Skocz do zawartości
tokarex pontony

Metoda odległościowa


poczatkujacy wedkarz

Rekomendowane odpowiedzi

Haha, Luki ja też chętnie bym go zobaczył ;) ale nie łowie na wodach płynących. :cry:

Wydaje sie że troche za bardzo sobie skomplikowałeś życie, ale jak sie sprawdza to dlaczego nie? Na Twoim miejscu spróbowałbym przystawkę z oliwką przelotową i spławikiem mocowanym na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon
  • Odpowiedzi 185
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Luki_cze, jaki grunt masz na tej wodzie płynącej? Ja powyżej 1,5 m używam przelotowych i jako obciążenie stosuję oliwkę przelotową z igielitem a w połowie przyponu śrucinę jako sygnalizacyjną. Ale u mnie to taka specyfika wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grunt jest tam ok 3,5 m i doś duży uciąg, próbowałem łowić przepływanką ale dno jest nie równe i szybko ściąga spławik, więc próbuje coś wymyślić jak by tam można łowić spławikiem, a są tam piękne klenie (40-50 cm)bo nawet jeden podpłynął do brzegu - uśmiał się i tyle go widziano :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam wszystkich:)chcialbym sie dowiedziec jak zmontowac zestaw ze splawikiem typu waggler ,czy wogole sie go wywaza jak tak to w jaki sposob jak rozmieszcza sie ciezarki.Jesli ktos ma jakies gazety,ksiazki czy tez zna jakies strony ze schematem montowania wagglera to bardzo bym prsil o podanie linkow czy tez zeskanowanie i wrzucenie .Serdecznie dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maaarekk4, nie zawsze jest sens rozmieszczać śruciny(jezeli nie lowimy z opadu czy inne dziwactwa) a uzywanie srucin do blokowania splawika jest niechlujstwem i ma same minusy - lepiej dać przelotowa oliwke punktowo - mniej sie zestaw pląta.

wzorzec zestawu:

stoper sznurkowy(lub2,3 drobne gumowe - lowisko do 3m) - koralik - spławik przelotowy(waggler, olowek etc.) - oliwka przelotowa(dociazajaca tak aby wystawal pozadany fragment splawika) - stoper gumowy - niewielki krętlik - przypon z haczykiem.

taki prosty i uniwersalny zestaw do lowienia w toni jak i z dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja puki co łowie na matchówe tak(nic się nie plącze):

Przede wszystkim 70%obciążenia przy spławiku z tym,że ja uwzględniam obciążenie w korpusie spławika(nie zauważyłem żeby mi się cokolwiek plątało) ,30% przy końcu zestawu(pamiętajmy żeby podwajać cieżar ołowiu jak i odległość od haka np. 15cm 0,20g, 30 cm 0,40g(ja przeważnie i tak tego nie robie :wink: np.umieszczam dwie śruciny 0,60 g poprostu jedną 25cm od haczyka drugą oddaloną o 50cm). A więc np. mamy spławiczek 3,5g+1,5g(1,5 g umieszczamy przy haku.Za to 3,5 g mamy w korpusie).Ja mam matchówke Dragon Destiny 4.20m c.w 5-20 g. Przy głębokości do około 2,5-3m montuje spławik na stałe przy użyciu patencika stonfo. Powyżej tej głębokości używam stoperów sznurkowych(nitkowych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o waglery to polecam spławiki ralusso może cena trochę wysoka ale warto. Nie łowiłem na bardziej precyzyjne waglery szczególnie polecam cralusso rocket z drutem i regulacją dociążenia antenką. Jeżeli chodzi o rozkład śrucin to przy tym zestawie zakładam 3szt. najmniejsze co 15-20cm. nie ma mowy o plątaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maaarekk4, to, ze splawik posiada juz 3 gramy wlasnej masy ( ld - prawdopodobnie od leading ) + 2 gramy na zewnetrzne dociazenie.

druga sprawa przy dobieraniu obciazenia zestawu jest komfort, celnosc, odleglosc zutow - rozlozenie tych hocby 2g obciazenia na znacznym odcinku poprawia mechanike opadu jednak pogarsza wszystkie ww. aspekty. rowniez przeciazenie zestawu gdzie dociazenie zewnetrzne > masa bazowa splawika - drastycznie skraca rzuty a takze celnosc, gdyz obciazenie zewnętrzne wyprzedza splawik w locie i powoduje przesuniecie go az do stopera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

witam

Ja osobiście łowię w jeziorach na głębokości najczesciej od 1,5-4 metrów stosuje spławiki typu waggler 4-6 gramów,gramatura spławika jest podyktowana dwoma rzeczami; głębokoscią łowiska ,oraz odległością rzutu,trzeba znalezc kompromis,nieraz miałem tak ze ryby były daleko na 20-25 metrze i nie moglem do nich dorzucić zestawem,jednak jeśli zwiększałem wagę spławika brania były słabsze.

