Skocz do zawartości
przynęty na klenia     Dragon

Ślęza - wyniki - tabele - zasady


jaceen

Rekomendowane odpowiedzi

Skoncentrujcie się tylko na Ślęzie. Nie na innych dużych rzekach i legendach:). Dla mnie okoń 30, szczupak 60 w tej rzece, to porównywalny wyczyn, jak w kleniu 40cm. I tu przy takich rozmiarach punktacja jest wyrównana. Okoń 30=42pkt; szczupak 60=40pkt; kleń 40=40pkt; pstrąg 40=40pkt.

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przynęty na klenia   Dragon

Przypomnienie z poprzedniej strony.

Poddaję propozycję zmiany punktacji okonia, pstrąga i szczupaka. Te trzy gatunki liczyłbym od bazowej 30pkt. a pozostałe ryby bez zmian. Przy obecnej punktacji pstrąg jest już na starcie mocno karany -5 a złowienie i zgłoszenie tej ryby powinno być docenione. Okoń i szczupak przy nowej punktacji wniósłby dodatkowy akcent rywalizacji. Uciekamy od dominacji klenia w zgłoszeniach. Przykładowo złowiony szczupak 60cm po przeliczeniu mojej propozycji miałby 40pkt. W poprzedniej wersji tylko 35pkt. Weźmy teraz przykład okonia. Zgłoszenie okonia 30cm daje 42pkt a nie jak poprzednio 37pkt. Ma to na celu ożywienie w punktacji i może bardziej uaktywni łowców innych gatunków. Pewnie kleń i tak zostanie wiodącą rybą a pozostawienie pozostałych gatunków z przelicznikiem 25 pkt bazowych według mnie broni się przed jakąś wielką niesprawiedliwością.

 

 

Propozycja Andrutone też jest do rozważenia. Zrobiłem symulację na pięciu rybach. Czyli łowimy rybę ponad wymiar i za każdy dodatkowy centymetr dodajemy 1pkt. Proste i czytelne.

 Wyglądałoby tak:

Okoń         25cm=7pkt----27cm=9pkt-----29cm=11pkt----31cm=13pkt

Kleń           32cm=7pkt----34cm=9pkt-----36cm=11pkt----38cm=13pkt

Jaź               -„- -„- -„- -„- -„- -„- _________-„-______________-„-

Szczupak   57cm=7pkt----59cm=9pkt-----61cm=11pkt----63cm=13pkt

Potok         37cm=7pkt----39cm=9pkt-----41cm=11pkt----43cm=13pkt

 

 

I teraz tak. Robimy ankietę i głosujemy na jedną z propozycji. 26 grudnia ostatni dzień na oddanie głosu. Po tym terminie i konsultacji z kapitułą zostanie podjęta decyzja. Chcę poznać  zdanie wszystkich zainteresowanych ligą.

 

A.      Pozostawiamy regulamin bez zmian.

B.      Moja propozycja. Pozostawiamy główny przelicznik (25pkt) bez zmian, premiujemy trzy ryby okonia, szczupaka, pstrąga i przypisujemy im przelicznik 30pkt.

C.      Propozycja Andrutone. 1cm ponad wymiar = 1pkt.

 

 

Ja zaczynam.

Jestem za propozycją B :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W-g mnie najliczniej występującymi rybami , które są w Ślęzie i nimi punktujemy to klenie. Tu bym je zostawił w  spokoju jeśli chodzi o punktowanie. Rybki w granicach 30-35 cm najczęściej się trafiają. I tu punkty wydają się być sprawiedliwe. Co do okonia, szczupaka i pstrąga to faktycznie punkty za te ryby mogły by być bardziej doceniające dla łowcy tych gatunków. Sam w pierwszej edycji w jakiej uczestniczyłem pamiętam jak trafiałem ładne garbusy. Punkty były marne, więc koncentrowałem się tylko na kleniach. W  "LŚ" 2016 został wprowadzony przelicznik dla okonia . Czyli za wymiar 25 pkt + za każdy dodatkowy cm 1 pkt.  Mi to już dało sygnał, by może spróbować swych sił i w okoniach. Udało mi się zapunktować okoniem 32 cm. Co mi to dało? Ano dało  25 pkt + 14 pkt za ponad wymiar. W sumie 39 pkt. Dużo? Mało? Zaznaczam jesteśmy na Ślęzie! Co oznacza dla Was taki okoń 32 cm? Szczupak 60 cm lub pstrąg 40 cm? Dla nie wyjątkowe okazy! Kleni kilka czterdziestek już miałem z tej wody. Okonia ciężko mi będzie złowić większego niż te 32 cm. Uważam, że można docenić bardziej wędkarza-zawodnika, który złowi takie sztuki. I jestem w 100% za propozycją B. Okoń 25 cm dostałby 37 pkt. Myślę, że to uczciwe punkty za taką rybę z tej rzeki. Uważam, że jest potrzeba modyfikacji punktów w tych gatunkach. Może się wypowie Płatek88 jak walczył z dużym pstrągiem. I czy go łatwo złowić? Czy często siada na kiju? Pozdrawiam! 

