Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

PZW - wędkowanie bez karty wedkarskiej

camel77 - 25-10-06, 14:03
Temat postu: wędkowanie bez karty wedkarskiej
Witam dziś kolega powiedział mi że można wędkować nie posiadając karty wędkarskiej, tyle że opłata za takie wędkowanie na jeden dzień wynosi 15 zł gdzie posiadacze karty płacą 5 zł. Chciałem się dowiedzieć czy to jest możliwe?
tomek1 - 25-10-06, 14:12

camel77 napisał/a:
opłata za takie wędkowanie na jeden dzień wynosi 15 zł gdzie posiadacze karty płacą 5 zł. Chciałem się dowiedzieć czy to jest możliwe?


Kiedyś wykupowałem tak zezwolenie na Pomorzu. Szło się do sołtysa po druczek przelewu z kontem PZW chyba w Koszalinie i wpłacało się zdaje się 7 zł x ilość dni i z tym kwitkiem z pieczątką poczty chodziło się na ryby. :lol:

Dwie_sety - 26-10-06, 13:06

Obywatel Polski który ukończył 14 lat a pragnący wędkować w wodach skarbu państwa musi mieć kartę wędkarską (tzw biała karta). PZW dzierżawi wody od skarbu państwa.

Sądząc z opisu chdzi tu raczej o opłatę dla niezrzeszonych. Nie musisz być członkiem PZW by wędkować w wodach tej organizacji, ale dniówka dla niezrzeszonych jest odpowiednio wyższa.

camel77 - 27-10-06, 15:28

Dwie_sety napisał/a:
Sądząc z opisu chdzi tu raczej o opłatę dla niezrzeszonych. Nie musisz być członkiem PZW by wędkować w wodach tej organizacji, ale dniówka dla niezrzeszonych jest odpowiednio wyższa.

Czyli karta musi być tylko nie trzeba należeć do klubu PZW tak ?

Tomaszek - 27-10-06, 18:43

A taka karta jak wykupuje się nad morzem? Do niej chyba nie musisz mieć karty wędkarskiej?
respect04 - 28-10-06, 10:44

U mnie jest cos takiego że mozna na poczcie zapłacić i dostaje się taką kartke tam jest podpis, pieczątka, data, wiecie o co chodzi... to kosztuje 5zł i uprawnia do wędkowania przez 1 dzień. Nie trzeba mieć do tego karty ani żadnych zezwoleń, tylko nie wiem czy nad wodą nie trzeba być z wędkarzem posiadającym karte wędkarską.
Akino - 28-10-06, 18:39

Byłem w piątek na Twardej w PZW i pani w kasie powiedziała mi, że bez karty moze łowić tylko cudzoziemiec. Opłaty krótkoterminowe na wody mazowieckie tylko dla tych co posiadają kartę. Ci którzy w danym roku nie opłacili składki lub z innych oddziałów płacą 25 PLN/dzień.
camel77 - 28-10-06, 18:47

Akino napisał/a:
że bez karty moze łowić tylko cudzoziemiec. Opłaty krótkoterminowe na wody mazowieckie tylko dla tych co posiadają kartę

No i o taką odpowiedz mi chodziło dzieki Akino ;)

misiek1 - 17-01-07, 21:31

Witam
Owszem można wykupić licencje dla niezżeszonych to kosztuje troche drożej ale jest taka możliwość, są jednodniówki , tygodniówki itd, im dłuższy czas tym tańsza .
POzdrawiam :razz:

misiek1 - 17-01-07, 21:37

No właśnie ale kartę treba mieć (zapomniałem dodać ) ale nie musisz opłacać żadnych skladek i należeć do PZW
jeux - 17-01-07, 22:15

co do cudzoziemców to jest fakt ale tylko 3 dni mogą wędkować po tym czasie obowiązuje ich licencja stała, lub kilku dniowa takie mamy władze widać jak się dba o swoich i tak długo ten bałagan będzie dopuki nie rozpadnie się PZW, jak zobaczym takie coś to wtedy będzie rybostan i porządek
kisux - 19-01-07, 10:09