Jesli chodzi o rozłożenie obciążenia to zauważyłem że najlepszym kompromisem u mnie jest 2 oliwki .

Czyli ...stoper z nitki ,koralik ,agrafka z kretlikiem i na niej waggler przyjmijmy 5-5,5 grama(po to agrafka by go szybko zmianić),znów koralik i ...znów stoper (tym dolnym stoperem wyregulujesz sobie jak nisko spławik ma ,,zlatywać,, podczas zarzutu,uwierz ze to bardzo pomaga i zapobiega splątaniom zestawu :razz: ,potem oliwka 3,5 grama,przerwa 35-40 cm,oliwka 1,5 grama,potem malutki krętlik..i przypon dowiązany do krętlika długości od 10 do 50 cm(w zależności od gatunku i intensywnosci żerowania ryb.

długość przyponu powinna być zawsze krótsza niż odległość miedzy pierwszym i drugim ciężarkiem.

W tej metodzie megaważne jest to żeby zestaw się nie plątał,oraz żeby zarzucać jak najcelniej,nie ma nic gorszego gdy ryby biorą świetnie,a rzuty się nie udają,doświadczyłem nieraz :mrgreen: Mam nadzieje że ci się to przyda .

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obejrzałem te stronki które kolega polecił i o.k. ale LARY dobrze napisał. ja mam swoją teorię na waglera. łapię na ciężkie waglerki ,na duże odległości. dociążam TYLKO PRZYPON . łapię na waglerki z piórka pawiego bo mają ciężar ok.10 gr. do zestawu na przypon daję cztery śrucinki. łapię z [niby] wieszaka.dociążam zestaw tak żeby bez przynęty był niby minimalnie niedociążony. jak założę na hak to zestaw ma być perfekt wyważony z wieszaka. jak przynęta będzie leżeć na dnie to spławik będzie niby niedociążony. i tak jest niedobrze.musi być mikro nad dnem.to moja metoda FULKONTAKT. OBOJĘTNIE JAKI RUCH SPŁAWIK WYKONA CZY W GÓRĘ CZY PRZYTOPI TO ZACINAM. w pierwszej fazie brania bo ryba jest zupełnie niświadoma ZAGROŻENIA.pozdrowionka. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stperki używam kordonka koloru natury ; brąz lub zieleń,a wagleki zawsze mam o takiej samej wadze bo można je w każdej chwili wymienić. montuję je na agrawce z krętlikiem bo to praktyczne.stosuję dwa stopery z kordonka. jeden przed a drugi za spławikiem. powód? wykluczenie plątaniny .hamować zestaw i tak trzeba a można przy długiej wędce prawie wyeliminować plątanie oddalając waglerka od przyponu z obciążeniem o okolo 1 metr .polecam bo mnie plątanie nie zdaża się prawie wcale. napisałem prawie bo to bardzo zdko się zdaża :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Przeczytalem temat , uzyskalem odpowiedzi na niektore moje watpliwosci, ale nie wszysko stad moje pytanie.

Moja standardowa budowa zestawu odleglosciowego wyglada tak - stoper gumowy - wagler (tylko nie wiem czy waglerem tez mozna nazwa splawiki z antenka bez ciezaru wlasnego) , kolejny stoper gumowy , jeden ciezarek oliwka , stoper gumowy , przypon.

Czy taka budowa moze byc , czy niezbedny jest stoper nitkowy i jaka jest jego przewaga nad gumowym (nie mam wrazenia, ze stopery blokuja mi wyrzut i ciezko przechodza przez przelotki) ?

Druga rzecz od czego uzalezniacie ciezar splawika? Od odleglosci do wyrzutu i fali?