 

  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;)

Zdecydowanie jestem za propozycją Jaceena czyli B:) W 100% podniesie to atrakcyjność ligi, jestem też pewny, że dzięki temu zobaczymy więcej punktujących osób. Będzie można spróbować swoich sił na różnych gatunkach ryb. Każdy kto łowił na Ślęzie wie, że nie jest to łatwe łowisko, ale poprzez swoja aktywność na tej rzece można wybadać odcinki na których dane gatunki ryb mogą występować w większej ilości i z taką informacją możemy zawalczyć z innym gatunkiem ryby niż kleń, bo kleń jak wiadomo na Ślęzie jest wszędzie, ale nie wszędzie z łatwością można go łowić;p Nie wszystkim dobrze idzie w kleniu, ale za to może dobrze iść w łowieniu okonia w przedziale 25-30 pt i takie okonie mogą dać już ładny wynik w turze;)Zmiana punktacji okonia, szczupaka i pstrąga podwyższy ich rangę i myślę, że da dużą mobilizację do wyjścia nad rzekę. Dla mnie na pewno, ponieważ będę mógł też powalczyć z okoniem;)  Wielu z nas łowiło okonie, jednak nie było co wpisywać do tabeli gdyż było za nie zbyt mało punktów, tak samo miało to miejsce ze szczupakiem. O pstrągu nie ma co wiele pisać, gdyż nikt go nie złowił w tym sezonie, jednak trafiał się na kiju i wiem, że pływa w rzece;) Złowienie tej ryby powinno być docenione odpowiednią ilością punktów, tak jak okoń i szczupak;)

Zdecydowanie B;)

Pzdr i do zobaczenia nad wodą;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja Jaceena, zwłaszcza po podniesieniu punktacji pstrąga i szczupaka wydaje się rozsądna i jestem gotów przystać na te zasady i się pod nimi podpisać. Faktycznie pstrąg był traktowany niesprawiedliwie, a szczupak był mocno niedoceniony. Jednak 18 cm okoń za 30 punktów to mi się zdaje trochę za dużo.

Nie przepadam również za kombinowaniem z liczeniem punktów, a i nie chcąc wypierać się swojego pomysłu, głosuję na opcję C.

Moja propozycja ma jednak jedną zasadniczą wadę: trudno będzie wykręcić 200 punktów w roku:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz sam się zastanawiam nad okoniem 18 cm???  A może dać  30 pkt, ale podnieść wymiar do 20 cm? Tak to wygląda  po symulacji na  okoniu:

18 cm-30 pkt

19 cm-31 pkt

20 cm-32 pkt

21 cm-33 pkt

22 cm-34 pkt

                    23 cm-35 pkt=kleń 35 cm

,a tak jakby podnieść wymiar w LŚ okonia do 20 cm:

20 cm- 30 pkt

21 cm-31 pkt

22 cm-32 pkt

23 cm-33 pkt

24 cm-34 pkt 

                   25 cm-35 pkt=kleń 35 cm

??????

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andrutone napisał:

Moja propozycja ma jednak jedną zasadniczą wadę: trudno będzie wykręcić 200 punktów w roku

I dlatego proponuję podnieść progi startowe:)))

Pozostańmy przy tych trzech wersjach. Propozycja Jacolana jest rozsądna i jak przejdzie propozycja "B", To zrobimy jeszcze jednodniową pogaduchę i dopniemy sprawę. Osobiście takie rozwiązanie będę popierał. Czyli okonia zgłaszamy od 20cm = 30pkt + za każdy centymetr ponad wymiar 1pkt.  Ja nie widzę przeciwwskazań. Wtedy okoń30cm=kleń40=szczupak60cm=pstrąg40cm=jaź40cm.

 

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pstrągów w tym roku nie było, ale wymiarowy szczupak na Ślęzie to już fajna ryba. Pamiętam zębatego złowionego przez Budka - ryba fajna i niewiele takich się tu łowi a ile tam było? bodajże 26pkt - niewiele. Jak najbardziej jestem za podbiciem punktów za szczupaka.