Każdy obywatel Polski - który ukończył 14 lat pragnący wędkować musi posiadać kartę wędkarską i jest t uregulowane w:

Ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym
Art 7 ust. 2
Amatorski potów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej ,,kartą wędkarską" lub ,,kartą łowiectwa podwodnego", a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.

ust. 3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski potów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

4. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce, posiadający zezwolenie, o którym mowa w ust. 2. - czyli cudzoziemcy stale zamieszkujący w Polsce muszą posiadać kartę wędkarska

Z obowiązku tego zwolnione są także osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach uprawnionej do rybactwa osoby fizycznej, jeżeli uzyskały od niej zezwolenie na połów w tych wodach.

Z tego wynika wniosek - że jeżeli masz prywatny staw i nie posiadasz uprawnienia do rybactwa - to też nie możesz w nim łowic bez posiadania karty :wink: - musisz mieć kartę - ale oczywiście nie obowiązuje cię RAPR - czyli okresy, wymiary. ilość wędek - takie prawo

Tomaszek napisał/a:
A taka karta jak wykupuje się nad morzem? Do niej chyba nie musisz mieć karty wędkarskiej?


powyższa ustawa dotyczy wód śródlądowych - a nie morskich :wink:

e88cc - 08-02-07, 11:53

Jaka jest kara za łowienie bez opłaconych składek?
artech - 08-02-07, 12:06

Cytat:
Jaka jest kara za łowienie bez opłaconych składek?
Dotkliwa. Wszystko zależy kto Cię kontroluje, Policja prawdopodobnie sprawdzi tylko "białą" kartę i nic więcej (niestety) natomiast PSR i SSR na pewno już zażąda okazania opłaconych składek a za ich brak grozi spory mandat, zostaniesz potraktowany jak kłusownik, może się to również skończyć przepadkiem sprzętu.
krzychu82 - 08-02-07, 17:05

[quote] Wszystko zależy kto Cię kontroluje, Policja prawdopodobnie sprawdzi tylko "białą" kartę i nic więcej [quote]

Niestety pojęcie władzy o wędkarstwie jest nawet nie znikome, dla nich nie ma różnicy czy masz karte wędkarską czy kalendarzyk brań - smutne - nie wiem jak to jest z PSR i SSR nie miałem doczynienia,

Jak w prostych słowach zrozumiałych dla policjanta wytłumaczyć mu że wędkarz i rybak to nie to samo i że karta wędkarska to nie karta rybacka :?: :?: :grin: :grin: :mrgreen:

artech - 08-02-07, 17:27

Możesz im powiedzieć że rybak to jest na starej, aluminiowej pięcio złotówce a ty jesteś wędkarz :mrgreen: :mrgreen:
pewniak - 09-02-07, 22:22

generalnie połów bez karty jak również bez składek zagrożony jest karą grzywny, podkreślam grzywny, a nie mandatu bo to nie zawsze to samo. Grzywna moze zostać nałożona w postępowaniu mandatowym, czyli poprzez wystawienie mandatu karnego na miejscu wykrycia wykroczenia i wtedy może ona wynieść zasadniczo od 20 do 500 zł. Jeżeli jednakze odmówisz przyjęcia mandatu, to sprawa skończy się w sądzie grodzkim i tam sąd rozpatrując sprawę w trybie zwyczajnym mozę nałożyć grzywnę do 5.000 zł. Dużo, nieprawdaż????

Ponadto, obok kary grzywny, ustawa rybacka w art. 27 ust. 2 dopuszcza możliwość fakultatywnego orzeczenia środków karnych: nawiązki, przepadku przedmiotów i narzędzi oraz zakazu amatorskiego połowu ryb na okres od 6 do 18 miesięcy.

