mam pytania do doświadczonych wędkarzy.

-jak ma wyglądać zestaw. a) ?~~~%_______o_____O______

czy B) ?~~~%_______O_____o_______

?-haczyk

~~~-przypon

%-krętlik

o-stoper

Ociężarek gruntowy

- jak długie musi byc wędzisko do metody gruntowej?

-czy kołowrotek o pojemności 140m żyłki wystarczy na staw o wielkości 100m na 25m ?

-co powinnem mieć w swojej skrzynce (ciężarki,koszyczki )co jeszcze bo w tej metodzie jestem zielony

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowa jest wersja 'A'

Ja nie stosuję pomiędzy krętlikiem a ciężarkiem stopera. Ale to jest tylko mój wybór a nie zalecana metoda.

Długość wędki około 3-4,20 m chociaż może być zarówno mniej jak i więcej .Znam wędkarzy łowiących z powodzeniem na spining o długości 2,10 m.

Kołowrotek o takiej pojemności na ten staw w zupełności Ci wystarczy.

Kup sobie rurki antysplątaniowe, koszyczki bez obciążenia , ciężarki (niekoniecznie) i zwykłe sprężyny też bez obciążenia .

Moc zestawu dostosuj do parametrów wędki aby jej nie złamać zbyt ciężkim zestawem podczas zarzucania.

Shogun nie kryguj się ale jesteś w końcu moderatorem czyli osobą odpowiedzialną za forum a młodszy wędkarz potrebuje pomocy i nauki. więc nie zbywaj nikogo takimi odpowiedziami.

Za karę dwa tygodnie bez wędki w ręce oglądać jak inni wyciągają jesienne sandacze :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja coś dołożę.

Ja nie stosuję wogóle krętlika przy gruntówce a poza tym zestaw a)

Długość wędki około 3-4,20 m
Dla mnie najbardziej optymalna 3,6 m, ewentualnie 3 metry.
Znam wędkarzy łowiących z powodzeniem na spining o długości 2,10 m.
Przy dalekim zarzucie marne szanse na skuteczne zacięcie (kiedyś Shogun pisał o ile się naciąga żyłka)
zwykłe sprężyny też bez obciążenia .
Lepsze dociążone bo ryba nie turla ich po dnie i nie ma brań "do dołu".
więc nie zbywaj nikogo takimi odpowiedziami
Chodziło mu o wędkarzy przez "ż" :wink::lol:
Za karę dwa tygodnie bez wędki w ręce oglądać jak inni wyciągają jesienne sandacze

Ja mu pożyczę :cool: Nawet tak nie żartuj, za chwilę zaczynają się sandaczowe żniwa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ESSOX za rady a za błędy sorry bo jestem słaby z ortografi

mam jeszcze kilka pytań czy do metody gruntowej lepszy jest kołowrotek z pzednim czy tylnym hamulcem?

Lepsza plecionka czy żyłka?

Jakie powinny być ciężarki (waga,kształt,kolor)?

jaki sygnalizator bedzie najlepszy dla mnie (tani) bo jestem młody mam 14 lat i mało kasy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wobler129
Kup sobie rurki antysplątaniowe

Z moich doświadczeń - one włąśnie plączą zestawy, nie tylko ja tak sądzę tak równiesz piszą w "WW". Używam tylko rurki antysplątaniowej przy połowie węgorza. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia jaki hamulec, weż taki jaki ci bardziej pasuje, dalej polecam żyłke, tańsza, niebrudzi się, a plecionka kosztuje conajmniej 40zł, i wymieniać się ją powinno tak co 2,3 miesiące, więc jeśli niemasz kasy to nawet tego nie kupuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam zestaw a jest dobry i polecam do połowów gruntowych wedki o wymiarach 3.60 to optymalny wymiar wedziska który pozwoli ci na dobre łowienie tą metodą ciężar wyrzutowy takiego wedziska powinien być w granicach od 30 do 80 w zupełności wystarczy jesli łowisz na koszyk.a co do kołowrotka sam dopasuj a żyłki ci jeszcze zostanie życze udanych łowów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

No, no standardowa odpowiedź - poczytaj forum :grin:

Na serio to wędeczkę masz typowo morską. :neutral: Feeder ( czyli gruntówka) powinien miec max cw. do 120 g. Koniecznie zakup sobie jeszce elektroniczny sygnalizator brań. Długość feedera powinna miec 3.60 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za błąd ale powiedziałem koledze, żeby mi to sprawdził i powiedział mi 180-220g, a teraz sam to sprawdziłem i okazało się, że to jest 80-120g. mój kolega chyba coś pomylił. Będę łowić na jeziorze średnia głębokość 4m. Chcę łowić karpia bo niedawno zarybili ten zbiornik karpiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierzesz haczyk wiążesz go do przyponu, długość przyponu to już jak ty wolisz

teraz przypon wiążesz do krętlika i masz gotowy przypon

następnie na żyłkę główną przeciągasz sprężynę póżniej dajesz koralik i na sam koniec gumowy stoper dla ochrony węzęłka

następnie wiążesz koniec żyłki głównej do krętlika na którym z drugiej strony dynda przypon

teraz masz już gotowy zastaw

pózniej bierzesz kija robaki i trochę zanętki i heja nad wodę

jak już znajdziesz sobie wymarzone stanowisko to się rozwalasz z całym tym majdanem

cdn. :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.