Propozycja @andrutone jest ciekawa bo daje prostotę w liczeniu punktów. 200 punktów nie musimy wykręcać ale 0pkt za 50cm szczupaka, czy pstrąga 30cm?

Po zastanowieniu głosuję na propozycję B @jaceena z modyfikacją @jacolana :)

Skoro już robimy wyjątki to dodał bym tylko jeszcze jeden - brzanę. Nikt w Lidze do tej pory nie złowił żadnej ale wiemy że w Ślęzie są i myślę że złowienie wymiarowej to niesamowita frajda i wyczyn :) 25pkt to słaba gratyfikacja za taką rybę. Jako wyjściową propozycję rzucam 50pkt za wymiar i 1pkt za każdy dodatkowy cm :) Czyli brzana 45cm dała by 55pkt. Jeśli uznacie że to za dużo to jako drugą opcję 1cm=1pkt.

Edit: jeszcze mi się przypomniało - skoro wyróżniamy szczupaka to powinniśmy tak samo potraktować sandacza :) Wymiarowego jeszcze nikt z nas nie złowił, ale myślę że to kwestia czasu...

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się dyskusja rozpoczęła to byłem za pozostawieniem starych zasad. Po przemyśleniu tematu i argumentacji jaceena, głosuję za opcją B (czy z modyfikacją jacolana czy bez - dla mnie to bez większej różnicy).

Zasady można zmienić przy kolejnych turach. Grunt, żeby za jednym zamachem nie robić rewolucji bo to może zniechęcić uczestników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to wywołałem dyskusję, żeby wyciągnąć od Was pomysły, aby uatrakcyjnić rywalizację. Już powoli się odkrywacie:) O brzanach tylko się słyszy.  Specyfika tej wody nie wróży sukcesów w tym gatunku. Jej złowienie powinno odbić się echem i "bokiem" wszystkim którzy punktują w lidze. To samo dotyczy pstrąga, sandacza, bolenia i może jeszcze jedna czy dwie ryby. W tej punktacji można te ryby podciągnąć, bo złowienie graniczy z cudem a przeliczniki dla nich patrząc na tą wodę są marne. Może faktycznie w tych gatunkach przyjąć 1cm=1pkt? I wymiarowa brzana, czy boleń ma na starcie 40pkt? Nie ryzykowałbym z sumem:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 11.12.2016 o 14:58, jaceen napisał:

Zasady Ligi Ślęzy 2016/5 

- Bierzemy pod uwagę sumę długości trzech największych ryb złowionych metodą spinningową, castingową lub muchową.

- Ryby które będą brane pod uwagę to:  ryby posiadające wymiar ochronny.

- Rywalizacja na żywej rybie.

- Wędkujemy zgodnie z zasadami RAPR.

Pozwolę sobie jeszcze dodać swoje trzy grosze do tej dyskusji, choć naprawdę nie czuję się do tego uprawniony, gdyż wynikami w Lidze nie błyszczę.

Jestem przeciwnikiem zbytniego komplikowania zasad, tworzenia rozbudowanych regulaminów, etc. Szalenie spodobała mi się pierwotna formuła tego współzawodnictwa, która polegała na złowieniu największego klenia sezonu. Rzeczywiście szkoda było jednak innych fajnych rybek. Dlatego zasady obowiązujące teraz uważam za wystarczające: Ryby które będą brane pod uwagę to:  ryby posiadające wymiar ochronny, oraz: Wędkujemy zgodnie z zasadami RAPR (a więc również wymiarami ochronnymi). Zaś moja propozycja punktacji wydaje mi się prosta i odpowiadająca duchowi Ligi.

A łowcy wymiarowej brzany czy sandacza przypadnie wieniec chwały i wieczna sława;)

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy głos w dyskusji jest ważny. Czy ktoś był 1raz, czy trzydzieści. Powiem trochę przewrotnie, więcej mi zależy na opinii tych, co mają mniej czasu i trudniej im odnaleźć się na Ślęzie. Ci co więcej z tej wody wyciskali do tej pory i tak jakoś sobie poradzą i dostosują do każdej zmiany. Nie jest to mus, ta zmiana. Andrutone propozycja jest według mnie bardzo dobra, mało skomplikowana, przejrzysta, więc się pojawiła. W poprzednich sezonach była brana pod rozwagę. I stąd postanowienie zrobienia ankiety.  Po trzech latach doświadczenia i obserwacji wyników widzę jednak potrzebę zmian. Z początku była największa ryba, było dobre na start. Nastąpiła zmiana na trzy największe. Okazało się prawie strzałem w dziesiątkę. Przy okazji zaczęły pojawiać się inne gatunki. I tu widzę potrzebę niewielkiej kosmetyki w punktacji, aby i te gatunki mogły zagościć w ligowej tabeli.