Jeszcze kilka uwag odnośnie spraw przeciwko wędkarzom w sądach. Przeprowadzałem na ten temat badania w sądzie rejonowym dla Wrocławia-Krzyków, bowiem było to w zakresie mojej pracy magisterskiej. Średnio rocznie sąd rozpatruje 4-5 takich spraw, a więc bardzo mało. Ciężko wyciągnąć z tego jakiś wniosek bowiem niestety nie prowadziłem badań w PSR we Wrocławiu co pokazałoby ilu wędkarzy jest karanych w trybie mandatowym na miejscu. Dla zainteresowanych podam jednak żę orzekane przez sąd kary nie przekaraczały 1.000 zł (zazwyczaj 500-600 zł), orzeczono kilkukrotnie zakaz połowu ryb i przepadek sprzętu, nawiązki nie orzeczono ani razu.

Jeżeli ktoś potrzebuje jakichś dokładniejszych informacji związanych z tematem wędkarstwo-prawo, to służę uprzjmie.

pozdrawiam

jeux - 09-02-07, 22:26

jesteś kolego pewniak, prawnikiem , jak tak to napewno przydasz się nieraz .Dobrze mieć znajomości :mrgreen:
P - 09-02-07, 23:34

jeux napisał/a:
jesteś kolego pewniak, prawnikiem , jak tak to napewno przydasz się nieraz .Dobrze mieć znajomości :mrgreen:


Zalezy Jeux co planujesz :wink: :lol: :lol:
Jesli skok na bank to moga sie przydac :wink: :lol: :lol:

cysiu - 11-02-07, 23:46

No jeśli chodzi o mnie to opłaciłem wczoraj składki na ten sezon. Całe 69zł zasiliło PZW :lol:
Łukasz789 - 12-02-07, 07:57

To mało ja płacę jakieś 200zł a nawet ponad....
Champ - 07-05-10, 17:51

Pełną odpowiedź znajdziecie tutaj: http://www.ww.media.pl/?p...eViewer&nid=991

Pozdrawiam, Champ

mrealm77 - 26-07-10, 16:04
Temat postu: Wykupienie lowiska na kilka dni - możliwość?
Witam serdecznie.

Mam pytanie dotyczące regulaminu PZW - związek płocko-włocławski, czy jest możliwość wykupienia powiedzmy na 1 lub 2 dni jakiegoś danego łowiska?
Sytuacja ma się tak, byłem w oddziale pzw w moim mieście, powiedziano mi, ze nie ma możliwości wykupienia pozwolenia na łowienie na kilka dni - chciałem konkretnie wędkować na jednym jeziorze - wykupić pozwolenie na 1-3 dni. Powiedziano mi, ze jedynie mogę zdać egzamin na kartę wędkarską itp. Proszę o podanie paragrafu jeśli jest możliwośc o którą ja pytam, wtedy będę mogł iść do związku pzw i pokazać im, że jest taka możliwośc.

Pozdrawiam.

michorn - 26-07-10, 16:09

mrealm77, wejdź może na stronę okręgu i zobacz tabelę opłat, u mnie zawsze w tabeli opłat są wyszczególnione pozwolenia 1 dniowe dla osób zrzeszonych jak i niezrzeszonych oraz cudzoziemców. Są i dłuższe. Czasem kolega tak przekazem płacił, 30 zł na jeden dzień w tytule przelewu wpisywał datę i łowisko.

Tutaj są wszystkie opłaty tego okręgu i dalej wyraźnie jest napisane o pozwoleniach jednodniowych.

http://kolopzwrypin.webno...oc%C5%82awskim/

pawel332 - 27-07-10, 06:18

Dziwna sprawa bo u mnie jest mozliwosc wykupienia na 1,3 7 i14 dni bez problemu.Kolega czesto wyjezdza na urlopy w rózne okregi i tez bez problemu wykupuje na 2 tygodnie pozwolenie.Wydaje mi sie ze trafiłeś na niekompetetnego typka w kole,lub co jest dziwne nie ma takiej mozliwosci,w co za bardzo nie chce mi sie wierzyć bo z pieniedzy to tak łatwo pzw nie rezygnuje(duze pieniadze za tak krótki okres)

edit
znalazłem tą strone
OKRĘG PŁOCKO - WŁOCŁAWSKI
Wysokość składek na wędkowanie i opłat w 2010 roku
składki
w tabeli moze punkt 9 da sie podciągnąć.

