Skocz do zawartości
tokarex pontony

Jak na leszcza-pytania i porady


750

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam bardzo podobne pytanie co kolamilan,

Dokładniej chodzi mi o śląsk. Nie wiem czy się nie myle, ale tarło leszcza przypada na połowe maja ?? Poszperałem na necie i chyba przesadziłem z ogromem informacji.

Z jednych żródeł wynika, że leszcz zaczyna dobrze brać gdy jabłon ma kwiatki. Inni mówią, że od momentu pojawienia sie listków. A pan "bodzio" to już mi w ogóle zamotał w głowie. Ogólne opinie mówią, że bierze cały rok.

Zastanawiam się nad wypadem na majówke, na typowo leszczowo-szczupakowe jeziorko.

Czy jakis ogarnięty leszczarz mógłby mi wyklarowac takie informacje jak np.

Kiedy dokładnie przypada te tarło ( jakieś oznaki w przyrodzie, temperatura, albo zwyczajnie mniej więcej szacowany czas --> tak dla wlaśnej informacji :twisted: )

I czy ogólnie jest sens nastawiać się na połapanie leszczy na początku maja ( w tym roku złowiłem juz jakieś przypadkowe sztuki ) Czy dać im jeszcze czas np. do czerwca a teraz uderzyc tylko na zębacza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 460
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem czy się nie myle, ale tarło leszcza przypada na połowe maja

Na jeziorze Rybnickim leszcz, którego złowiłem w zeszłym roku w połowie lutego miał już wysypkę tarłową. No ale to jest Rybnik. :mrgreen:

I czy ogólnie jest sens nastawiać się na połapanie leszczy na początku maja

W zeszłym roku miałem najlepsze efekty w pierwszej połowie maja. Zeszły rok był zupełnie inny jeśli chodzi o pory roku, ale nie sądzę żeby w tym roku brania przesunęły się jakoś bardzo znacząco.

Jak już zasiąde na miejscówke to podsypać zanętą leszcz traper specjal i do tego atraktor vanilia z trapera ??

Jak nęcę regularnie makaronem (co drugi dzień, na zmianę z łowieniem) to w ogóle nie donęcam sypką zanętą. Tylko tyle co do koszyka. A w tym roku chcę spróbować całkiem zrezygnować z koszyka na rzecz zestawu z ołowiem. Potestuję jak to wpłynie na eliminację brań małych ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek1, Rybnickie to jak hmm... vegas, tam jest cały czas ruch. Ostatnio ostro ciągli takie łaty, że karpie mniejsze łapie (60-70 cm). Ja jakoś wole Gzel, przyjemniej mi sie łowi i piranie nie pływają :mrgreen:

w planach mam wypad na taki dziki stawik w lesie ok 10 ha.

W takim razie wyruszam na 3 dni ( 2 nocki ) wytestować nowe "krzesełko". ( fk2 z podnóżkiem :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek i jak u Ciebie z wielkością leszczy było rok temu?

Bez okazów. Ryby głównie w przedziale 40 do 50 cm. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że moje łowisko nie jest typowym leszczowym zbiornikiem. Rybą dominująca jest karaś. Mając na względzie ten fakt byłem bardzo zadowolony z efektów nęcenia. Miałem w łowisku ryby o które mi chodziło i łowiłem je regularnie i sporych ilościach.

W tym roku wypróbuję jeszcze bardziej selektywne przynęty i metody, żeby sprawdzić czy jednak pływa tam jakaś gruba łopata :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy dokładnie przypada te tarło ( jakieś oznaki w przyrodzie, temperatura, albo zwyczajnie mniej więcej szacowany czas --> tak dla wlaśnej informacji
Generalnie to wiosna :wink::mrgreen: a poważnie nie patrz na żadne kwiatki na drzewach ,chyba ze drzewo w wodzie stoi od lat ,pewnym jest jedno jak woda osiągnie tem.16-18 stopni[tak z tydzień] to leszcze zaczynają swoje amory ,na początku trą się małe i średnie sztuki ,na końcu te największe ,kiedy to przypada ? no jest z tym rożnie w zależności jaka wiosna ,w zeszłym roku pierwsze początki tarła leszczy zauważyłem już na koniec kwietnia ,mam gdzieś to nagrane ,tyle ze mam kłopot z odszukaniem materiały mam już na 3 dyskach :cool: .Jak długo trwa tarło leszczy no tu jest tez duży rozrzut nie raz trwa to tydzień nieraz ,nawet dwa ,jest to związane z wieloma czynnikami ,stanem pogody ,jaka była zima ,czy leszcze jesienią pożarły dużo futru .
I czy ogólnie jest sens nastawiać się na połapanie leszczy na początku maja
Jest to totolotek :mrgreen: ,ja odpuszczam leszczom niech się spokojnie wytrą i napłodzą dużo dzieci ,lepiej w maju poćwiczyć drapieżnika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek, Uwierz na słowo, że dla mnie maj to szczupak ( rok temu w maju 88 cm na pzw :mrgreen: ) Tylko nie chce brata zniechęcić, a on tylko lekkie gruntówki ogarnia (ale ma samochód :wink: ). Jeziorko typowo szczupakowe, kolejnym sensownym rywalem jest duzy leszcz, pożniej to już tylko płotkowzdręgi.

Pojade tam w tym tyg i zbadam sytuacje. W najgorszym wypadku zmienie łowisko.

Nie lubię, gdy ktos komus przeszkadza w seksie :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie teraz szukać leszcza w dużej rzece? wczoraj łowiłem w miejscu gdzie rok temu w czerwcu brały leszcze nie mniejsze niz 1kg a tu wczoraj nawet brania :neutral: a nurt taki że koszyczek 100 spierniczał pod brzeg :???: po drugiej stronie w zatoce 'coś' się konkretnego chlapało... leszcz ma tarło????? kiedy można liczyć na dobre brania? i jak wybrać miejsce na wiosne na feederka :smile: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam998, u mnie to samo.

W miejscach, gdzie rok/dwa lata temu lowilem w kwietniu wielkie lopaty teraz ani wiekszego leszczyka.

Przyczyna jest taka, ze zima trwala dlugo i w wodzie dalej panuje wczesne przedwiosnie. Zajrzyj pod wode, malo oznak zycia (roslinki, slimaki itp). Leszcz jeszcze sie nie wytarl i dlatego nie bierze.

Na moje oko zacznie brac za 2-3tygodnie dopiero.

W duzej rzece na wiosne szukaj leszczy na wyplyceniach, niedaleko od brzegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w jeziorze biorą jak głupie. Na zawodach prawie każdy miał komplety, niektórzy po 8 przekraczających kilo.
W miejscach, gdzie rok/dwa lata temu lowilem w kwietniu wielkie lopaty

Moglibyście opisać dokładniej rodzaj jeziora i miejsca w których łapaliście? W jakich godzinach następowały brania? Za rzetelną odpowiedź daję "pomógł" :cool: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rzeka.

na wiosne ryb szukam w plytszych miejscach. Brania zawsze od godziny 11 do poludnia. Wynikami chwalic sie bede. Rekordow nie zglaszam, bo nie chce aby moje lowisko bylo oblegane dzien i noc, jak jest kiedy sie fajna rybke zglosi.

Lato to zas inna historia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.