Wędkarstwo - Forum Dyskusyjne
Forum wędkarskie portalu wędkarskiego haczyk.pl - wędkarstwo, łowiska, sprzęt oraz metody i sposoby połowu.

Grunt - zestaw z koszyczkiem

wcizmowski - 25-10-10, 11:03
Temat postu: zestaw z koszyczkiem
hej,
nie znalzałem nigdzie: potrzebuję dokładnego rysunku, jak zmontować zestaw z koszyczkiem zanętowym.
dokładnie jak i co. opsi opisem, a rysunek załatwi wszystko.

z góry dzięki.
i przepraszam jeśli jest gdzieś już rysunek, ja nie znalazłem.

grzechuce - 25-10-10, 11:07

dokladniej na zdjeciach na blogu carpersweb z opisem po angielsku co prawda jest opisana metoda ale zasady sa te same
http://carpersweb.com/200...-method-feeder/

po angielksu dokladniejszy schemat

Unises - 25-10-10, 14:00

...na forum były kiedyś jakieś zdjęcia , ale jak znam kolej rzeczy zapewne już powygasały
http://www.zpw.pl/zestawy-do-feedera,sid300.html
http://www.narybki.net/news.php?readmore=330

Dobrze by było jakbyś określił na jaką wodę potrzebujesz zestaw stojąca/płynąca i pod jaką rybę, jest tu na forum kilku maniaków może zaproponują Ci coś na miarę potrzeb.

twinsen - 27-10-10, 14:57

Ja bym nie dawał stopera między żyłkę główną a rurkę. Może się zdarzyć, że przynęta zostanie wyciągnięta maksymalnie, rurka oprze się na stoperze i nie zauważysz brania.
kocur - 27-10-10, 17:39

twinsen napisał/a:
Ja bym nie dawał stopera między żyłkę główną a rurkę

Nie rozumiem :roll: Stoper pomiędzy krętlikiem a rurką nie przeszkadza w niczym. Natomiast stoper pomiędzy rurką a wędką przeszkodzi. Może chodziło Ci o ten drugi wariant? Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły.

Edit: Gdzieś już było wałkowane na forum odnośnie budowy zestawu jak również o wyższości zakładania rurki dłuższym końcem w stronę haczyka.

Unises - 28-10-10, 07:22

kocur napisał/a:
Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły

Wydaje się że, widzę właśnie taki na pierwszym zdjęciu w tym temacie :wink:
, a czy jest zły to bym się jeszcze sprzeczał :to zależy tylko od warunków i temperamentu ryb :razz: , wg mnie przy odpowiedniej gramaturze koszyczka zadziała to jak zwykły zestaw samo zacinający z tzw. opóźnieniem
(op. uzależnionym od odległości ustawienia tego stopera od rurki) inna nazwa to zestaw pół-przelotowy.
kocur napisał/a:
Gdzieś już było wałkowane na forum odnośnie budowy zestawu jak również o wyższości zakładania rurki dłuższym końcem w stronę haczyka.

Też to gdzieś widziałem i obstawiam na;
"Feder dla początkującego -pytania i odpowiedzi" lub "Różne pytania dotyczące drgającej szczytówki" niech zainteresowany kolega poczyta sobie w/w, zima długa, na zdrowie mu to wyjdzie :cool:

kocur - 28-10-10, 09:05

Unises napisał/a:
Wydaje się że, widzę właśnie taki na pierwszym zdjęciu w tym temacie :wink:
No tak jest na pierwszym rysunku :oops: Ale:
kocur napisał/a:

Tylko że on nie występuje w żadnym z linków bo jest zły
W poście tak a w linku nie :mrgreen:
Nie neguję poprawności i zastosowania tego zestawu ze stoperem a to dlatego że jak wiadomo ile ryb tyle metod. Wszystko zależy od łowiska i ryb. Dopiero na szarym końcu jest ten gamoń wpatrujący się w szczytówkę i liczący na branie :mrgreen: Chodzi o to że nie spotkałem się nad wodą z takim rozwiązaniem. Czy to rzeka o dużym uciągu czy też jezioro. No ale co kraj to obyczaj :wink:

wcizmowski - 28-10-10, 09:10

hej, dzięki za wypowiedzi,
a wędkę wybieramj taką:
DAIWA AQUALITE HEAVY FEEDER DO 150 GRAM DŁUGOŚĆ: 390 CM
napiszcie czy taka jest ok. będę łowił na grunt głównie w jeziorze, chcę takiej metody próbować od przyszłego sezonu.