kocur - 27-07-10, 10:38

mrealm77, jeżeli dobrze zrozumiałem to nie masz karty wędkarskiej a chcesz łowić na wodach PZW :?:
mrealm77 napisał/a:
Proszę o podanie paragrafu jeśli jest możliwośc o którą ja pytam, wtedy będę mogł iść do związku pzw i pokazać im, że jest taka możliwośc.

Odpowiedź masz tutaj :arrow: Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb

Cytat:
2. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW
§ 1
1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski
mają członkowie PZW i osoby nie zrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską,
przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po opłaceniu stosownych
składek.


• wytłuszczenie kolorem moje

źródło PZW :arrow: http://www.pzw.org.pl/

lofiks - 31-07-10, 15:13

Mam pytanie dotyczace wedkowania bez karty wedkarskiej.
Otoz od dwudziestu lat mieszkam we Francji. Posluguje sie jednak paszportem polskim, jako, ze jestem obywatelem Polski. W tym roku wybieram sie na wakacje do Polski i chcialbym troche powedkowac z moim bratem. Jakich dokumentow (zezwolen) potrzebuje, aby nie lamac prawa. Prosze o informacje.

kocur - 01-08-10, 09:49

lofiks, odpowiedź masz nad swoim postem.
lofiks - 01-08-10, 18:32

kocur napisał/a:
lofiks, odpowiedź masz nad swoim postem.


Niestety to nie jest odpowiedz na moje pytanie. We fragmencie regulaminu jest napisane "posiadajacy karte wedkarska". Ja niestety nie moge takiej karty wyrobic poniewaz nie posiadam adresu zamieszkania na terenie Polski. Czy wiec w moim wypadku kolo sie zamyka?
Problem jest w tym, ze jestem obywatelem Polskim i rezydentem Francji.

sinus - 01-08-10, 20:05

lofiks, a posiadasz polski dowód osobisty???
jeżeli nie to podejrzewam, że możesz kupić zezwolenie jak dla obcokrajowca - droższe ale bez karty...

Miro1956 - 01-08-10, 22:33

sinus,chyba mam gdzies jego dowod ale jeszcze ten stary i nie wiem czy jeszcze jest wazny.ale to chyba juz jest nie istotne bo ja przyjedzie w odwiedziny to zabiore go na zasiadke na komercyjny na Nowaki lub Chwalowice,tam nie trzeba miec karty :lol: i problem z glowy :wink:
kocur - 01-08-10, 22:38

Ale do wyrobienia karty nie ma potrzeby adresu zameldowania. Chyba że jestem w błędzie :roll: Może sam paszport wystarczy :?: :roll:
Miro1956 - 01-08-10, 22:42

kocur, jak widzisz problem juz rozwiazany,nie mam zamiaru placic PZW na dzien tj.chyba min 20zl jak nie wiecej,lepiej juz wybrac sie na komercyjny.
kocur - 01-08-10, 22:46

No chyba żeby :roll: swoją drogą to warto sprawdzić to do końca aby potomni wiedzieli na czym stoją :razz:
grzechuce - 02-08-10, 08:49

wczoraj policja przy moscie kolejowym na parnicy zlapala rodzinke ktora wybrala sie na niedzielny spacer na rybki. 2 wedki karty brak. szkoda ze kontrolerzy tylko takich lapac potrafia albo przyczepis sie do 2 kotwic na zywcu czy zbyt duzego dociazenia do przynety na odrze
lofiks - 02-08-10, 11:32