Dziękuję za dotychczasowe głosy. Żeby zbytnio nie odjeżdżać z pomysłami, to wróćmy do tych trzech propozycji:) Nie liczę głosów, aby nie sugerować odpowiedzi. Będziemy je wydłubywać z dyskusji.

Dla przypomnienia:

A.      Pozostawiamy regulamin bez zmian.

B.      Moja propozycja. Pozostawiamy główny przelicznik (25pkt) bez zmian, premiujemy trzy ryby okonia, szczupaka, pstrąga i przypisujemy im przelicznik 30pkt.

C.      Propozycja Andrutone. 1cm ponad wymiar = 1pkt.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jaceen napisał:

Powiem trochę przewrotnie, więcej mi zależy na opinii tych, co mają mniej czasu i trudniej im odnaleźć się na Ślęzie. Ci co więcej z tej wody wyciskali do tej pory i tak jakoś sobie poradzą i dostosują do każdej zmiany.

I tu się zgadzam, czołówka da radę mniej lub gorzej. Ja to widzę inaczej. Zmiana ma na celu nie komplikację w liczeniu.  Ale raczej szukanie większej liczby graczy. Tak bym to nazwał:) Którzy łowiąc np. okonie spokojnie będą mogli być na szpicy tabeli. Fajnie by było w przyszłym sezonie czytać wpisy  kilkunastu punktujących chłopaków. W miarę systematycznie. Myślę ,że  WŁAŚNIE O TO  najbardziej chodzi w tej całej zabawie.  By był ruch nad rzeczką. Jej w miarę kontrola. Im więcej nas będzie aktywnych tym maszyna się bardziej rozpędzi. OT taka zasada owczego pędu :) 

 

4 godziny temu, andrutone napisał:

Jestem przeciwnikiem zbytniego komplikowania zasad, tworzenia rozbudowanych regulaminów, etc. Szalenie spodobała mi się pierwotna formuła tego współzawodnictwa, która polegała na złowieniu największego klenia sezonu. Rzeczywiście szkoda było jednak innych fajnych rybek.

ja również jestem przeciwnikiem skomplikowanych zasad regulaminów. Uważam jednak, że powinien być jakiś w miarę równy podział punktów między gatunkami. Że powinniśmy znaleźć jakiś wspólny przelicznik dla ryb. By, można było nagrodzić punktami optymalnie odpowiednimi dla złowionej ryby. Patrząc na jej liczebność, wielkość i poziom trudności połowu. Jak powyżej pozostaję przy wariancie B przy wymiarze okonia od 20 cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ostatnio mało tu bywałem, mało się angażowałem, a i ilość wyjazdów na Ślęzę w drugiej turze można byłoby policzyć na palcach jednej ręki :(. Tak niestety wyszło z różnych powodów. Mam nadzieję, że nowy sezon przyniesie więcej wyjazdów nad wodę bo i plany ambitne :). Swój skromny głos oddaję na propozycję B. Wydaje się najbardziej przejrzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego momentu wyłowiłem 10 głosów. Jeżeli ktoś z Was ma w planach przyłączyć się, to nie miejcie oporów wyrazić swoje zdanie.

Wiadomo, że Ślęza nie zawsze jest po drodze;) a w dodatku zarasta na długich odcinkach i piekielnie utrudnia łowienie. Szczerze powiem, że ja polubiłem takie klimaty. Może inaczej, przyzwyczaiłem się i dostosowałem sposoby do tej sytuacji. Moje zgłoszenia były właśnie z takich odcinków i wcale daleko nie wylądowałem. Mam plany na następny sezon. Mam już sprzęt, który ma pomóc obalić hegemona ligi. Przynęty też już się szykują. Nie ukrywam tego. Niech drrrży:) Spadek z piedestału będzie bolesny!!!:)))

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj,oj panie zainteresowałeś mnie bardzo swoim wywodem;). Trzymam za Ciebie kciuki bo wierzę, że dasz radę być na szpicy! Ale pamiętaj, że kilometrów zdeptałem nie na darmo:angry:.  I powiem więcej i się pochwalę już teraz. Sprzęt też modyfikuję delikatnie. A przynęty sami zobaczycie:D Mało tego będą nowe miejsca! No i na końcu dopowiem, że tylko Małysz wygrał trzy razy z rzędu puchar świata:) Hmy....tylko Małysz???

  • Super 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.