Szumxik - 16-04-13, 18:27

Jak powinien wyglądać dobrze zmontowany zestaw z koszyczkiem?
Rurkę montuje się dłuższym końcem czy krótszym do haczyka?
Czym blokujecie rurkę żeby nie spadała na haczyk?
Dajecie jakiś amortyzator pomiędzy rurkę a coś co ją blokuje?
Ile zostawiacie linki od rurki do haczyk?

technops - 16-04-13, 18:38

Szumxik napisał/a:

Dłuższym.
Szumxik napisał/a:

Dajesz małą agrafkę z krętlikiem bądź małą śrucine.

Szumxik napisał/a:

Poniżej rurki gumowy stoper.
Szumxik napisał/a:

Jeśli chodzi o przypon. Jeśli brania są słabe i delikatne > przypon długi nawet do jednego metra. Jeśli brania są i są to brania zdecydowane skracam nawet do 20cm.

feederalny - 16-04-13, 19:38

Szumxik napisał/a:

Warto się zstanowić ,czy wogóle stosować rurkę "antysplontaniową". Jeśli chcesz łowić np. delikatnie płoć w wodzie stojącej, możesz z rurki śmiało zrezygnować....

feederalny - 16-04-13, 19:55

Szumxik, propozycja wg książeczki "Wędkarz skuteczny" S. Stupkiewicza i J. Leśniowolskiego, KDC W-wa 2002.
Stosuję podobne.
Myślę, że Ci pomogłem nie łamiąc regulaminu :oops:
W miejscu połączenia przyponu z żyłką główną możesz zastosować krętlik, który ograniczy skręcanie się żyłki w przypadku sciągania zestawu np. z białym lub pinką...

ChaoTic - 17-04-13, 14:25

to tzw paternoster rig
uznawany za najczulszy (o ile łączymy bez krętlika przypon - pętla w pętle z linką)

warto dodać ze najlepiej spisuje się na stojącej

jedynym mankamentem - jest wskazywanie brań "do brzegu" gdzie ryba musi pokonać masę koszyka a objawia się wyprostem (luzowaniem) szczytówki

feederalny - 17-04-13, 19:56

ChaoTic napisał/a:
to tzw paternoster rig
uznawany za najczulszy (o ile łączymy bez krętlika przypon - pętla w pętle z linką)

warto dodać ze najlepiej spisuje się na stojącej

jedynym mankamentem - jest wskazywanie brań "do brzegu" gdzie ryba musi pokonać masę koszyka a objawia się wyprostem (luzowaniem) szczytówki

Racja, paternoster jak amen w pacierzu.....A co z sygnalizcją brań "do brzegu" w zestawie z rurką...?

buszmen - 17-04-13, 20:13

Witam! na rzece łowiąc DS łowię bez koszyczka zanętowego , nęcę kulami ,rzeka nie szeroka więc nie mam problemu z dorzuceniem zanętą :wink: Testowałem różne zestawy i w moim przypadku najczulszym/ najlepszym jest zestaw pater-noster jak na zdjęciu które umieścił kol.@ feederalny :mrgreen: Pętla 30cm z podwójnym węzłem zaciąganym na mokro , przecinam pętlę i do krótszego odcinka wiążę krętlik z agrafką gdzie następnie doczepiam ciężarek różnej gramatury. Na dłuższym odcinku dowiązuje krętlik a do niego przypon nawet do 1m. Tym zestawem łowię klenie i płocie gruntowe na kukurydzę z puszki hak 8/10 nęcę kupną zanętą lub starym chlebem , strzelam również procą z pszenicy,grochu i kukurydzy aby rybkom urozmaicić menu :idea: Pozdrawiam.
feederalny - 17-04-13, 20:32