Aby nie kombinowac, po prostu zadzwonilem do PZW i tam zasiegnalem informacji. Otoz sprawy sa bardzo proste. Do wyrobienia karty wedkarskiej nie potrzebuje adresu zameldowania na terenie Polski. Wystarczy moj paszport i francuski adres zamieszkania. Czas oczekiwania na karte nie powinien byc dluzszy jak jedna godzina (tak poinformowano mnie telefonicznie z siedziby PZW w Warszawie).
Inna mozliwoscia jest wykupienie zezwolen jedno lub kilkudniowych jednak cena zezwolenia tygodniowego rowna sie oplacie karty wedkarskiej. W rozmowie nadmienilem, ze karte zalatwialbym na terenie wojewodztwa dolnoslaskiego i otrzymalem odpowiedz, ze bez wzgledu na region procedura otrzymania karty trwa bardzo szybko.
Mimo wszystko dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

eM_Si - 02-08-10, 14:31

grzechuce napisał/a:
zbyt duzego dociazenia do przynety na odrze
- w regulaminie jest cos napisane o zbyt duzym obciazeniu albo jakims jego limicie? Jeszcze o czyms takim nie slyszalem...

lofiks, czas oczekiwania w kole na papiery na karte? To jest 15 minut, natomiast oczekiwanie na wydanie karty w urzedzie (przynajmniej we Wroclawiu) to jest jakies 5 - 6 dni.

Kami - 02-08-10, 14:59

To zależy gdzie, bo u mnie dostaniesz w tym samym dniu.
grzechuce - 04-08-10, 09:36

eM_Si napisał/a:
- w regulaminie jest cos napisane o zbyt duzym obciazeniu albo jakims jego limicie? Jeszcze o czyms takim nie slyszalem...

prosze bardzo kolego:

Załącznik do Uchwały Zarządu Okręgu Nr 11/PL/09 z dnia 28.09.2009r.

"5. UWAGA: W obwodzie rybackim rzeki Odry Nr 5 wprowadza się dodatkowo ograniczenia w wędkowaniu, zmierzające do ograniczenia połowu metodą tzw. „SZARPAKA”.
Zakaz dociążania zestawu spinningowego dodatkowym obciążeniem powyżej 20g /cały rok/."

http://www.pzwszczecin.com/informacje.php?id=15

taka lokalna dodatkowa regulacja ale nic to nie daje policja nawet nie podchodzi do szarpaczy mimo ze widzi co robia

kocur - 04-08-10, 11:06

grzechuce, szarpak kosi z fajką więc w każdej chwili jest w stanie przepalić żyłkę a wtedy wiesz co możesz im zrobić :???:
Policjanci jak tylko mogą to działają ale nie zawsze są w stanie być skutecznymi.

grzechuce - 04-08-10, 13:05

no nie zgodze sie stary
jak np ja siedze 3-6 razy tygodniowo nad woda to czlowiek widzi i slucha roznych rzeczy i nie bardzo przychlnych policji. zycie mnie troche nauczylo i osobiscie nie bede wiecej zdzieral gardla by do nich dzwonic chyba ze czyjes zycie bedzie zagrozone.

kocur - 04-08-10, 21:02

grzechuce, dopóki ktoś nie doprowadzi do tego żeby policjanci wiedzieli że to jest kradzież itp to nic z tego nie będzie. Nasze kochane PZW jest dobre tylko medialnie, tzn zawody, imprezy około okolicznościowe na szczeblu centralnym oraz promowanie sportu tudzież pompowanie naszych składek w karpia żartobliwie nazywanego rybą i inne obce badziewy.
Mam kumpli policjantów i oni nie mają żadnej wiedzy na ten temat. Nikt ich nie uświadamia a goście są tak zawaleni papierkową robotą że na prewencję i pracę w mieście nie mają czasu :!: Kwity, kwity i jeszcze raz kwity. Nie masz papiera nie masz premii itp

grzechuce - 04-08-10, 21:33

dlatego lepiej dzwonic do strazy rybackiej ale nie zawsze ktos odbiera i pozostaje 112... kolko sie zamyka. co do niewiedzy policji to nie powiedzialbym. jak trzeba to znaja lepiej paragrafy od samego wedkujacego. :lol: a co do informowania sluzb to sie zgodze i wina lezy po stronie PZW. zawody zawodami a czasem wygrywa ten co powinien. ktos mi nad woda ostanio mowil ze nawet straz miejska go chciala kontrolowac. no to juz tak cos nie halo
kocur - 04-08-10, 22:40