Generalnie lowie na splawiki ok 6gr na jeziorze , wyrzucajac zestaw ok 10 m od pomostu.

Czy rozlozenie ciezarkow w kilka mniejszych jest lepsze niz jeden wiekszy?

Ostatnia rzecze jest lapanie gruntu - to normalne, ze przy ok 6gr splawiku , zanim zlapie grunt mija troche czasu (mysle tu o ok 3-4 metrach glebokosci). Czy przy ciezszych splawikach idzie to szybciej?

Z gory dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoper gumowy - wagler (tylko nie wiem czy waglerem tez mozna nazwa splawiki z antenka bez ciezaru wlasnego) , kolejny stoper gumowy , jeden ciezarek oliwka , stoper gumowy , przypon.

Jeśli głębokość łowiska nie przekracza 3/4 długości wędziska jest OK.Natomiast jeśli przekracza to pierwszy stoper gumowy zastąp stoperem nitkowym + koralik ,jaką ma przewagę stoper nitkowy ? ano mniejszy opór na przelotkach ,w czasie holu może dojść do blokady stopera gumowego o przelotkę .
Druga rzecz od czego uzalezniacie ciezar splawika? Od odleglosci do wyrzutu i fali?
Również od głębokości + te co wymieniłeś.
Czy rozlozenie ciezarkow w kilka mniejszych jest lepsze niz jeden wiekszy?
Nie ma lepsze czy gorsze ,po prostu te dwa rozwiązania maja swoje uzasadnienie.
Ostatnia rzecze jest lapanie gruntu - to normalne, ze przy ok 6gr splawiku , zanim zlapie grunt mija troche czasu (mysle tu o ok 3-4 metrach glebokosci). Czy przy ciezszych splawikach idzie to szybciej?

Przy 6g raczej schodzi szybko ,przy 2-3 gramach sie wlecze , zależne też jest właśnie od obciążenia jak skupione to szybko tonie jak rozproszone to wolniej tonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Spławik 6- 8 g bez własnego dociążenia.

Racja. Od siebie dodam że warto zastosować obciążenie w postaci jednej przelotowej oliwki + śrucina sygnalizacyjna. Do tego spławik z cieniutką antenką np. coś takiego:

22b118d94b47cd2fm.jpg

Na tego typu spławikach świetnie widać podnoszone brania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stoper gumowy - wagler (tylko nie wiem czy waglerem tez mozna nazwa splawiki z antenka bez ciezaru wlasnego) , kolejny stoper gumowy , jeden ciezarek oliwka , stoper gumowy , przypon.

Jeśli głębokość łowiska nie przekracza 3/4 długości wędziska jest OK.Natomiast jeśli przekracza to pierwszy stoper gumowy zastąp stoperem nitkowym + koralik ,jaką ma przewagę stoper nitkowy ? ano mniejszy opór na przelotkach ,w czasie holu może dojść do blokady stopera gumowego o przelotkę.

a jaki stoper moge zastosowac jesli glebokosc przekracza 2X dlugosc wedki?

czesto lowie na 6m a jeszcze jest zapas, z krotka wedka czuje sie lepiej wiec stosuje 3m wedzisko. stosuje gumowe stopery i nie mam z nimi problemu jesli chodzi o przelotki ale jesli jeszcze chce zwiekszyc grunt to nie mam mozliwosci bo stoper przeszkadza na szpuli kolowrotka przy zarzucaniu kiedy zylka powinna bez zadnego oporu odwijac sie ze szpuli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



Dodaj link lub baner - >


Polecamy

TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich
Dragon
https://www.iparts.pl/
Pomocnik wędkarza
przewodnicywedkarscy.pl
Blog Zwędkowani
TOKAREX - super oferta pontonów firm Honda, Bush, Fiord, Kolibri, YRT, CHINEE oraz silniki i akcesoria do nich

Pontony - TOKAREX - super oferta pontonów firm BUSH, Fiord, YRT i HONDA

Akumulatory żelowe i AGM; Zamów online! do łodzi, jachtów, silników, echosond itp.
www.akumulatory-zelowe.pl






Dodaj link lub baner - >


Partnerzy

Corona-fishing.pl - sklep wędkarski



Telefony, smartfony, tablety - jaki kupić, jaki wybrać?





  • Ostatnio przeglądający

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.