buszmen napisał/a:
Witam! na rzece łowiąc DS łowię bez koszyczka zanętowego , nęcę kulami ,rzeka nie szeroka więc nie mam problemu z dorzuceniem zanętą :wink: Testowałem różne zestawy i w moim przypadku najczulszym/ najlepszym jest zestaw pater-noster jak na zdjęciu które umieścił kol.@ feederalny :mrgreen: Pętla 30cm z podwójnym węzłem zaciąganym na mokro , przecinam pętlę i do krótszego odcinka wiążę krętlik z agrafką gdzie następnie doczepiam ciężarek różnej gramatury. Na dłuższym odcinku dowiązuje krętlik a do niego przypon nawet do 1m. Tym zestawem łowię klenie i płocie gruntowe na kukurydzę z puszki hak 8/10 nęcę kupną zanętą lub starym chlebem , strzelam również procą z pszenicy,grochu i kukurydzy aby rybkom urozmaicić menu :idea: Pozdrawiam.

Zgadza się, fajny zestaw na płynącą wodę, gdzie np. głęboka rynna na zewnętrznym zakręcie i łowimy z wysokiego ( w miarę wysokiego) brzegu....

embryo - 18-04-13, 14:49

Szumxik napisał/a:

W klasycznym podejściu na żyłce lądują po kolei: krętlik z agrafką, gumowy koralik i na końcu dowiązany krętlik, do którego z kolei dowiązany jest przypon; na agrafce ląduje koszyk. Rurka antysplątaniowa zbyteczna - dobrze przygotowany zestaw, prawidłowo rzucany, nigdy się nie splącze.

Swoją drogą: zastanawiam się, dlaczego nie przyjęło się tłumaczenie "feeder" jako "karmnik", tylko "koszyk". "Karmnik" zdaje się poprawniejszy (od ang. feed - karmić) i jeszcze w latach 90. był normalnie obecny w literaturze fachowej i filmach :cool:

ChaoTic - 19-04-13, 07:11

to co Kolega opisał to tzw. basic rig - szybki i skuteczny choć uchodzi za mniej czuły niż paternoster (tarcie na łączniku koszyk-linka główna) z tego względu nadaje się bardziej w okresie intensywniejszych brań niż na "dłubanie" niechętnie pobierającej pokarm ryby.
Największym jego plusem jest nieplątliwość i sygnalizowanie wszystkich brań w ten sam sposób

zamiast krętlika+agr warto użyć jeszcze łącznika do wagglerów typu slider (zazwyczaj sam w sobie jest pozbawiony krętlika i wymaga takowego na koszyku) - mniej załamuje żyłkę i przez to mniej ją eksploatuje

co do tłumaczeń słowa "feeder" w kontekscie wędkarstwa najbardziej właściwym wydaje mi się: podkarmiacz (unika ornitologicznych konotacji)

bumtarara - 19-04-13, 09:41

Bo karmić to można ptaki, ryby się nęci :mrgreen:
embryo - 19-04-13, 10:32

W takim razie może "nętnik"? :mrgreen:
Szumxik - 23-04-13, 11:34

Zastanawia mnie sens pozbywania się rurki przecież ona jest przelotowa i nie stwarza żadnych oporów w pociąganiu żyłki.
ChaoTic - 23-04-13, 12:26

każde załamanie linki i każde tarcie o dużą powierzchnie stwarza opór , zwłaszcza jak podczas układania na dnie napcha się do rurki piasku i mułu (to, że podczas wyciągania się wypłucze - nie znaczy że tam go nie było)

czy to sprawa pomijalna czy nie odpowiem tak ... czasem zejście z grubością przyponu o 0.02 czy 0,04 mm robi różnice w braniach .... to czemu minimalnei wiekszy opór nie miałby mieć wpływu na sygnalizację.

inna sprawa to "lotność" zestawów z rurką i układanie się tego na dnie. osobiście stosuje 4 różne rigi (wszystkie bez rurek) zależnie od okazji i nie zauważyłem by plątały się szczególnie częściej niż zestawy kolegów z rurkami.