Czyli sam widzisz jaki bardak jest nad wodą. Chociaż jak patrzę na naszych kolegów i koleżanki spoza Szczecina i okolic to strasznie ubogo u nich z rybą i kontrolami.
grzechuce - 05-08-10, 12:52

kocur napisał/a:
Chociaż jak patrzę na naszych kolegów i koleżanki spoza Szczecina i okolic to strasznie ubogo u nich z rybą i kontrolami.

to co piszesz ma swoje logiczne uzasadnienie. nie ma ryb - nie ma klusoli i wedkarzy :lol:

Summer - 12-09-10, 18:10

Panowie/Panie ... mam małe pytanie :) ... Otóż mam koleżkę takiego jednego który nie posiada karty wędkarskiej a bardzo chciałby ze mną połowić z łodzi ... I teraz chodzi o to czy w razie kontroli ja jako właściciel łódki mogę mieć jakieś nieprzyjemności w związku z tym że on karty nie posiada ??
luk1234 - 13-09-10, 10:58

Pomijając kwestie moralno-etyczne raczej nie :razz: . Chociaz pewien bardzo pewny siebie policjant raz straszył mnie nad wodą, że skonfiskuje mi sprzęt za to, że kolega z którym łowiłem miał od kilku dni niewazne pozwolenie (było to na wodach SUMowskich), jak to nazwał, za udostępnianie, chociaż do dzisiaj nie wiem czego.
jareksm2 - 15-09-10, 14:26

Summer,
Według mnie odpowiedzialność zależeć będzie od tego jak kolezanka sie z tego wytłumaczy, jeżeli weźmie na siebie winę i będzie łowić (a raczej kłusować) na własne ryzyko - to odpowiada za siebie. A Ty uznasz ze nie wiedziałeś nic o fakcie braku uprawnień koleżanki - bo nie możesz jej kontrolować (nie jesteś SSR) Jezeli jednak wskaże że łowi pod twoim dozorem, wówczas możesz mieć klopoty za udostepnienie sprzetu wedkarskiego a także dopuszczenia do samego połowu osobę bez wyganaego zezwolenia.
Podobnie jak w przypadku porzyczenia samochodu osobie bez prawa jazdy- możesz porzyczyć auto nawet osobie bez prawa jazdy (np.żeby sobie posiedziała i porobiła fotki), ale nie wolno Ci dopuścić do poruszania się tej osoby po drogach jeżeli wiesz że nie ma uprawnień.

warszawa_24 - 15-09-10, 14:28

jareksm2 napisał/a:
kolezanka
:mrgreen:
jareksm2 - 15-09-10, 15:39

warszawa_24 napisał/a:
jareksm2 napisał/a:
kolezanka
:mrgreen:

głodnemu chleb na myśli :razz: :mrgreen:

sorki sprostowanie: koleżka :mrgreen:

red20 - 15-09-10, 16:04

jareksm2 napisał/a:
warszawa_24 napisał/a:
jareksm2 napisał/a:
kolezanka
:mrgreen:

głodnemu chleb na myśli :razz: :mrgreen:

sorki sprostowanie: koleżka :mrgreen:

gdyby to byla ladna KOLEZANKA to pewnie nie byloby tematu :cool:
a ze to kolezka od pokala to trzeba sie 3 razy zastanowic :razz:

Summer - 15-09-10, 22:09

Dzięki Panowie za odpowiedz ... Powiem mu że jak chce ze mną pływać to niech sobie karte wyrabia i tyle ... I tak w życiu mam już dość problemów nie do końca ze swojej winy także tyle w tym temacie ... POZDRAWIAM i jeszcze raz dzięki !!!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group